X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Glorioza

Glorioza
Glorioza to przepiękne pnącze występujące w stanie naturalnym w rejonach międzyzwrotnikowych Afryki i Azji oraz na Madagaskarze. W Polsce najczęściej spotykamy odmianę doskonałą jako kwiat cięty - glorioza Rotschilda.
Glorioza jest rośliną niezwykle wrażliwą i nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej w zamkniętym pomieszczeniu. Ten egzotyczny kwiat doda uroku każdemu wnętrzu. Niezwykłe ozdobne kwiaty, o łukowato wygiętych listkach okwiatu, dużych pręcikach i słupkach wciąż znajdują nowych amatorów.Glorioza wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego, ze światłem rozproszonym, osłoniętego od przeciągów. Na stanowisku zbyt ciemnym lub chłodnym nasza roślina będzie miała małe szanse by zakwitnąć. Glorioza jest, bowiem bardzo wrażliwa na niedobór światła. Wymagania gloriozy w stosunku do temperatury również są dość wysokie. Temperatura podłoża powinna wahać się w granicach 17-20°C, a powietrza od 18°C przy pochmurnej pogodzie, do 30°C latem, w słoneczne dni.Najlepszą glebą będzie lekko kwaśna o pH rzędu 5-6, przepuszczalna, próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe. Dobrze jest wzbogacić podłoże wieloskładnikowym, wolnodziałającym nawozem w ilości 3 kg na 1 m³. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na nawóz wolnodziałający, nie zapomnijmy o regularnym, cotygodniowym nawożeniu.

Pamiętajmy o zraszaniu rośliny od wiosny do jesieni. W okresie wiosny i lata podlewajmy ją regularnie i umiarkowanie. We wrześniu, po przekwitnięciu ograniczmy podlewanie, by bulwy przybyszowe mogły rosnąc jeszcze przez jakiś czas. W październiku całkowicie zaprzestajemy podlewania. Właśnie wtedy powinniśmy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 10-15°C.

Gloriozę możemy rozmnożyć poprzez wysiew nasion, wysadzenie kłączy lub poprzez ukorzenianie bocznych odrostów.

Ważną charakterystyczną cechą tego pnącza jest konieczność corocznego oczyszczania kłączy ze starych korzeni w lutym lub w marcu. Bulwa jest bowiem jednoroczna i obumiera w ciągu wegetacji, tworząc bulwę potomną tej samej wielkości lub nawet większą. W okresie 9-10 tygodni od posadzenia bulw powinniśmy już otrzymać pierwsze kwiaty. Ścinajmy je w kątach liści, by ich szypułki były jak najdłuższe. Ścinanie długich pędów z kilkoma kwiatami będzie miało sens dopiero pod koniec kwitnienia. Będziemy mieli wtedy już pewność, iż nie usuniemy bocznych rozgałęzień z licznymi pąkami. Kwiaty gloriozy zachowują swą trwałość przez okres tygodnia.

Po upływie około 2 miesięcy od zbioru kwiatów, gdy liście zaczną już zasychać, wykopujemy bulwy. Przycinamy pęd kilka centymetrów nad powierzchnią podłoża. Bulwy wyjmujmy bardzo ostrożnie. Zużyte bulwy mateczne usuwamy, a przybyszowe pozostawiamy do przeschnięcia w tem­peraturze 17-20°C. Po kilku dniach przełamujemy bulwy w przewężeniu, w miejscu kolankowatego zgięcia. Miejsce przełamania zasypujemy sproszkowanym węglem drzewnym lub kaptanem. Potem umieszczamy bulwy w miejscu o temperaturze 13-15°C, wilgotności około 80%. Dla ochrony przed wysychaniem przykryjmy je trocinami. Tak zabezpieczone powinny „odpocząć" 3, 4 miesiące.

Gloriozę możemy również także rozmnażać z nasion. Otrzymane rośliny nie dziedziczą jednak w pełni cech roślin rodzicielskich. Jeśli nowa roślina miałaby być pierwszą w naszej kolekcji zdecydujmy się na zdrową sadzonkę zakupioną u sprawdzonego producenta.

Glorioza jest dość często atakowana przez nieinfekcyjną chorobę, jaką jest plamistość liści. Najczęstszą jej przyczyną są wahania temperatury i wilgotności powietrza, wywołane zmianami pogody. Pamiętajmy, by zamierające, zbrązowiałe liś­cie natychmiast usunąć. Mogą one stać się, bowiem przyczyną rozwoju chorób grzybowych. Ratunkiem przed tą chorobą jest prewencyjne spełnianie wszelkich zachcianek gloriozy, co do temperatury, wilgotności, ciepła i nasłonecznienia.

Glorioza bywa też atakowana przez wirusa pierścieniowej plamis­tości gloriozy (Cucumber mosaic cucumovirus, CMV) oraz wirusa smugowatej mozaiki gloriozy (Gloriosa stripe mosaic potyvirus, GSMV). Słaba infekcja objawia się małymi, chlorotycznymi i nekrotycznymi plamami na liściach oraz ciemnoczerwonymi smugami na kwiatach. Silna infekcja hamuje wzrost roślin, staje się przyczyną skracania międzywęźli, deformacji pąków i kwiatów, oraz pokrywania się płatków smugami i plamami. Jak najszybciej usuwajmy chore rośliny.

Duże straty w uprawie może powodować również fuzaryjna zgnilizna bulw powodowana przez grzyby Fusarium avenaceum i F. oxysporum. Chore bulwy w odróżnieniu od zdrowych pokryte są brązowymi plamami, na których może rozwinąć się mokra zgniliz­na bulw. Chore rośliny usuwajmy jak najszybciej, a podczas przygotowań do spoczynku, dokładnie selekcjonujmy bulwy.

Pomimo, iż glorioza jest wymagającą i kapryśną rośliną, jest również z całą pewnością piękną, wartą posiadania egzotyczną ozdobą.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pnącza
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-03 23:18:18
Tagi do artykułu: pnącza | kwiaty | nasiona | kłącze | choroby roślin
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
powojnik

Powojniki

Tworzenie roślinnych, ogrodowych kompozycji w pionie to prawdziwa przygoda. Spróbujmy więc nadać naszym ogrodom całkowicie nowy wymiar. Idealną rośliną do obsadzania naszych pergoli lub arek będą dorastające do 8 metrów długości należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) powojniki...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rivea

Rivea
Rivea (Rivea corymbosa) jest świętą rośliną indian meksykańskich. Przypisywano jej właściwości magiczne i halucynogenne. Wieloletnie, częściowo zdrewniałe pnącze z dużymi, jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty z ciemnym środkiem - kwitnie długo i obficie.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C. Posiada stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę, ale nie lubi wody stojącej w podstawce.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C.

Strelicja królewska

Strelicja królewska
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Afryki Południowej, ma niezwykły, grzbiecisty pomarańczowo-niebieski kwiatostan i na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Swą botaniczna nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenberg – Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Warto wiedzieć, że ta królowa wśród roślin egzotycznych jest bliską krewną banana jadalnego często mylonego z dużymi okazami strelicji białej. Należą do tej samej rodziny Musaceae.

Glorioza w mieszkaniu

Glorioza
Glorioza (Gloriosa rothschildiana) należy do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae), jest egzotycznym kwiatem pochodzącym z tropików (Azja, Afryka), produkowanym pod osłonami już od ponad 50 lat. Ostatnio glorioza powróciła do łask, bowiem, nastała moda na oryginalne dekoracje wnętrz, a także na małe bukieciki, do których szczególnie się nadaje.

Pandorea

roślina egzotyczna
Pandorea (Pandorea jasminoides) Bardzo szybko rosnące pnącze, przez pierwotnych mieszkańców Australii nazywane Wonga-Wonga. Kwitnie długo i obficie - dlatego zaliczana jest do najpopularniejszych roślin tarasowych. Posiada bardzo ładne, ciemnozielone, błyszczące liście. Kwiaty jasnoróżowe z ciemniejszym środkiem o kształcie dzwonkowatym. Jako jedno z niewielu pnączy może rosnąć bez podpór np. przy ścianie ogrodu zimowego.