X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Fototapety i fotografie retro - Kolor jest passé?

fototapety
Dawniej robiono zdjęcia w czerni i bieli, ponieważ nie istniały inne możliwości. Dziś, w dobie aparatów cyfrowych, wciąż zdarzają się pasjonaci, którzy wybierają stare, bardziej skomplikowane metody fotografowania oraz wywoływania zdjęć. Dlaczego? Może z powodu poszukiwań duszy fotografii...


Od jakiegoś czasu modne są rzeczy przywołujące klimat poprzednich epok.

- „Retro” to pewien styl, sposób patrzenia na świat – mówi Grzegorz Czech z galerii internetowej DCN Gallery. – Dawne „epoki” miały swój niepowtarzalny szyk, który na mnie działa i pasuje do mojej osobowości. Przedmioty „retro” kojarzą się nie tylko z klasą, ale także i z pewną elitarnością.

Pozytyw czy negatyw
Wzajemne przenikanie się dawnych i nowych trendów designerskich to proces ponadczasowy i absolutnie powszechny w każdej niemal dziedzinie związanej ze sztuką oraz kreacja w ogóle. Dlatego też „treść i forma” współcześnie produkowanych przedmiotów, służących do wyposażenia i aranżacji wnętrz, przywołują na myśl m.in. design lata trzydziestych, sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych XX wieku.- Choćby w komunikacji miejskiej czy na ulicy nie raz spotykamy się z dźwiękiem dzwonków komórek, brzmiących jak klasyczny aparat telefoniczny sprzed kilkudziesięciu lat – zamyśla się Grzegorz Czech z galerii internetowej DCN Gallery. - Jest w tym chyba ukryty zalążek buntu, polegającego na celowym odstąpieniu od założeń, udogodnień, całego tego względnego konformizmu, na którego filarach opiera się nasza współczesność i cały – wciąż jakże modny w sztuce - pop-art. DCN Gallery, poprzez swoje produkty, stara się stworzyć alternatywę (jak najbardziej użytkową!) dla kolorowej, masowej kultury popularnej. Stąd nasz wybór padł na rodzaj „powrotu do przeszłości”, na klimaty „retro” właśnie. Łączy się to ze swoistym minimalizmem, designerskim stylem, który w ostatnich latach powrócił w chwale i na stałe zadomowił się w architekturze oraz aranżacji wnętrz. Cóż może być doskonalszym wyrazem minimalizmu, niż połączenie czerni i bieli? Ostatnio właśnie coraz częściej zauważa się modę na wnętrza, a także przeróżne produkty sztuki użytkowej, podporządkowane tej dwubarwnej tonacji.

Fotografia duszą
Fotografie w stylu „retro” to jednak coś więcej, niż tylko kolejna moda, która minie, by za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat powrócić do łask architektów i artystów.

fotografia - Czarno-białe zdjęcia posiadają duszę – stwierdza Grzegorz Czech z galerii internetowej DCN Gallery. - Może brzmi to dość banalnie, lecz w mojej ocenie brak kolorów wydobywa atmosferę, dodaje tajemniczości, zwykły obraz zamienia w poezję. To takie „haiku” dla oka odbiorcy. Ich proces powstawania doskonale oddają słowa mistrza fotografii pejzażowej Ansela Adamsa: „Czasami wydaje mi się, że pojawiam się w miejscach, gdzie Bóg daje mi znak, abym nacisnął migawkę”.

Wielu entuzjastów fotografii potwierdza, że zdjęcia monochromatyczne są lepsze. Dzięki nim można odkryć prawdziwą magię obrazu. Dlatego też trudno się dziwić, że coraz częściej w domach można zauważyć artystyczne fotografie pozbawione jaskrawych barw.

Sztuka nie idzie na łatwiznę
Tworzeniem tylko czarno-białych, artystycznych zdjęć zajmuje się galeria internetowa DCN Gallery z Wrocławia. W jej ofercie znajdują się również „canvasy”, czyli zdjęcia drukowane na płótnie oraz fototapety - idealne do dekorowania wnętrz.

- Dzięki monochromatyczności – pointuje Artur Toboła, architekt z pracowni architektonicznej Grid Architekci - miejsca pozornie zwykłe, takie jak Most Oławski we Wrocławiu, kawiarnia w Międzyzdrojach, łąka w Górach Sowich, tak niesamowicie przyciągają wzrok. W ofercie galerii jest wiele fotografii przedstawiających miejsca, które mija się bez zwracania na nie uwagi, a w których autor zdjęć znalazł fascynację, pierwiastek duchowości…

W galerii internetowej DCN Gallery wszystkie zdjęcia pozyskiwane są klasyczną techniką pozytywowo-negatywową, czyli wywoływane przy użyciu odczynników chemicznych - w ciemni fotograficznej. Identycznie jak robiono to pięćdziesiąt i sto pięćdziesiąt lat temu. W DCN Gallery nie ma miejsca dla efektowych filtrów z programów komputerowych, a jedynie dla doświadczenia i mistrzowskiego kunsztu fotografa, który tworzy sztukę, a nie produkt masowy.

Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia do każdego zdjęcia stylowej oprawy (ramy i passepartout), które w pełni pozwolą poczuć autentyczny klimat „retro”.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dekoracje
2010-03-09 11:42:42
Tagi do artykułu: aranżacje | fototapety
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak ożywić salon?

salon
Przyroda wyraźnie już obudziła się z zimowego „snu”. Przemiany dostrzegane w otoczeniu również nas zachęcają do zmian – nie tylko własnej garderoby, ale także wystroju naszych mieszkań. Wystarczy kilka szczegółów, aby dodać wnętrzu energii, kilka nowych elementów by dokonać domowej metamorfozy...

Dekoracje ścian

pokój dziecięcy
Pokój marzeń to odzwierciedlenie dziecięcych fantazji. Wspólne projektowanie pozwala pobudzić wyobraźnię i kreatywność. Rodzic ma okazję poznać ulubione postacie z bajek i zainteresowania swojej pociechy.

Aranżując pokój dziecka należy zadbać o każdy szczegół, począwszy od materiałów budowlanych, mebli, po elementy wykończeniowe i dekoracyjne, tak by stał się komfortowy i bezpieczny. Aby przebywanie w takim pokoju niosło maksimum radości, warto urządzić go wspólnie z pociechą...

Plac zabaw w pokoju dziecka

pokój dziecka
Jesienno-zimowa niepogoda, prędko zapadający zmrok i plucha, zniechęcają do długich popołudniowych spacerów. To czas, kiedy chcielibyśmy, żeby dzieci bawiły się wesoło we własnym pokoju. Jak to zrobić? Wystarczy pobudzić dziecięcą wyobraźnię.

Kolory jesieni na fototapetach

sypialnia
Jesień 2014 upłynie nam pod znakiem kilku barw, które niejednokrotnie pojawią się na wybiegach. Dlaczego nie wykorzystać ich także w aranżacji wnętrz? Sklep internetowy BIG TRIX właśnie przygotował fototapety, które zdominują każdą branżę, gdzie domeną jest kolor. Proszę państwa! Oto nadchodzą szmaragd, khaki i pudrowy róż!