X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ocieplanie od wewnątrz

ocieplanie
Prawidłową metodą termoizolacji budynku, jest ocieplanie ścian od zewnątrz, szczególnie w naszym klimacie. Wówczas, najłatwiej zlikwidować mostki termiczne. Ocieplanie pomieszczeń od środka, powinno być wykonywane tylko w ostateczności. To rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne, nieskuteczne, a na na dodatek zaszkodzić murom.


W zimnym mieszkaniu lub domu, w którym mury zewnętrzne silnie przemarzają, ocieplanie ścian od wewnątrz nie powinno być wykonywane. Osadzanie pary wodnej z powietrza występuje na najbardziej wychłodzonych powierzchniach: na oknach i ścianach zewnętrznych. Dzięki temu, że mury „oddychają” i są ogrzewane z jednej strony, wilgoć stale wyparowuje na zewnątrz.
Gdy materiał do ocieplania ścian zostanie zastosowany w mieszkaniu, na wewnętrznej części muru, sytuacja może się pogorszyć. Ściana zewnętrzna zostaje odcięta od wnętrza materiałem izolacyjnym, nie akumuluje ciepła i staje się jeszcze zimniejsza. Poziom absorpcji wilgoci gwałtownie zwiększa się. Nieogrzane mury mają trudności z wyparowaniem wilgoci. W konsekwencji może to spowodować zawilgocenie izolacji termicznej i pojawienie się pleśni.Ocieplanie ścian od środka dopuszcza się w następujących sytuacjach, gdy:
- mury budynku nie są narażone na zawilgocenie, a wentylacja działa sprawnie,
- dom ma ozdobną elewację, jest zabytkiem lub zewnętrzna warstwa muru wykonana jest z kamienia,
- dom na granicy działki nie otrzymał pozwolenia od sąsiada na ocieplenie od zewnątrz (wówczas tylko ścianę graniczna ocieplamy od wewnątrz, a pozostałe z zewnątrz),
- zarządca budynku lub spółdzielnia zwleka z termomodernizacją budynku,
do ocieplenia mamy tylko jedno pomieszczenie.

Czym ocieplać ściany od wewnątrz?
Ocieplenie ściany od wewnątrz możemy wykonać stosując: wełnę mineralną, styropian lub bloczków YTONG MULTIPOR, o grubości 50 mm.
Niedawno, na rynku pojawiły się także specjalne płyty do ocieplania od wewnątrz. Płyty ocieplające, o grubości od 4 do 7 mm, wykonane są z gładkiego styropianu XPS. Właściwości termoizolacyjne materiału są porównywalne do ściany z silikatów, grubości 15,8 cm. Taka tapeta ocieplająca idealnie nadaje się do samodzielnego montażu. Wystarczy nałożyć na powierzchnię ściany warstwę specjalnego kleju bezrospuszczalnikowego do styropianu, a następnie przyłożyć płytę termoizolacyjną i wyrównać całość wałkiem. Poszczególne powierzchnie przykłada się na styk, a miejsca łączeń uszczelnia przy pomocy szpachli i taśmy. Ocieploną ścianę wystarczy pomalować lub pokryć tapetą.
ocieplanie
UWAGA!: Decydując się na samodzielne ocieplenie mieszkania w budynku wielorodzinnym lub bloku, trzeba pamiętać, że tego typu prace wymagają decyzji i zgody Wspólnoty lub Spółdzielni Mieszkaniowej
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-25 10:02:02
Tagi do artykułu: termoizolacje | ocieplanie | mostki termiczne | ściany
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów