X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Glorioza

Glorioza
Glorioza to przepiękne pnącze występujące w stanie naturalnym w rejonach międzyzwrotnikowych Afryki i Azji oraz na Madagaskarze. W Polsce najczęściej spotykamy odmianę doskonałą jako kwiat cięty - glorioza Rotschilda.
Glorioza jest rośliną niezwykle wrażliwą i nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej w zamkniętym pomieszczeniu. Ten egzotyczny kwiat doda uroku każdemu wnętrzu. Niezwykłe ozdobne kwiaty, o łukowato wygiętych listkach okwiatu, dużych pręcikach i słupkach wciąż znajdują nowych amatorów.Glorioza wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego, ze światłem rozproszonym, osłoniętego od przeciągów. Na stanowisku zbyt ciemnym lub chłodnym nasza roślina będzie miała małe szanse by zakwitnąć. Glorioza jest, bowiem bardzo wrażliwa na niedobór światła. Wymagania gloriozy w stosunku do temperatury również są dość wysokie. Temperatura podłoża powinna wahać się w granicach 17-20°C, a powietrza od 18°C przy pochmurnej pogodzie, do 30°C latem, w słoneczne dni.Najlepszą glebą będzie lekko kwaśna o pH rzędu 5-6, przepuszczalna, próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe. Dobrze jest wzbogacić podłoże wieloskładnikowym, wolnodziałającym nawozem w ilości 3 kg na 1 m³. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na nawóz wolnodziałający, nie zapomnijmy o regularnym, cotygodniowym nawożeniu.

Pamiętajmy o zraszaniu rośliny od wiosny do jesieni. W okresie wiosny i lata podlewajmy ją regularnie i umiarkowanie. We wrześniu, po przekwitnięciu ograniczmy podlewanie, by bulwy przybyszowe mogły rosnąc jeszcze przez jakiś czas. W październiku całkowicie zaprzestajemy podlewania. Właśnie wtedy powinniśmy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 10-15°C.

Gloriozę możemy rozmnożyć poprzez wysiew nasion, wysadzenie kłączy lub poprzez ukorzenianie bocznych odrostów.

Ważną charakterystyczną cechą tego pnącza jest konieczność corocznego oczyszczania kłączy ze starych korzeni w lutym lub w marcu. Bulwa jest bowiem jednoroczna i obumiera w ciągu wegetacji, tworząc bulwę potomną tej samej wielkości lub nawet większą. W okresie 9-10 tygodni od posadzenia bulw powinniśmy już otrzymać pierwsze kwiaty. Ścinajmy je w kątach liści, by ich szypułki były jak najdłuższe. Ścinanie długich pędów z kilkoma kwiatami będzie miało sens dopiero pod koniec kwitnienia. Będziemy mieli wtedy już pewność, iż nie usuniemy bocznych rozgałęzień z licznymi pąkami. Kwiaty gloriozy zachowują swą trwałość przez okres tygodnia.

Po upływie około 2 miesięcy od zbioru kwiatów, gdy liście zaczną już zasychać, wykopujemy bulwy. Przycinamy pęd kilka centymetrów nad powierzchnią podłoża. Bulwy wyjmujmy bardzo ostrożnie. Zużyte bulwy mateczne usuwamy, a przybyszowe pozostawiamy do przeschnięcia w tem­peraturze 17-20°C. Po kilku dniach przełamujemy bulwy w przewężeniu, w miejscu kolankowatego zgięcia. Miejsce przełamania zasypujemy sproszkowanym węglem drzewnym lub kaptanem. Potem umieszczamy bulwy w miejscu o temperaturze 13-15°C, wilgotności około 80%. Dla ochrony przed wysychaniem przykryjmy je trocinami. Tak zabezpieczone powinny „odpocząć" 3, 4 miesiące.

Gloriozę możemy również także rozmnażać z nasion. Otrzymane rośliny nie dziedziczą jednak w pełni cech roślin rodzicielskich. Jeśli nowa roślina miałaby być pierwszą w naszej kolekcji zdecydujmy się na zdrową sadzonkę zakupioną u sprawdzonego producenta.

Glorioza jest dość często atakowana przez nieinfekcyjną chorobę, jaką jest plamistość liści. Najczęstszą jej przyczyną są wahania temperatury i wilgotności powietrza, wywołane zmianami pogody. Pamiętajmy, by zamierające, zbrązowiałe liś­cie natychmiast usunąć. Mogą one stać się, bowiem przyczyną rozwoju chorób grzybowych. Ratunkiem przed tą chorobą jest prewencyjne spełnianie wszelkich zachcianek gloriozy, co do temperatury, wilgotności, ciepła i nasłonecznienia.

Glorioza bywa też atakowana przez wirusa pierścieniowej plamis­tości gloriozy (Cucumber mosaic cucumovirus, CMV) oraz wirusa smugowatej mozaiki gloriozy (Gloriosa stripe mosaic potyvirus, GSMV). Słaba infekcja objawia się małymi, chlorotycznymi i nekrotycznymi plamami na liściach oraz ciemnoczerwonymi smugami na kwiatach. Silna infekcja hamuje wzrost roślin, staje się przyczyną skracania międzywęźli, deformacji pąków i kwiatów, oraz pokrywania się płatków smugami i plamami. Jak najszybciej usuwajmy chore rośliny.

Duże straty w uprawie może powodować również fuzaryjna zgnilizna bulw powodowana przez grzyby Fusarium avenaceum i F. oxysporum. Chore bulwy w odróżnieniu od zdrowych pokryte są brązowymi plamami, na których może rozwinąć się mokra zgniliz­na bulw. Chore rośliny usuwajmy jak najszybciej, a podczas przygotowań do spoczynku, dokładnie selekcjonujmy bulwy.

Pomimo, iż glorioza jest wymagającą i kapryśną rośliną, jest również z całą pewnością piękną, wartą posiadania egzotyczną ozdobą.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pnącza
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-03 23:18:18
Tagi do artykułu: pnącza | kwiaty | nasiona | kłącze | choroby roślin
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
powojnik

Powojniki

Tworzenie roślinnych, ogrodowych kompozycji w pionie to prawdziwa przygoda. Spróbujmy więc nadać naszym ogrodom całkowicie nowy wymiar. Idealną rośliną do obsadzania naszych pergoli lub arek będą dorastające do 8 metrów długości należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) powojniki...
Wisteria chińska biała

Glicynia chińska biała

Glicynia chińska biała (Wisteria sinensis) to jedno z najpiękniejszych pnączy uprawianych w naszym klimacie. Jej wspaniałe, kaskadowo opadające kwiatostany zdobią wiele domów, pergoli i szpalerów. Wymaga podpór, osiąga u nas wysokość do 10m. Powinna być sadzona przy południowych ścianach domów, na stanowiskach zacisznych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rivea

Rivea
Rivea (Rivea corymbosa) jest świętą rośliną indian meksykańskich. Przypisywano jej właściwości magiczne i halucynogenne. Wieloletnie, częściowo zdrewniałe pnącze z dużymi, jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty z ciemnym środkiem - kwitnie długo i obficie.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C. Posiada stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę, ale nie lubi wody stojącej w podstawce.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C.

Strelicja królewska

Strelicja królewska
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Afryki Południowej, ma niezwykły, grzbiecisty pomarańczowo-niebieski kwiatostan i na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Swą botaniczna nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenberg – Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Warto wiedzieć, że ta królowa wśród roślin egzotycznych jest bliską krewną banana jadalnego często mylonego z dużymi okazami strelicji białej. Należą do tej samej rodziny Musaceae.

Glorioza w mieszkaniu

Glorioza
Glorioza (Gloriosa rothschildiana) należy do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae), jest egzotycznym kwiatem pochodzącym z tropików (Azja, Afryka), produkowanym pod osłonami już od ponad 50 lat. Ostatnio glorioza powróciła do łask, bowiem, nastała moda na oryginalne dekoracje wnętrz, a także na małe bukieciki, do których szczególnie się nadaje.

Pandorea

roślina egzotyczna
Pandorea (Pandorea jasminoides) Bardzo szybko rosnące pnącze, przez pierwotnych mieszkańców Australii nazywane Wonga-Wonga. Kwitnie długo i obficie - dlatego zaliczana jest do najpopularniejszych roślin tarasowych. Posiada bardzo ładne, ciemnozielone, błyszczące liście. Kwiaty jasnoróżowe z ciemniejszym środkiem o kształcie dzwonkowatym. Jako jedno z niewielu pnączy może rosnąć bez podpór np. przy ścianie ogrodu zimowego.