X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ocieplanie od wewnątrz

ocieplanie
Prawidłową metodą termoizolacji budynku, jest ocieplanie ścian od zewnątrz, szczególnie w naszym klimacie. Wówczas, najłatwiej zlikwidować mostki termiczne. Ocieplanie pomieszczeń od środka, powinno być wykonywane tylko w ostateczności. To rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne, nieskuteczne, a na na dodatek zaszkodzić murom.


W zimnym mieszkaniu lub domu, w którym mury zewnętrzne silnie przemarzają, ocieplanie ścian od wewnątrz nie powinno być wykonywane. Osadzanie pary wodnej z powietrza występuje na najbardziej wychłodzonych powierzchniach: na oknach i ścianach zewnętrznych. Dzięki temu, że mury „oddychają” i są ogrzewane z jednej strony, wilgoć stale wyparowuje na zewnątrz.
Gdy materiał do ocieplania ścian zostanie zastosowany w mieszkaniu, na wewnętrznej części muru, sytuacja może się pogorszyć. Ściana zewnętrzna zostaje odcięta od wnętrza materiałem izolacyjnym, nie akumuluje ciepła i staje się jeszcze zimniejsza. Poziom absorpcji wilgoci gwałtownie zwiększa się. Nieogrzane mury mają trudności z wyparowaniem wilgoci. W konsekwencji może to spowodować zawilgocenie izolacji termicznej i pojawienie się pleśni.Ocieplanie ścian od środka dopuszcza się w następujących sytuacjach, gdy:
- mury budynku nie są narażone na zawilgocenie, a wentylacja działa sprawnie,
- dom ma ozdobną elewację, jest zabytkiem lub zewnętrzna warstwa muru wykonana jest z kamienia,
- dom na granicy działki nie otrzymał pozwolenia od sąsiada na ocieplenie od zewnątrz (wówczas tylko ścianę graniczna ocieplamy od wewnątrz, a pozostałe z zewnątrz),
- zarządca budynku lub spółdzielnia zwleka z termomodernizacją budynku,
do ocieplenia mamy tylko jedno pomieszczenie.

Czym ocieplać ściany od wewnątrz?
Ocieplenie ściany od wewnątrz możemy wykonać stosując: wełnę mineralną, styropian lub bloczków YTONG MULTIPOR, o grubości 50 mm.
Niedawno, na rynku pojawiły się także specjalne płyty do ocieplania od wewnątrz. Płyty ocieplające, o grubości od 4 do 7 mm, wykonane są z gładkiego styropianu XPS. Właściwości termoizolacyjne materiału są porównywalne do ściany z silikatów, grubości 15,8 cm. Taka tapeta ocieplająca idealnie nadaje się do samodzielnego montażu. Wystarczy nałożyć na powierzchnię ściany warstwę specjalnego kleju bezrospuszczalnikowego do styropianu, a następnie przyłożyć płytę termoizolacyjną i wyrównać całość wałkiem. Poszczególne powierzchnie przykłada się na styk, a miejsca łączeń uszczelnia przy pomocy szpachli i taśmy. Ocieploną ścianę wystarczy pomalować lub pokryć tapetą.
ocieplanie
UWAGA!: Decydując się na samodzielne ocieplenie mieszkania w budynku wielorodzinnym lub bloku, trzeba pamiętać, że tego typu prace wymagają decyzji i zgody Wspólnoty lub Spółdzielni Mieszkaniowej
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-25 10:02:02
Tagi do artykułu: termoizolacje | ocieplanie | mostki termiczne | ściany
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nowoczesne elewacje domów

drzwi zewnętrzne
Elewacja jest wizytówką domu. Jej wygląd jest tak samo ważny co wnętrze. Dlatego nic dziwnego, że mieszkańcom, zależy na tym aby była ona trwała i zachowała piękny wygląd przez długie lata.
Oprócz funkcji estetycznych, elewacja zewnętrzna powinna ochraniać budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi – przed deszczem, palącym słońcem, śniegiem, mrozem oraz przed działaniem zanieczyszczeń chemicznych.

Koszt ocieplenia domu

Ocieplenia domku jednorodzinnego
Materiały do ocieplenia domku jednorodzinnego to koszt od 30-40 zł za mkw, biorąc pod uwagę najtańsze możliwe rozwiązania materiałowe, czyli wykończenie tynkiem mineralnym, i użycie styropianu o grubości 12 cm. Zima się co prawda kończy, ale by dobrze przygotować się do następnej, trzeba kwestię ocieplenia przemyśleć, tym bardziej, że jest to inwestycja kosztowna.

Ocieplanie glifów okiennych

ocieplanie
Glify okienne i drzwiowe to miejsca w których przegroda jest najcieńsza, przez co niekontrolowanie wychładza się i sprzyja powstawaniu tzw. mostków termicznych. Na zimnej powierzchni muru para wodna skrapla się i stwarza środowisko idealne do rozwoju pleśni oraz grzybów. Jak temu zapobiec?

Murowanie ścian nośnych

beton komórkowy
Gdy gotowe są już ściany fundamentowe lub piwniczne, pora na murowanie ścian nośnych. Do ich wzniesienia najlepiej wybrać materiał o właściwościach do stosowanych do ich przeznaczenia: bardzo ciepły na ściany zewnętrzne oraz mocny i o dobrej izolacyjności akustycznej na ściany wewnętrzne.