X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras
Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.


Dobry wybór to klucz do sukcesu
Wybór nawierzchni, to z reguły inwestycja na długie lata, która musi być starannie przemyślana. Zanim podejmiemy decyzję o tym, która kostka będzie zdobić naszą posesję, warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz tym, w jakim otoczeniu zostanie zastosowana. „Bogactwo oferowanych na rynku kolorów, faktur i kształtów kostek brukowych daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, jednak najlepiej jest kierować się zasadą umiaru, nie mieszając ze sobą kostek o różnej barwie i zróżnicowanej strukturze.” – radzi firma Polbruk. Podstawą całej kompozycji powinien być dom, bowiem to jego styl oraz kolorystyka elewacji lub stolarki nadaje ton i przykuwa wzrok. Budynki utrzymane w odcieniach beżu, brązów lub zieleni dobrze jest zestawić z nieco ciemniejszą i wyraźniejszą nawierzchnią, nawiązującą do naturalnych kolorów ziemi. Mogą to być jednolite kostki brukowe, w kolorze grafitowym lub melanż szarości. Duże i ciemne domy, możemy rozjaśnić i ocieplić, stosując kolorową nawierzchni w barwach żółto-czerwono-czarnych jak np. Polbruk Granito indiana. Można także ułożyć mozaikę z różnych odcieni jednego koloru, wzbogacając grafitową kostkę jasnoszarymi elementami.nawierzchniaW otoczenie domów utrzymanych w stylu dworkowym doskonale wpiszą się kostki stylizowane na starodawny bruk. Jeśli natomiast marzy nam się taras lub wejście w stylu greckich, czy hiszpańskich posiadłości nasz wybór powinien skłaniać się ku elementom przypominającym strukturą naturalny kamień łupany, czy piaskowiec.

Zacznijmy od podstaw
Ogólny wygląd nawierzchni składa się z kilka elementów. Prócz strony estetycznej, warto zwrócić uwagę w jakich miejscach będzie się znajdować, ponieważ natężenie ruchu i przewidywalne obciążenie będzie miało wpływ na grubość wykorzystywanych materiałów. „Na alejki wokół domu i ogrodu wystarczy kostka brukowa o grubości od 4 do 6 cm, z kolei podjazdy i chodniki narażone na duży ruch wykładać należy elementami o grubości od 6 do 8 cm. W ten sposób unikniemy zniszczeń związanych z codzienną eksploatacją.” – radzi firma Polbruk. Na ostateczny wygląd oraz szybkość i łatwość układania wpływa także rozmiar kostki brukowej. Wybierając wielkość należy wziąć pod uwagę obszar układanej powierzchni - na wąskich ścieżkach sprawdzą się niewielkie elementy, które wyeliminują konieczność docinania, na tarasy - duże płyty, natomiast do wykonania zakrętów i kół dobrze jest wykorzystać kostki o trapezowych kształtach, dzięki, którym w prosty sposób zbudujemy płynnie wygięte łuki.

kostka brukowaOczywiście kompozycja ogrodu zależna jest także od gustu architekta, chociaż czasami ograniczeniem jest rodzaj podłoża, które uniemożliwia stosowanie pewnych materiałów lub osłabia trwałość nawierzchni. Kostka brukowa sprawdza się w niemal każdych warunkach, wystarczy jedynie wykonać odpowiednią podbudowę, dostosowaną do rodzaju gruntu. „Do jej wykonania można wykorzystać np. żwir, tłuczeń czy żużel. Pamiętać tylko należy, że w przypadku podjazdu powinna być ona grubsza (20 - 40 cm) niż na szlakach pieszych (10 - 20 cm). Dodatkowo, w przypadku gruntów gliniastych, wykonać należy warstwę odsączającą o grubości od 20-60 cm. Na podbudowie tworzymy kilkucentymetrową warstwę wyrównującą, tzw. podsypkę piaskową, na niej dopiero układamy kostki. Po ułożeniu, całą nawierzchnię należy ubić, najlepiej przy pomocy wibratora płytowego, a powstałe spoiny wypełnić suchym i przesianym piaskiem np. przy użyciu szczotki. W ten sposób nawierzchnia będzie trwała i stabilna” – radzi firma Polbruk.

Szeroka gama kolorów, kształtów, faktur oraz łatwość montażu to cechy, dzięki którym przy pomocy kostki brukowej można stworzyć wymarzony ogród. Aby był on perfekcyjny pod każdym względem, należy więc zadbać, by wybór rodzaju kostki był przemyślaną decyzją, a wykonanie precyzyjne i dopięte na ostatni guzik.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
2012-01-27 15:09:43
Tagi do artykułu: ścieżki | kostka brukowa | nawierzchnie | Polbruk | ogrody | tarasy | podjazdy
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
kostka brukowa

Kompozycje z kostki brukowej

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Atrakcyjny wygląd otoczenia domu

kostka brukowa
Otoczenie naszego domu powinno wyglądać atrakcyjnie przez cały rok. Pragniemy aby niezależnie od pogody, zawsze estetycznie wyglądała. Jest to możliwe, dzięki odpowiednim akcentom i dodatkom.

Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie

nawierzchnie
Styl rustykalny jest nam bliski, bo przywołuje obrazy babcinego ogrodu, w którym spędzaliśmy najpiękniejsze wakacje. Ogrodu zaaranżowanego z dużą swobodą, ocierającą się niemal o chaotyczność i przypadkowość, ale przy tym bajecznie kolorowego i magicznego, w którym wszystko się może zdarzyć.

Jaka przestrzeń, taka kostka

nawierzchnia
Szlachetna kostka brukowa to materiał coraz chętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domu. Jej rodzaje i kolory dają wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania. Bywa, że jej wybór to proces podobny do wyboru podłogi w mieszkaniu. Od tego jak wyglądać będą ścieżki, tarasy i podjazdy zależy przecież jak prezentuje się cała posesja. Dlatego warto dołożyć szczególnych starań, aby wybrana nawierzchnia była właściwa i pasowała klimatem do naszego domu.

Budujemy ogrodowe ścieżki

Kostka brukowa
Ścieżki ogrodowe to jeden z najważniejszych elementów ogrodowych. Wykonane z dekoracyjnego betonu, kostki czy naturalnego kamienia nadadzą przydomowej przestrzeni atrakcyjnego wyglądu, a także ułatwią utrzymanie jej w czystości. Na co więc należy zwrócić uwagę budując ścieżki, a czego lepiej unikać?