X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Likwidacja grzybów pleśniowych z elewacji

grzyb
Elewacja to wizytówka każdego budynku. Swoje funkcje reprezentacyjne spełnia jednak tylko w przypadku, kiedy jest estetyczna, zadbana i regularnie odnawiana. Brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej może spowodować pojawienie się na elewacji grzybów pleśniowych czy też wykwitów glonów. Rzeczoznawcy mykologiczno-budowlani wskazują przyczyny tego problemu i udzielają cennych rad jak go wyeliminować.


Utrzymujące się zawilgocenie w przypadku elewacji tradycyjnych, może spowodować szereg niekorzystnych zmian w przegrodach budowlanych. Przede wszystkim niezdrowy klimat w pomieszczeniach wpływający na samopoczucie i wywołujący procesy gnilne, wykwity, grzyby pleśniowe, odpadanie tynku, a w konsekwencji obniżenie wartości obiektu. Warto pamiętać, że z uwagi na zawilgocenie materiału, przegrody tracą swoje własności izolacyjne. Wilgotność masowa już na poziomie 10% może spowodować rozwój grzybów pleśniowych. Materiały budowlane mają bowiem budowę kapilarno - porowatą umożliwiającą pochłanianie wody, która wnikając w głąb materiału wypełnia jego pory częściowo lub całkowicie. Wraz ze wzrostem zawartości wilgoci maleje ich trwałość, a na zawilgoconych materiałach budowlanych rozwijają się grzyby pleśniowe należące do klas workowców i grzybów niedoskonałych. Niektóre z nich potrzebują dla swojego rozwoju niewielkie ilości organicznych substancji pokarmowych i mogą się rozwijać w szczególności na płytach gipsowo-kartonowych, tynkach, ścianach, murach, materiałach konstrukcyjnych oraz w miejscach o zwiększonej wilgotności. Można założyć, że nie ma zawilgoconego materiału o pochodzeniu organicznym i nieorganicznym, który byłby odporny na niszczące działanie mikroorganizmów. Pożywkę dla pleśni mogą stanowić nawet zanieczyszczenia w postaci pyłków kurzu pochodzenia organicznego, osiadające na przegrodach, materiałach, murach i tynkach. Często w miejscach silnego zawilgocenia razem z grzybami pleśniowymi występują bakterie, które są szczególnie widoczne na powłokach malarskich. Grzyby pleśniowe wywołując biodegradację materiałów budowlanych, obniżają estetykę wnętrz, niszczą przechowywane produkty oraz wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie ludzi oraz zwierząt. Szczególnie niebezpieczne może to być dla dzieci, u których mogą wywoływać różnego rodzaju choroby takie jak astma, choroby płuc i alergie. Istotą prawidłowo wykonanej elewacji jest swobodny przepływ powietrza w przestrzeni pomiędzy warstwą ocieplenia a zewnętrzną okładziną elewacyjną budynku. Firma Quartec opatentowała system elewacji wentylowanej z płytą elewacyjną c-c ELL-TEC, który stanowi wytrzymałą i efektowną powłokę elewacji. Wełna mineralna znajdująca się w przestrzeni pomiędzy ścianą budynku, a płytą elewacyjną jest stale wentylowana, co daje maksymalne efekty izolacyjne. Stały przepływ powietrza między poszczególnym warstwami przegrody powoduje, że woda jest stale odprowadzana i nie będzie stanowić właściwego środowiska dla rozwoju grzybów. Rozwiązanie to pozwala nie tylko na zoptymalizowanie kosztów remontu elewacji, ale także wpłynie na oryginalne zaprojektowanie elewacji, która swoim wyglądem będzie zachwycać przez wiele lat.

Remigiusz Zabolski, Dyrektor ds. Sprzedaży

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
2013-05-07 14:43:42
Tagi do artykułu: izolacje przeciwwilgociowe | elewacje | glony | grzyby | zawilgocenia
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Oddychające ściany

ściana jednowarstwowa
Wysoki poziom wilgotności we wnętrzu mieszkania kładziemy zazwyczaj na karb zbyt szczelnej stolarki okiennej lub niedostatków systemu ogrzewania i wentylacji. Zapominamy jednak, jak wiele w tej kwestii zależy od odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej budynku i właściwości materiałów, z których zdecydujemy się wznieść mury...

Osuszanie budynków

osuszanie
Wilgoć odkładająca się w murach budynku jest bardzo szkodliwa zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla samej konstrukcji. Grzyby i pleśń zmniejszają żywotność materiałów budowlanych powodując ich osłabienie i niszczenie.

Izolacja przed wodą

papa izolacyjna
Zabezpieczenie budynku przed działaniem wody i wilgoci jest bardzo ważnym elementem technicznym budowy domu. Dzięki temu będziemy się czuć bezpiecznie i komfortowo w naszym domu przez długie lata. Hydroizolacje stosowane są w tych miejscach budynku, które są narażone na działanie wilgoci oraz wody.

Wilgoć w piwnicy

Wilgoć na ścianie
Planując budowę swojego wymarzonego domu, warto zastanowić się nad jego podpiwniczeniem. Dzięki temu istnieje możliwość zachowania jak największej powierzchni ogrodu. Pomieszczenia znajdujące się w piwnicy można przeznaczyć na kotłownię, pralnię lub też urządzić w nim np. miejsce do pracy. Piwnica może stanowić doskonałe miejsce na urządzenie w niej kina domowego, ponieważ pomieszczenie to można bardzo dobrze wyizolować akustycznie.