X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Domki narzędziowe

Narzędzia ogrodowe
Posiadanie ogrodu przydomowego jest ściśle związane z jego pielęgnacją przy pomocy różnorodnych narzędzi. Z biegiem czasu gromadzimy coraz większą ilość akcesoriów ogrodowych. Jeśli chcemy, by służyły nam przez długie lata, powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu. Idealnym miejscem na sprzęty ogrodowe jest niewielki domek narzędziowy.


Domki narzędziowe są doskonałym sposobem na przechowywanie i zabezpieczenie sprzętu ogrodowego, tak by długo zachowywały swoje parametry użytkowe i mogły służyć nam latami. Przechowując je w domku, uchronimy je przed działaniem opadów atmosferycznych, intensywnego i długotrwałego promieniowania słonecznego oraz niskich temperatur. Domki w wersji gotowej można bez problemu dostać prawie w każdym markecie budowlanym. Ich cena zależy przede wszystkim od zastosowanego do ich wykonania materiału oraz jakości. Postawienie domku można także zlecić wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Warto także zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem takiego domku.

Domek narzędziowy drewniany
Domek na narzędzia, ogródDrewniane domki narzędziowe mają wiele zalet. Złożenie go z gotowych elementów nie jest skomplikowane. Do jego budowy zazwyczaj stosowane jest drewno świerkowe lub sosnowe. Rzadziej stosowane jest drewno egzotyczne, mimo że jest bardziej odporne na wilgoć. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie fundamentu. Następnie wystarczy połączyć elementy zgodnie z instrukcją i nasz domek ogrodowy jest gotowy.

Innym sposobem jest kupno drewna w tartaku i wykonanie całej konstrukcji domku samodzielnie. Należy wówczas pamiętać o solidnym pokryciu desek preparatem impregnującym, tak by postawiony domek mógł nam służyć przez długie lata. Podczas pracy trzeba pamiętać o dokładnym i mocnym dobiciu desek i umocnieniu gwoździami odpowiedniej wielkości.

Dach powinien być spadzisty, tak by nie uginał się pod ciężarem śniegu. W roli pokrycia spełnia się dobrze blacha falista, deski czy gont.

Domek narzędziowy murowany
Domek na narzędzia, ogródWybudowanie tego rodzaju domku na narzędzia wymaga większej wprawy i umiejętności. W porównaniu z drewnianym domkiem, budowa murowanego odpowiednika kosztuje znacznie więcej. Jednak taka budowla chroni nasze ogrodowe narzędzia znacznie lepiej. Poza tym taka konstrukcja może nam posłużyć znacznie dłużej. Fundament pod murowany domek wykonywany jest z cementu, żwiru, piasku i folii izolacyjnej. Ściany stawiane są przeważnie z cegły, a dach musi być wsparty na solidnych belkach stropowych. Wewnątrz ściany należy otynkować i pomalować farbą. Do takiego domku, zarówno drewnianego jak i murowanego, warto doprowadzić instalację elektryczną, która ułatwi korzystanie z niego po zmroku.

Warto także zamontować solidne drzwi, co w przypadku domków postawionych na działkach niezamieszkałych na stałe, ma spore znaczenie. W ten sposób możemy się uchronić przed kradzieżą sprzętu.

Innym, mniej popularnym rodzajem tego typu budowli jest domek narzędziowy metalowy. Jego konstrukcja jest także wytrzymała, jednak mniej estetyczna w porównaniu z domkami wykonanymi z drewna czy murowanymi.

Wyposażenie domku
narzędzia ogrodoweJeśli chcemy, by nasza konstrukcja na narzędzia dobrze spełniała swoją funkcję, warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu jej w półki, regały, kosze, pojemniki czy pudła. Należy zwrócić uwagę na to z czego, i jak są zbudowane regały – powinny być solidne i wytrzymałe na obciążenia, ze względu na to, że większość sprzętu jest po prostu ciężka. W ten sposób będzie nam łatwiej utrzymać porządek, a znalezienie potrzebnego przedmiotu zajmie nam mało czasu. Z pewnością przydatne będą także haki i wieszaki, na których można zawiesić podręczne i najczęściej używane narzędzia. Pomocne mogą okazać się także opisane lub przeźroczyste pojemniki, w których można przechowywać drobiazgi takie jak śruby, nakrętki czy gwoździe.

Prawo budowlane a domki ogrodowe na narzędzia
W myśl przepisów Prawa Budowlanego domek ogrodowy na narzędzia jest tak samo traktowany jak altana. W takim przypadku pozwolenie na budowę nie jest obowiązkiem. Jednak domek musi spełniać określone kryteria, tzn. w mieście musi mieć powierzchnię zabudowy do 25 m kw., a poza granicami miasta może mieć do 35 m kw. Wysokość przy dachu dwuspadowym nie może być większa niż 5 m, a przy każdym innym rodzaju dachu nie może przekraczać 4 m. Takie konstrukcje mogą mieć piwnice i poddasze, ale powinny być usytuowane 3 m od granicy posesji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pomocnicze
Autor: Anna Dębiec
2012-11-23 10:47:06
Tagi do artykułu: narzędzia | drewno | pozwolenie na budowę
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
Ocieplenie poddasza

Nowoczesne izolacje natryskowe

Wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje liczne zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
dom wielorodzinny

Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.
nawierzchnia

Kostka brukowa czy granitowa?

Nawierzchnie wokół naszego domu powinny być starannie zaprojektowane. Wybierając odpowiedni materiał na nawierzchnie w naszym otoczeniu, warto dopasować kolorystykę i fakturę kostki do architektury budynku, barwy elewacji, charakteru ogrodu oraz do ogrodzenia.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Strugarka z felcowaniem: nadaj kształt każdemu drewnu

strug
Struganie to obróbka skrawaniem polegająca na zdjęciu warstwy z obrabianych materiałów. Ten sposób obróbki stosuje się wówczas, gdy zachodzi konieczność wyrównania materiału np. odnowienia belki, w szybki i łatwy sposób. Dzięki strugarce FP-900 marki Ferm nawet początkujący użytkownik uzyska pożądane kształty drewna.

Altanki ogrodowe

altana
Odpoczynek na świeżym powietrzu dodaje energii i wprowadza w dobry nastrój. Spędzanie czasu pod gołym niebem jest przyjemną formą odpoczynku, dlatego warto w przydomowym ogrodzie mieć takie miejsce, gdzie można schować się przed mocnymi promieniami słońca czy przelotnym deszczem. Takim idealnym miejsce z pewnością będzie ogrodowa altanka.

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe
Sprzęt często decyduje o jakości wykonywanej przez nas pracy oraz o tym, czy wykonywana w ogrodzie praca będzie dla nas przyjemnością, czy katorgą. Wyłącznie narzędzia dobrej jakości umilą naszą pracę. Kupno tańszego sekatora być może nie odczujemy w budżecie domowym, ale kupno dwóch czy trzech tańszych w roku z pewnością.

Walka z chwastami

ogród
Problem chwastów zna zapewne każdy właściciel przydomowego ogrodu lub działki. Większość z nich jest uciążliwa zarówno dla uprawy roślin warzywnych jak i tych ozdobnych. Uporczywie wyrastają na rabatach pomiędzy kwiatami, warzywami, a także na trawniku. Doskonale potrafią zagłuszyć uprawiane rośliny, osłabiając je, ograniczając ich wzrost i kwitnienie oraz utrudniając im dostęp do substancji odżywczych. Chwasty w ogródku mogą nawet zagłuszyć inne uprawiane rośliny.