X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domki narzędziowe

Narzędzia ogrodowe
Posiadanie ogrodu przydomowego jest ściśle związane z jego pielęgnacją przy pomocy różnorodnych narzędzi. Z biegiem czasu gromadzimy coraz większą ilość akcesoriów ogrodowych. Jeśli chcemy, by służyły nam przez długie lata, powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu. Idealnym miejscem na sprzęty ogrodowe jest niewielki domek narzędziowy.


Domki narzędziowe są doskonałym sposobem na przechowywanie i zabezpieczenie sprzętu ogrodowego, tak by długo zachowywały swoje parametry użytkowe i mogły służyć nam latami. Przechowując je w domku, uchronimy je przed działaniem opadów atmosferycznych, intensywnego i długotrwałego promieniowania słonecznego oraz niskich temperatur. Domki w wersji gotowej można bez problemu dostać prawie w każdym markecie budowlanym. Ich cena zależy przede wszystkim od zastosowanego do ich wykonania materiału oraz jakości. Postawienie domku można także zlecić wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Warto także zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem takiego domku.

Domek narzędziowy drewniany
Domek na narzędzia, ogródDrewniane domki narzędziowe mają wiele zalet. Złożenie go z gotowych elementów nie jest skomplikowane. Do jego budowy zazwyczaj stosowane jest drewno świerkowe lub sosnowe. Rzadziej stosowane jest drewno egzotyczne, mimo że jest bardziej odporne na wilgoć. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie fundamentu. Następnie wystarczy połączyć elementy zgodnie z instrukcją i nasz domek ogrodowy jest gotowy.

Innym sposobem jest kupno drewna w tartaku i wykonanie całej konstrukcji domku samodzielnie. Należy wówczas pamiętać o solidnym pokryciu desek preparatem impregnującym, tak by postawiony domek mógł nam służyć przez długie lata. Podczas pracy trzeba pamiętać o dokładnym i mocnym dobiciu desek i umocnieniu gwoździami odpowiedniej wielkości.

Dach powinien być spadzisty, tak by nie uginał się pod ciężarem śniegu. W roli pokrycia spełnia się dobrze blacha falista, deski czy gont.

Domek narzędziowy murowany
Domek na narzędzia, ogródWybudowanie tego rodzaju domku na narzędzia wymaga większej wprawy i umiejętności. W porównaniu z drewnianym domkiem, budowa murowanego odpowiednika kosztuje znacznie więcej. Jednak taka budowla chroni nasze ogrodowe narzędzia znacznie lepiej. Poza tym taka konstrukcja może nam posłużyć znacznie dłużej. Fundament pod murowany domek wykonywany jest z cementu, żwiru, piasku i folii izolacyjnej. Ściany stawiane są przeważnie z cegły, a dach musi być wsparty na solidnych belkach stropowych. Wewnątrz ściany należy otynkować i pomalować farbą. Do takiego domku, zarówno drewnianego jak i murowanego, warto doprowadzić instalację elektryczną, która ułatwi korzystanie z niego po zmroku.

Warto także zamontować solidne drzwi, co w przypadku domków postawionych na działkach niezamieszkałych na stałe, ma spore znaczenie. W ten sposób możemy się uchronić przed kradzieżą sprzętu.

Innym, mniej popularnym rodzajem tego typu budowli jest domek narzędziowy metalowy. Jego konstrukcja jest także wytrzymała, jednak mniej estetyczna w porównaniu z domkami wykonanymi z drewna czy murowanymi.

Wyposażenie domku
narzędzia ogrodoweJeśli chcemy, by nasza konstrukcja na narzędzia dobrze spełniała swoją funkcję, warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu jej w półki, regały, kosze, pojemniki czy pudła. Należy zwrócić uwagę na to z czego, i jak są zbudowane regały – powinny być solidne i wytrzymałe na obciążenia, ze względu na to, że większość sprzętu jest po prostu ciężka. W ten sposób będzie nam łatwiej utrzymać porządek, a znalezienie potrzebnego przedmiotu zajmie nam mało czasu. Z pewnością przydatne będą także haki i wieszaki, na których można zawiesić podręczne i najczęściej używane narzędzia. Pomocne mogą okazać się także opisane lub przeźroczyste pojemniki, w których można przechowywać drobiazgi takie jak śruby, nakrętki czy gwoździe.

Prawo budowlane a domki ogrodowe na narzędzia
W myśl przepisów Prawa Budowlanego domek ogrodowy na narzędzia jest tak samo traktowany jak altana. W takim przypadku pozwolenie na budowę nie jest obowiązkiem. Jednak domek musi spełniać określone kryteria, tzn. w mieście musi mieć powierzchnię zabudowy do 25 m kw., a poza granicami miasta może mieć do 35 m kw. Wysokość przy dachu dwuspadowym nie może być większa niż 5 m, a przy każdym innym rodzaju dachu nie może przekraczać 4 m. Takie konstrukcje mogą mieć piwnice i poddasze, ale powinny być usytuowane 3 m od granicy posesji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pomocnicze
Autor: Anna Dębiec
2016-01-15 05:36:14
Tagi do artykułu: narzędzia | drewno | pozwolenie na budowę
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Strugarka z felcowaniem: nadaj kształt każdemu drewnu

strug
Struganie to obróbka skrawaniem polegająca na zdjęciu warstwy z obrabianych materiałów. Ten sposób obróbki stosuje się wówczas, gdy zachodzi konieczność wyrównania materiału np. odnowienia belki, w szybki i łatwy sposób. Dzięki strugarce FP-900 marki Ferm nawet początkujący użytkownik uzyska pożądane kształty drewna.

Altanki ogrodowe

altana
Odpoczynek na świeżym powietrzu dodaje energii i wprowadza w dobry nastrój. Spędzanie czasu pod gołym niebem jest przyjemną formą odpoczynku, dlatego warto w przydomowym ogrodzie mieć takie miejsce, gdzie można schować się przed mocnymi promieniami słońca czy przelotnym deszczem. Takim idealnym miejsce z pewnością będzie ogrodowa altanka.

Rok w ogrodzie - listopad

owoce
Przed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną.
Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy.

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe
Sprzęt często decyduje o jakości wykonywanej przez nas pracy oraz o tym, czy wykonywana w ogrodzie praca będzie dla nas przyjemnością, czy katorgą. Wyłącznie narzędzia dobrej jakości umilą naszą pracę. Kupno tańszego sekatora być może nie odczujemy w budżecie domowym, ale kupno dwóch czy trzech tańszych w roku z pewnością.