Domki narzędziowe

Narzędzia ogrodowe

fot. Narzędzia ogrodowe

Posiadanie ogrodu przydomowego jest ściśle związane z jego pielęgnacją przy pomocy różnorodnych narzędzi. Z biegiem czasu gromadzimy coraz większą ilość akcesoriów ogrodowych. Jeśli chcemy, by służyły nam przez długie lata, powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu. Idealnym miejscem na sprzęty ogrodowe jest niewielki domek narzędziowy.

Domki narzędziowe są doskonałym sposobem na przechowywanie i zabezpieczenie sprzętu ogrodowego, tak by długo zachowywały swoje parametry użytkowe i mogły służyć nam latami. Przechowując je w domku, uchronimy je przed działaniem opadów atmosferycznych, intensywnego i długotrwałego promieniowania słonecznego oraz niskich temperatur. Domki w wersji gotowej można bez problemu dostać prawie w każdym markecie budowlanym. Ich cena zależy przede wszystkim od zastosowanego do ich wykonania materiału oraz jakości. Postawienie domku można także zlecić wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Warto także zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem takiego domku.

Domek narzędziowy drewniany

Domek na narzędzia, ogród

fot. Domek na narzędzia, ogród

Drewniane domki narzędziowe mają wiele zalet. Złożenie go z gotowych elementów nie jest skomplikowane. Do jego budowy zazwyczaj stosowane jest drewno świerkowe lub sosnowe. Rzadziej stosowane jest drewno egzotyczne, mimo że jest bardziej odporne na wilgoć. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie fundamentu. Następnie wystarczy połączyć elementy zgodnie z instrukcją i nasz domek ogrodowy jest gotowy.

Innym sposobem jest kupno drewna w tartaku i wykonanie całej konstrukcji domku samodzielnie. Należy wówczas pamiętać o solidnym pokryciu desek preparatem impregnującym, tak by postawiony domek mógł nam służyć przez długie lata. Podczas pracy trzeba pamiętać o dokładnym i mocnym dobiciu desek i umocnieniu gwoździami odpowiedniej wielkości.

Dach powinien być spadzisty, tak by nie uginał się pod ciężarem śniegu. W roli pokrycia spełnia się dobrze blacha falista, deski czy gont.

Domek narzędziowy murowany

Domek na narzędzia, ogród

fot. Domek na narzędzia, ogród

Wybudowanie tego rodzaju domku na narzędzia wymaga większej wprawy i umiejętności. W porównaniu z drewnianym domkiem, budowa murowanego odpowiednika kosztuje znacznie więcej. Jednak taka budowla chroni nasze ogrodowe narzędzia znacznie lepiej. Poza tym taka konstrukcja może nam posłużyć znacznie dłużej. Fundament pod murowany domek wykonywany jest z cementu, żwiru, piasku i folii izolacyjnej. Ściany stawiane są przeważnie z cegły, a dach musi być wsparty na solidnych belkach stropowych. Wewnątrz ściany należy otynkować i pomalować farbą. Do takiego domku, zarówno drewnianego jak i murowanego, warto doprowadzić instalację elektryczną, która ułatwi korzystanie z niego po zmroku.

Warto także zamontować solidne drzwi, co w przypadku domków postawionych na działkach niezamieszkałych na stałe, ma spore znaczenie. W ten sposób możemy się uchronić przed kradzieżą sprzętu.

Innym, mniej popularnym rodzajem tego typu budowli jest domek narzędziowy metalowy. Jego konstrukcja jest także wytrzymała, jednak mniej estetyczna w porównaniu z domkami wykonanymi z drewna czy murowanymi.

Wyposażenie domku

narzędzia ogrodowe

fot. narzędzia ogrodowe

Jeśli chcemy, by nasza konstrukcja na narzędzia dobrze spełniała swoją funkcję, warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu jej w półki, regały, kosze, pojemniki czy pudła. Należy zwrócić uwagę na to z czego, i jak są zbudowane regały – powinny być solidne i wytrzymałe na obciążenia, ze względu na to, że większość sprzętu jest po prostu ciężka. W ten sposób będzie nam łatwiej utrzymać porządek, a znalezienie potrzebnego przedmiotu zajmie nam mało czasu. Z pewnością przydatne będą także haki i wieszaki, na których można zawiesić podręczne i najczęściej używane narzędzia. Pomocne mogą okazać się także opisane lub przeźroczyste pojemniki, w których można przechowywać drobiazgi takie jak śruby, nakrętki czy gwoździe.

Prawo budowlane a domki ogrodowe na narzędzia
W myśl przepisów Prawa Budowlanego domek ogrodowy na narzędzia jest tak samo traktowany jak altana. W takim przypadku pozwolenie na budowę nie jest obowiązkiem. Jednak domek musi spełniać określone kryteria, tzn. w mieście musi mieć powierzchnię zabudowy do 25 m kw., a poza granicami miasta może mieć do 35 m kw. Wysokość przy dachu dwuspadowym nie może być większa niż 5 m, a przy każdym innym rodzaju dachu nie może przekraczać 4 m. Takie konstrukcje mogą mieć piwnice i poddasze, ale powinny być usytuowane 3 m od granicy posesji. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)