X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Dekoracyjny ogródek przed domem

ogrody
Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.


Ogród przed domem jest miejscem, w którym przenika się publiczna przestrzeń ulicy oraz prywatna posesji. Przeważnie jest widoczny z ulicy, ale tylko osobom upoważnionym do przekraczania granicy wyznaczonej przez ogrodzenie. Wygląd ogródka przed domem jest istotny ponieważ nie tylko świadczy o mieszkańcach domu, ale to właśnie od niego zależy pierwsze wrażenie jakie odnoszą goście lub przechodnie. Dlatego warto zadbać by przedogródek miał charakter reprezentacyjny i stanowił ozdobę frontowej części naszej posesji.

Sposób zagospodarowania ogrodu przed domem należy dokładnie przemyśleć. Warto wykorzystać rośliny tak, by podkreślały walory naszego domu oraz maskowały ewentualne jego mankamenty.ogrody
W przedogródku bardzo często sadzi się drzewa i krzewy zimozielone, które są atrakcyjne przez cały rok. Można także zdecydować się na rośliny formowane, które wymagają cięcia formującego dwa lub trzy razy w roku. Ciekawie mogą także wyglądać odmiany miniaturowe krzewów, które występują w różnych formach i odmianach zieleni.

dom
Do ogrodu przed domem warto wprowadzić rośliny kwitnące. Można je dobrać tak, aby od wiosny do jesieni kwitła jakaś grupa roślin. W ten sposób utworzymy barwne rabaty przyciągające wzrok.

Do ozdabiania przydomowych przedogródków idealnie nadają się dalie ogrodowe. Istnieje bardzo wiele odmian, różniących się od siebie barwą i wielkością kwiatów. Dzięki ich zróżnicowanej wielkości można tworzyć efektowne rabaty. Dalie kwitną w lipcu i sierpniu. Odmiany wielkokwiatowe wymagają podparcia, ponieważ ich pędy mogą zacząć się łamać.

taras
Od czerwca do sierpnia swoją urodą będzie cieszyć nasturcja większa. Jest to roślina jednoroczna, o długich płożących i spinających się pędach. Warto zagwarantować im słoneczną część przedogródka, ponieważ wtedy obficie rozjaśni rabaty żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi kwiatami. W ogródku frontowym równie atrakcyjnie będą wyglądały liliowce ogrodowe, które kwitną od czerwca do sierpnia.

Jesienią bardzo dekoracyjnie będą wyglądać przebarwione liście winobluszcza pięciolistkowego. Także posadzone chryzantemy ogrodowe, będą ozdobą ogrodu usytuowanego przed domem. Oryginalne, różnorodne kształty kwiatostanów, szeroka paleta barw, a także długi okres kwitnienia sprawiły, że jest to popularny kwiat zdobiący ogrodowe rabaty. Sadzonki chryzantem można także posadzić w dekoracyjnych pojemnikach i ustawić przy ścieżce lub na ganku. Uprawa chryzantem nie jest skomplikowana. Warto zapewnić im miejsce słoneczne oraz glebę żyzną i przepuszczalną. Miejsce pod ich uprawę warto przygotować jesienią roku poprzedniego i wzbogacić podłoże kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem.

ogrody
W tej reprezentacyjnej części można także powstać trawnik. Równo skoszony może stworzyć znakomite tło dla innych roślin. W tym przypadku należy jednak pamiętać o systematycznym nawadnianiu, nawożeniu oraz koszeniu trawy. W ten sposób uzyskamy piękną i zdrową zieleń naszego trawnika.

W ogrodzie przed domem istotne są także równe i bezpieczne ścieżki. Istnieje wiele możliwości aranżacyjnych ścieżki. Może być wyłożona kostką brukową, płytami kamiennymi lub wysypana drobnym, ubitym żwirkiem. Ważne by ścieżka prowadząca do wejścia charakterem nawiązywała do stylu całego przedogródka. Nie zapomnijmy także o odpowiednim oświetleniu, które sprawi, że nasz ogród przed domem będzie nie tylko widoczny dla przybywających gości, ale także nabierze odpowiedniego nastroju po zapadnięciu zmroku.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny ozdobne
Autor: Anna Dębiec
2016-06-11 07:25:36
Tagi do artykułu: ogrody | rośliny | rabaty | kwiaty | chryzantemy | ścieżki
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rustykalne inspiracje w przydomowym ogrodzie

kostka brukowa
Bogactwo roślinności, kwiatowe łąki, szum owadów i śpiew ptaków o poranku – kto nie pragnie spędzać wolnych chwil w takim otoczeniu. Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych także w miejskim ogrodzie pozwoli stworzyć cichy zakątek roztaczający atmosferę do złudzenia przypominającą czar i beztroskę polskiej wsi. Pozornie niedbałe alejki w rzeczywistości skrzętnie zaplanowane, stanowią jego znak rozpoznawczy, a można je stworzyć przy pomocy kostek brukowych Polbruk.

Egzotyczny ogród

Roślina egzotyczna
Wiadomo, że w naszych warunkach ciężko stworzyć ogród pełen egzotycznych roślin. Jednak istnieje wiele roślin, które przypominają tropikalne piękności i mogą rosnąć w naszym przydomowym ogrodzie.
Najważniejszym elementem egzotycznego ogrodu jest oczywiście roślinność. Okazy, które do niego wybierzemy powinny charakteryzować się wyrazistą, a nawet jaskrawą barwą, pokaźnymi rozmiarami i dużymi liśćmi. Efekt dżungli osiągniemy sadząc bujnie rozrastające się rośliny, charakterystyczne dla gorących regionów świata.

Nawadnianie ogrodów

Sterownik nawadniania 4030 GARDENA Classic
Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest niezbędne do właściwego rozwoju roślin w nim rosnących. To w jaki sposób będzie podlewany, powinno być ustalone już na etapie projektowania ogrodu. Wtedy bez problemu możemy założyć odpowiedni system nawadniający, który praktycznie nie będzie wymagał naszego zaangażowania, a dodatkowo będzie oszczędnie zużywał wodę.

Fortuna ukryta w ogrodzie

ogród japoński
Dobrze utrzymany ogród może zwiększyć rynkową wartość nieruchomości nawet o 18% – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna. Opłaca się dbać o przydomową zieleń - każda złotówka zainwestowana w ogród, w przypadku sprzedaży, zwraca się ponad dwukrotnie.