X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Męczennica

Roślina egzotycznaRodzina: Passifloraceae
Pochodzenie: Argentyna, Brazylia, Paragwaj.

Opis:
Męczennica (Passiflora caerulea) to szybkorosnące, wieloletnie, wieczniezielone pnącze z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty białe, wielkości do 9 cm, owoce owalne, długości 7,5 cm szerokości do 4 cm, jadalne. Dojrzałe koloru pomarańczowego z czerwonym smacznym miąższem.


Rozmnażanie: Nasiona

Wysiew: Nasiona przed wysiewem umieścić na 24-48 godz. w wodzie o temperaturze 45°C (np. w termosie). Gdy do nasion przywierają cząstki miąższu do wody możemy dodać domowy środek odkażający. Zmniejszy to prawdopodobieństwo porażenia siewek przez choroby grzybowe. Po tym okresie umieszczamy nasiona na głębokość 1/2 cm do mieszanki ziemi do wysiewu nasion. Wystawić w jasne i ciepłe miejsce. Podłoże utrzymywać w stanie wilgotnym, ale nie mokrym.

Czas wysiewu:
Cały rok

Pielęgnacja:Męczennica bardzo dobrze rośnie w pojemnikach. W czasie letnich miesięcy wymaga jasnego, ciepłego miejsca, zimować powinna w doniczce w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5°C. Latem podlewamy bardzo intensywnie, tak aby nigdy nie przeschła. Jako podłoże stosujemy żyzną, przepuszczalną ziemię uniwersalną, z dodatkiem piasku lub perlitu. Nie możemy zapomnieć o dobrym drenażu. Nawożenie najwygodniej przeprowadzić nawozami długodziałającymi poprzez mieszanie ich wiosną z podłożem. Passiflora caerulea jest jednym z niewielu gatunków męczennic uprawę którego możemy spróbować prowadzić na zewnątrz w ogrodzie. Bez większych szkód wytrzymuje ona mrozy do -15°C. Ważne jest jednak zrobienie dobrego drenażu pod bryłą korzeniową i w pierwszych latach stosowanie dobrej ochrony przed mrozem. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zabezpieczeniu szyjki korzeniowej (za pomocą torfu, kory). Pomogą również znalezienie zacisznego, cichego miejsca - najlepiej przy ścianie domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny egzotyczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-24 07:05:54
Tagi do artykułu: pnącza | kwiaty | nasiona | Męczennica | nawozy | ogród | torf
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Drzewo butelkowe

Drzewo butelkowe

Nolina odgięta (Beaucarnea recurvata) to bardzo oryginalna roślina pochodząca z Meksyku. W masywnym pniu magazynuje wodę. Z tego powodu jest klasyfikowana jako sukulent. Lubi palące słońce, wytrzymuje okresy suszy i przy tym wyrasta na 1,5 m wysokości. Nietuzinkowy wygląd sprawia ze jest ostatnimi czasy najchętniej kupowanym sukulentem, dość często spotykanym w sklepach ogrodniczych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Glorioza w mieszkaniu

Glorioza
Glorioza (Gloriosa rothschildiana) należy do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae), jest egzotycznym kwiatem pochodzącym z tropików (Azja, Afryka), produkowanym pod osłonami już od ponad 50 lat. Ostatnio glorioza powróciła do łask, bowiem, nastała moda na oryginalne dekoracje wnętrz, a także na małe bukieciki, do których szczególnie się nadaje.

Rivea

Rivea
Rivea (Rivea corymbosa) jest świętą rośliną indian meksykańskich. Przypisywano jej właściwości magiczne i halucynogenne. Wieloletnie, częściowo zdrewniałe pnącze z dużymi, jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty z ciemnym środkiem - kwitnie długo i obficie.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C. Posiada stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę, ale nie lubi wody stojącej w podstawce.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C.

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze wysokości do 8 m. Liście eliptyczne do owalnych, siedzące na krótkich ogonkach. Kwiaty kremowobiałe i bladoróżowe, pachnące, do 2 cm średnicy. Szczególnie ozdobny jesienią ze względu na grona czerwonych jagód i żółto zabarwione liście. Owoce mają wspaniałe właściwości lecznicze, zawierają dużo witaminy C i kwasów organicznych. Doskonały na nalewki.
Cytryniec jest gatunkiem dwupiennym. Dla produkcji owoców należy sadzić oba rodzaje krzewów: męskie i żeńskie.

Egzotyczny ogród

Roślina egzotyczna
Wiadomo, że w naszych warunkach ciężko stworzyć ogród pełen egzotycznych roślin. Jednak istnieje wiele roślin, które przypominają tropikalne piękności i mogą rosnąć w naszym przydomowym ogrodzie.
Najważniejszym elementem egzotycznego ogrodu jest oczywiście roślinność. Okazy, które do niego wybierzemy powinny charakteryzować się wyrazistą, a nawet jaskrawą barwą, pokaźnymi rozmiarami i dużymi liśćmi. Efekt dżungli osiągniemy sadząc bujnie rozrastające się rośliny, charakterystyczne dla gorących regionów świata.