X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Cięcie krzewów zrzucających liście - część III

Cięcie słabych pędów
Istotną czynnością jest cięcie krzewów zrzucających liście, których młode pędy rozkwitają już w pierwszym sezonie.
Mocno przycięte wczesną wiosną pędy wypuszczają silne pędy, zakwitające latem lub na początku jesieni. Pozostawione same sobie bardzo szybko staną się przekleństwem ogrodu, chaszczami pełnymi suchych gałązek, rozkwitającymi coraz to mniejszymi kwiatami.


Do grupy zaliczymy m.in., zrzucające liście odmiany prusznika, hortensję wiechowatą, wiśnię gruczołkowatą, tawułę drobną, tawułę Douglasa oraz tawułę japońską. Do tej grupy zaliczymy również krzewy, które tak jak migdałowiec trójklapowy, rozkwitają na ubiegłorocznych pędach.

W pierwszym roku po posadzeniu wraz z początkiem wiosny obetnijmy wszystkie słabe, chore, bądź uszkodzone pędy. Przytnijmy końce pędów głównych o 5 centymetrów tuż przed silnymi pąkami. Całkowicie usuńmy wszystkie źle umiejscowione rozgałęzienia.


Na początku jesieni, bądź też jeszcze z końcem lata krzew powinien okryć się kwiatami rozkwitającymi na górnych pąkach ubiegłorocznych pędów.

Cięcie fuksjiW drugim roku, na początku wiosny, przytnijmy wszystkie ubiegłoroczne pędy do połowy tuż nad silnymi pąkami. Pamiętajmy o usunięciu chorych i słabych pędów.

W kolejnym roku i latach następnych na wiosnę obetnijmy ubiegłoroczne pędy tuż nad pąkami wyrastającymi z pędów z poprzedniego roku.

Do opisywanej grupy krzewów zaliczymy również Leycesteria formosa, zawciągowiec, oraz zimotrwałe fuksje. Te krzewy, co roku obcinamy przy samej ziemi. Nieprzycinane i pozostawione same sobie, urosną bardzo wysokie, a ich kwiaty staną się niemal niewidoczne. Zdecydowanie lepiej jest obcinać je na wiosnę.

Po posadzeniu przycinamy jedynie końce. W połowie jesieni z ziemi wyrosną nowe pędy, a na tegorocznych pojawiają się odgałęzienia. W drugim roku, na początku wiosny obetnijmy wszystkie pędy przy samej ziemi tuż nad parą silnych pąków. Wczesną jesienią roślina wyda nowe silne pędy, a w ich szczytowych częściach powstaną pędy boczne, które wydadzą kwiaty.

W kolejnych latach pamiętajmy o wiosennym zdecydowanym cięciu. Każde cięcie powinno być przeprowadzone tuż nad parą silnych pędów, bez pozostawiania zbędnych resztek.

Cięcie budlei DawidaOpisywana grupa obejmuje również bujnie rosnące krzewy, które tak jak osiągająca nawet 3 metry budleja Dawida, wymagają silnego corocznego przycinania. Chcąc uzyskać rozgałęziony szkielet w pierwszym roku powinniśmy przyciąć wszystkie pędy tuż nad zmienią. W połowie lata z przyciętych pędów wyrosną długie pędy rozkwitające pod koniec lata. Chcąc uzyskać nieco wyższe rośliny przytnijmy je na pożądanej wysokości przed rozpoczęciem corocznego przycinania.
Z początkiem wiosny mocno skróćmy nowe pędy, tnąc przy jednym lub dwóch pąkach na zeszłorocznych gałęziach. Jesienią na szczytowych pędach pojawią się kwiaty. Cięcia wiosenne wykonujemy co roku.
Jeśli jednak nasza korona stanie się zbyt zwarta i zdrewniała usuńmy jeden lub kilka kikutów nieodpowiednio umiejscowionych. Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Krzewy owocowe.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat cięcia krzewów, zapraszamy do lektury artykułów:
Cięcie krzewów - cz. I
Cięcie krzewów - cz. II
Cięcie krzewów - cz. III
Cięcie krzewów - cz. IV
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-07-09 04:37:30
Tagi do artykułu: ogród | kwiaty | hortensja | wiśnia | krzewy | krzewy owocowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Krzewy okrywające się ogromem kwiatów

hortensje
Krzewy okrywające się ogromem kwiatów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie napotkać możemy spacerując wśród osiedli. Pierwsze delikatne zielone listki i rozkwitające pączki ucieszą z pewnością każdego. Szare, zimowe dni potrafią zasmucić, kwiaty rozbudzają nas do życia. I to nie tylko te rozkwitające wiosną, czy latem. Widok pięknych kwiatów o każdej porze roku ożywi nasz dzień.
Krzewy ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodzie, stając się w okresie kwitnienia jego dominującym elementem. Ogrom barw zwraca uwagę ludzi, przyciągając jednocześnie owady.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.