Ceramiczne dachy ekstremalne

Dachy pokryte dachówką ceramiczną najczęściej kojarzą się z tradycyjnym budownictwem. Jak się okazuje ten rodzaj materiału można jednak z powodzeniem wykorzystać również w nowoczesnych budowlach.

Pokrycia dachowe często stanowią o atrakcyjności całego budynku. Poniżej prezentujemy kilka przykładów zastosowania dachówek ceramicznych w służbie nowoczesnej myśli architektonicznej.

Dach do zadań specjalnych
Powierzchnia dachu Raju Basenowego w niemieckim Szwarcwaldzie mierzy aż 4 tys. metrów kwadratowych. Dach w całości jest pokryty czerwoną dachówką reńską, która jest najbardziej typowym pokryciem dachowym w okolicach jeziora Titisee. Co więcej, kompleks jest umiejscowiony w regionie, w którym występują duże opady śniegu. Pokrycie dachowe musi więc wytrzymywać gigantyczne obciążenia i zapewnić szybki odpływ wody. Konstruktorzy zrezygnowali z dachowych systemów gromadzenia śniegu, a funkcję rynien przejęły biegnące wokół budynku wgłębienia w bruku.

Zobacz również: Ściany jednowarstwowe
inwestycje

fot. inwestycje

Przeczytaj również: AutoCAD 2011

Pokrycie dachowe znakomicie spełnia swoją funkcję. Zimą 2012 roku na okapach dachu zgromadziło się aż siedem metrów śniegu, co w przeliczeniu daje nacisk nawet sześciu ton na metr bieżący dachu!

Stodoła dla artystów
Na holenderskiej prowincji powstały budynki, które stylistyką nawiązują do zabudowy wiejskiej. Domy te nie pełnią jednak funkcji stodoły. Znajdują się w nim luksusowe apartamenty i atelier dla artystów.

Uwagę przykuwa pokrycie dachowe wykonane z płaskiej dachówki firmy Wienerberger. Połacie dachowe mają bardzo duży kąt nachylenia, a w dolnej części nachodzą aż na fasadę budynku. Odważna stylistyka sprawia, że budynek wygląda nowocześnie, nawiązując przy tym do wciąż popularnych w okolicy drewnianych stodół.

inwestycje

fot. inwestycje

Dach haftowany złotem
Dachówki ceramiczne doskonale nadają się również do renowacji klasycznych obiektu. Tutaj również pokrycie dachowe może nadawać „duszę” budowli. Przykładem może być neogotycka katedra w Legnicy – bez wątpienia jedna z wizytówek tego miasta. Budynek jest dobrze rozpoznawalny dzięki wyjątkowemu pokryciu dachowemu. W czarną karpiówkę zostały "wplecione" żółte dachówki, które na potrzeby tego projektu wykonała firma Wienerberger. Zdobienia wyglądają jak misternie utkany haft. Całość doskonale współgra z czerwoną cegłą, z jakiej wykonane zostały fasady katedry.

zabytki

fot. zabytki

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)