X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Jeżyna bezkolcowa

krzewy
Jeżyna bezkolcowa przed laty porastała tylko tereny leśne. Obecnie bez problemu można ją spotkać także w przydomowych ogrodach. Jeżyny nie są trudne w uprawie, a ich owocami można cieszyć się nawet we wrześniu.

Jeżyna bezkolcowa to wieloletni krzew, osiągający długość do 5 metrów. Krzewy te owocują przeważnie na pędach ubiegłorocznych, dlatego przed nadejściem mrozów należy pędy zdjąć z podpór, ułożyć na ziemi, a następnie przykryć gałązkami iglaków, słomą bądź agrowłókniną. Wiosną odkrywamy krzew i ponownie kładziemy pędy na podporach.


krzewyAby krzew zbytnio się nie rozrastał, można skracać pędy, gdy osiągną ok.1,8 mera. Dzięki temu krzew będzie ładnie się rozgałęział.
Jeżyna bezkolcowa wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Gleby, na których ją uprawiamy powinny być umiarkowanie wilgotne i próchniczne. Roślinie tej nie przeszkadza długotrwała susza, natomiast źle znosi nadmierne podlewanie. Przed posadzeniem sadzonki należy odpowiednio przygotować glebę. W tym celu usuwamy chwasty, ustalamy odczyn gleby na poziomie pH 6 oraz zasilamy ją nawozem organicznym. Najodpowiedniejszą porą do sadzenia jeżyny jest jesień.Krzew zakwita w pierwszej połowie maja, pokrywając się białymi lub różowymi kwiatami. Owoce dojrzewają od lipca do października i mają słodko-kwaśny smak. W zależności od odmiany uzyskują kolor czarny, granatowy lub ciemnofioletowy. Po owocowaniu, wszystkie pędy, na których były owoce, należy tuż przy samej ziemi przyciąć.

Oprócz swoich właściwości smakowych i odżywczych, jeżyny posiadają także wartości lecznicze. Przede wszystkim wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwirusowe i przeciwbakteryjne.

krzewyNajczęstsze choroby jeżyn bezkolcowych to przede wszystkim szara pleśń, kwieciak i przędziorki. W przypadku ich stwierdzenia należy zastosować odpowiedni oprysk ochronny.

Odmiany jeżyn, które warto uprawiać w przydomowym ogródku:
- Orkan – jej owoce można zbierać w sierpniu. Jeżyna Orkan jest odporna na mróz i daje duże plony,
- Gazda - jest to odmiana także odporna na mróz. Bardzo obficie owocuje w okresie od sierpnia do września,
- Thornless Evergreen - odmiana nie jest odporna na mróz.

Owoce tego krzewu doskonale nadają się na soki oraz dżemy. Zawierają także dużą ilość witaminy C i A oraz sole mineralne. Posiadają także dość dużą ilość manganu, pomocnego w przemianie materii.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Autor: Anna Dębiec
2012-01-10 12:45:53
Tagi do artykułu: Jeżyna | krzewy | owoce | szara pleśń
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Tarasy

Odpowiedni impregnat to podstawa

Polacy są zwolennikami drewna w ogrodzie. W badaniu społecznym, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystne na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.
jagody

Jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny)

Jagoda kamczacka (Lonicera coerulea var. kamtschatica Sevast.) znana jest także jako suchodrzew jadalny lub suchodrzew siny. Jest to długowieczny krzew owocowy, o kulistym, zwartym pokroju, żyjącym do 35 lat, osiągającym 1,5-2m wysokości. Jagoda kamczacka uprawiana jest w Rosji, Chinach, i Japonii. Sprzyjający jest także klimat północnej Europy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jeżyna

Jeżyna
Dla amatorów czarnych owoców idealnym krzewem będzie jeżyna. To jedne z najpłodniejszych i najłatwiej rosnących krzewów owocowych. Oprócz uzyskiwania atrakcyjnych, smacznych i wartościowych dietetycznie owoców, przydatnych do spożycia, krzewy spełniają rolę dekoracyjną. Charakter ozdobny mają rośliny pokryte wiosną białymi lub różowymi kwiatami, ale też jesienią, gdy liście zróżnicowane pod względem kształtu, nabierają barw od żółtej do karminowej.

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Narcyzy

kwiaty
Ogród pozbawiony roślin cebulowych, będzie równie smutny jak pozbawiony roślin nowy dom. Zadbajmy więc o ich obecność, wybierzmy te najpiękniejsze. Gdybyśmy ogłosili konkurs na najbardziej niezawodne, najłatwiejsze w uprawie i najszybciej przystosowujące się wiosenne rośliny cebulowe, z pewnością pierwsze miejsce zajęłyby narcyzy, zwane także żonkilami. Przystosowane przez lata do suchych, gorących i krótkich okresów wegetacyjnych, posiadają niezwykłą umiejętność przetrwania.