X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projektowanie wnętrz

aranżacja wnętrz
Projektowanie wnętrz nie jest tak skomplikowane jak się wszystkim wydaje. Jeśli wybór projektu domu okazał się możliwy, to dlaczego nie miało być tak samo z urządzeniem przestrzeni mieszkalnej?

Od czego zacząć?
Wstępem do aranżacji wnętrz jest faza projektowa. Właśnie wtedy ustala się rozmieszczenie ścianek, elementów domu i instalacji, których nie będzie można ostatecznie przebudować czy usunąć. Mowa tu o elementach nośnych, przewodach kominowych i wentylacyjnych.

Prawidłowo urządzone pod względem funkcjonalnym wnętrze jest podstawą wygody dla jego mieszkańców.

W stanie surowym otwartym planujemy przebieg instalacji, w tym elektryki. Prawidłowe oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek zarysowuje wstępny układ urządzenia wnętrz i lokalizacji najważniejszych sprzętów.
W stanie surowym zamkniętym należy rozplanować ewentualne, dodatkowe podziały lekkimi ściankami działowymi, wykończenie powierzchni ścian, podłóg i sufitów. Nie warto planować kolorystyki i materiałów wykończeniowych gdy nie jesteśmy zdecydowani na rodzaj, kolorystykę i fakturę mebli. Z reguły ciemna podłoga komponuje się z jasnymi meblami i na odwrót. Meble do poszczególnych wnętrz także powinny być dobrane w zestawie. Pozwala to zachować równowagę i porządek. Poszczególne elementy nie pasujące mogą rozpraszać układ i prawidłowy odbiór planowanej aranżacji- chyba , że efekt jest zamierzony.


Zamierzone efekty o charakterze prowokacyjnym najprościej uzyskać poprzez szeroko rozumiany kontrast. Np. jednego z wielu elementów aranżacji. Może to być inny materiał wykończeniowy ścian, kolorystyka ścian lub mebla. Warto zestawić elementy wcześniej aby z zamierzonego „efektu dekoracyjnego” nie uczynić zwykłego „kiczu”.
Jeśli nie jesteś specjalistą w dziedzinie programów projektowych, możesz ściągnąć bezpłatne, proste programy 3D do samodzielnego projektowania. Oferuje go co drugi serwis budowlany do edycji na swojej stronie lub do ściągnięcia na osobisty komputer (IKEA, Praktiker, www.Ecru.pl, Sweet Home 3D). Trójwymiarowy obraz wizji, pozwala na pobieżną ocenę doboru elementów i materiałów aranżacyjnych.

Dodatki do wnętrz
Dodatki jak sama nazwa wskazuje powinny być dopasowane na koniec. Mowa tu przede wszystkim o zasłonach, żaluzjach , roletach, wazonikach, rzeźbach, doniczkach, lustrach, okuciach, poduszkach narzutach itp. Nawet mały nieadekwatny do charakteru wnętrza dzbanuszek, czy wazonik potrafi zepsuć cały zamierzony efekt dekoracyjny.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat programów do projektowania wnętrz, zapraszamy do lektury artykułów:
Programy do projektowania łazienek
Projektowanie łazienki
Programy do projektowania kuchni
Nowe opcje programu CAD Kuchnie
Programy do projektowania mebli
Programy do projektowania wnętrz
Darmowy program do aranżacji i wizualizacji wnętrz
Projektowanie wnętrz
PRO100 - Samodzielna aranżacja wnętrz
Edytor blatów i nowa baza płytek ceramicznych
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wnętrza
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-24 11:23:10
Tagi do artykułu: projektowanie wnętrz | aranżacje wnętrz | oświetlenie | programy | IKEA | Praktiker | Wnętrza
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Edytor blatów i nowa baza płytek ceramicznych

kuchnia
Producent oprogramowania do projektowania wnętrz, firma CAD Projekt K&A, poinformowała, że w programie przeznaczonym do planowania i wyceny wnętrz kuchennych CAD Kuchnie, pojawiła się nowa funkcja ‘Edytor blatów’, pozwalająca na edytowanie umieszczonych w projekcie blatów i ich rysunków...

Samodzielna aranżacja wnętrz

projektowanie
Projektowanie wnętrz jest sztuką, w której należy wykazać się umiejętnościami z zakresu znajomości stylów, kompozycji kształtów, dekorów i kolorów. Aranżacje niektórych pomieszczeń, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, można zaplanować samemu. Jakich zasad przestrzegać, aby samodzielna aranżacja wnętrz była udana?

Nowe opcje Programu CAD Kuchnie

program
CAD Projekt K&A, renomowany producent wysokiej jakości oprogramowania do projektowania wnętrz informuje, że program CAD Kuchnie, służący do projektowania, wyceny i planowania produkcji mebli kuchennych, został poszerzony o możliwość zapisywania dokumentacji utworzonej w projekcie do formatu pliku PDF...

Darmowy program do aranżacji i wizualizacji wnętrz

wizualizacje
Remont to doskonała okazja do wprowadzenia zmian we wnętrzu, które nadadzą mu świeżości i indywidualnego charakteru. Zanim powstanie ostateczna koncepcja warto zwizualizować kilka pomysłów na aranżację, aby spośród nich wybrać najlepszy.