X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Osuszanie budynków

Wilgoć na ścianie
Wilgoć odkładająca się w murach budynku jest bardzo szkodliwa zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla samej konstrukcji. Grzyby i pleśń zmniejszają żywotność materiałów budowlanych powodując ich osłabienie i niszczenie. Każda oznaka i przyczyna zawilgocenia murów powinna być dokładnie zbadana. Dopiero gdy źródło wilgoci zostanie określone, można wybrać odpowiednią metodę osuszania.


Osuszanie budynków rozpoczyna się od rozpoznania źródła zawilgocenia, a zadanie to najlepiej zlecić inżynierowi budowlanemu. Najczęstszymi przyczynami są:
- nieszczelne pokrycie dachowe, wadliwa obróbka blacharska lub uszkodzony system rynnowy - wówczas opady atmosferyczne ciekną przez dziury w dachu lub spływają po elewacjach tworząc zacieki;
- nasiąkanie od gruntu - oznacza to, że pozioma lub pionowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa fundamentów jest uszkodzona;
- awaria instalacji wodnej – skorodowane lub pęknięte rury przeciekają, a ściana nasiąka wodą.

Osuszanie budynków metody
Wilgoć w domu to zjawisko niepożądane. Może być przyczyną przewlekłych chorób, dlatego należy ją szybko i trwale usunąć. Elektryczne osuszacze pomieszczeń służą do doraźnej reakcji na problem, która nie zastąpi jednak specjalistycznych działań. Jeśli źródło wilgoci nie zostanie rozpoznane i usunięte profesjonalnie, mury zewnętrzne i ściany w pomieszczeniach mieszkalnych zaatakują grzyby i pleśń.

Osuszanie domów może się odbyć na wiele sposobów. Usuwanie wilgoci wykonuje się metodą nieinwazyjną lub inwazyjną. Na czym polegają?

Metody nieinwazyjne, to:
nagrzewanie – przy pomocy nagrzewnic mury ogrzewa się do wysokiej temperatury, a wilgoć z nich odparowuje;
absorpcja – przy pomocy urządzenia ze środkiem, który absorbuje wilgoć z powietrza (żel silikonowy, żel krzemionkowy lub chlorek litu), które wchłania powietrze z pomieszczenia, wysusza je, ogrzewa i wypuszcza z powrotem;
kondensacja – polega na osuszeniu powietrza przez ochłodzenie go i skroplenie wilgoci; urządzenie wsysa wilgotne powietrze i schładza je, a wilgoć skrapla się i zbiera w zbiorniku, skąd jest odprowadzana do kanalizacji;
mikrofale – na zasadzie działania kuchenki mikrofalowej; mikrofale nagrzewają zewnętrzne i wewnętrzne warstwy muru, pod wpływem czego wilgoć zamienia się w parę wodną i wydostaje na zewnątrz;

osuszanie
Metody inwazyjne wiążą się z nawierceniem muru w celu usunięcia zgromadzonej w nim wilgoci:
iniekcja – polega na stworzeniu przegrody przeciwwilgociowej lub uszczelniającej poprzez opróżnienie porów i kapilar z wody i zastąpienie jej środkiem hydrofobowym, a każda z metod iniekcji wiąże się z wierceniem nieprzelotowych otworów w murze;
stałe obniżanie wilgoci (w tym otwory z wprowadzonym środkiem higroskopijnym, otwory Knappena, aktywne ekrany wentylacyjne oraz elektroosmoza).
W każdej z nich, tak jak w metodach iniekcji wierci się otwory nieprzelotowe.
Metoda higroskopijna polega na umieszczeniu w tych otworach woreczków ze środkiem o właściwościach higroskopijnych, które wymienia się raz w miesiącu.
Otwory Knappena to duże dziury wiercone na 3/4 grubości muru, połączone ze sobą w kształcie kolanka. Odparowywanie wilgoci wspomaga kabel grzejny umieszczony w bruździe łączącej wszystkie otwory.
Ekrany wentylacyjne to ścianki grubości 1/4 lub 1/2 cegły, które wymurowuje się na poziomie izolacji przeciwwilgociowej budynku w sąsiedztwie 6-14 cm od zawilgocenia na ścianie. W przestrzeni między ścianą konstrukcyjną a ekranem wymusza się przy pomocy wentylatorów ruch powierza. Powietrze wdmuchuje się przez dolne otwory (10 cm nad posadzką) a wydmuchuje przez górne (ok 30 cm nad poziomem terenu).
Elektroosmoza polega na wykorzystaniu elektrod w murze przez które płynie prąd stały. Dzięki nim wilgoć z górnych partii muru przedostaje się do gruntu.

Osuszanie budynków ceny
Cena za usługę osuszenia budynku zależy od kilku czynników, w tym stopnia zawilgocenia i metody osuszania. Czasem do usługi należy doliczyć także koszt wykonania niezbędnych analiz.
Osuszanie murów jest drogie. Wykorzystanie do tego celu osuszaczy kosztuje od 100 do 200 zł na dobę i trwa ok. 2 tygodni, a metoda mikrofalowa i iniekcji wyceniana jest przeważnie od 1 m kw. powierzchni przegrody do osuszenia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-24 10:56:29
Tagi do artykułu: grzyby | pleśń | zawilgocenia | osuszanie | fundamenty | wilgoć | izolacji przeciwwilgociowej
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Oddychające ściany

ściana jednowarstwowa
Wysoki poziom wilgotności we wnętrzu mieszkania kładziemy zazwyczaj na karb zbyt szczelnej stolarki okiennej lub niedostatków systemu ogrzewania i wentylacji. Zapominamy jednak, jak wiele w tej kwestii zależy od odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej budynku i właściwości materiałów, z których zdecydujemy się wznieść mury...

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...

Remont ścian po powodzi

remont
Opadająca woda odsłania najczęściej znaczne zniszczenia ścian. Początek lata to jednak dobry okres, aby przywrócić naszemu mieszkaniu dawny blask. Piotr Nowacki, ekspert marek Dekoral Professional i Sigma Coatings, pokazuje, jak przeprowadzić gruntowny remont ścian wewnętrznych...