Gwiazda betlejemska – podlewanie i pielęgnacja

 

Zwyczajowo określana jako gwiazda betlejemska ma tak naprawdę niejedno imię. Nazywa się ją również poinsecją czy  wilczomleczem pięknym lub nadobnym (Euforbia pulcherrima). Tego kwiatu, należącego liczącej niemal dwa tysiące gatunków rodziny wilczomleczowatych, nie trzeba jednak chyba nikomu przedstawiać. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia. Tradycyjna, czerwona gwiazda betlejemska zdobi i ożywia nasz dom w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę, jednak, aby pięknie i długo kwitła, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i opieki.

Gwiazda betlejemska – kwiat z tradycjami

Gwiazda betlejemska pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W warunkach naturalnych występuje jako krzew lub niskie drzewo osiągające do 3 m wysokości. Odkryto ją w Meksyku i Gwatemali w latach 20. XIX wieku i stamtąd sprowadzono do Stanów Zjednoczonych. Podobno jednak w swym rodzimym kraju, Meksyku, gdzie nazywa się ją „La Flor de Nochebuena”, czyli kwiat wigilijny, już od XVI wieku kojarzono tę roślinę ze świętami Bożego Narodzenia.

Historia głosi, że największą popularność gwiazda betlejemska zdobyła jednak dopiero na początku XX wieku, po tym, jak po raz pierwszy została sprzedana pod nazwą „kwiat Bożego Narodzenia” przez rodzinę niemieckich emigrantów na hollywoodzkim bulwarze w Los Angeles.

Przeczytaj również: Pokój dla chłopca
Gwiazda betlejemska - idealna dekoracja na święta

fot. Gwiazda betlejemska – idealna dekoracja na święta

Masowo zaczęto uprawiać poinsecję jako roślinę doniczkową w latach 50. ubiegłego wieku.  Doceniono ją w najróżniejszych krajach świata między innymi w Australii, Afryce Południowej, Chinach, Egipcie Indiach, Japonii, Kanadzie, Korei, Południowej, Stanach Zjednoczonych Turcji czy na Tajwanie, choć nie wszędzie niosła ona w sobie to samo znaczenie symboliczne. Motyw gwiazdy betlejemskiej nie został wbrew pozorom przypisany wyłącznie Bożemu Narodzeniu. Przewija się on w czasie świąt najróżniejszych kultur, takich jak Festiwal Światła w Jerozolimie bądź Chiński i Japoński Nowy Rok, podczas którego często wręcza się ją jako podarunek.

W naszym klimacie gwiazda betlejemska doskonale wpisała się w wigilijny klimat, ze swoimi oryginalnymi liśćmi kwiatowymi układającymi się w gwieździstą rozetę. Choć najczęściej widujemy w kwiaciarniach te czerwone, doskonale sprawdzające w roli dekoracji bożonarodzeniowej, występują one również między innymi w kolorze łososiowym czy kremowym oraz jako odmiany dwukolorowe, marmurkowe i nakrapiane z zaokrąglonymi lub szpiczastymi liśćmi.

Gwiazda betlejemska - ciekawe odmiany

fot. Gwiazda betlejemska – ciekawe odmiany

Warto wiedzieć, że tak naprawdę to właśnie liście poinsecji sprawiają, że roślina prezentuje się tak wyjątkowo, nie natomiast żółty, niewielki, niemal niezauważalny kwiat. Gwiazda betlejemska, bujnie rosnąca zimą w naszych mieszkaniach, rozwija okazale tak zwane przykwiatki, nazywane inaczej liśćmi kwiatowymi, które niezmiennie zachwycają nas swoją barwą i kształtem.

Jeden z powodów wpływających na niegasnącą popularność poinsecji to z pewnością specyficzny czas jej kwitnienia przypadający na przełom grudnia i stycznia. Najbardziej okazała staje się więc wtedy, gdy większość kwiatów doniczkowych zimuje i nie zachwyca już  swoją urodą.

Gwiazda betlejemska należy ona do tak zwanych roślin krótkiego dnia. Oznacza to, że jej kwiaty i liście kwiatowe rosną właśnie wtedy, gdy słońce świeci stosunkowo krótko, około dziewięciu, dziesięciu godzin na dobę. Większa ilość światła hamuje ich rozwój. Aby doszło do kwitnienia, musi ona więc już od września, przez dwa miesiące, minimum trzynaście godzin w ciągu doby spędzać w ciemności.

Gdzie kupić poinsecję?

Przed świętami bożego narodzenia gwiazda betlejemska cieszy się ogromną popularnością wśród kupujących. Ze względu na stosunkowo niewielkie wymagania bytowe świetnie nadaje się dla amatora, a jej nietypowy czas kwitnienia w połączeniu z niezwykle oryginalnym wyglądem sprawia, że w zasadzie nie ma konkurencji. Możemy więc znaleźć ją wszędzie – zarówno na bazarkach, jak i w marketach ogrodniczych czy kwiaciarniach. Jednak ze względu na dużą wrażliwość tej rośliny na zimno, lepiej zdecydować się na zakup okazu, który przechowywano do tej pory w temperaturze pokojowej. Im większa szansa, że nie narażono poinsecji na przemarznięcie, tym lepiej.

Zwróćmy także uwagę na wygląd wybranego egzemplarza. Roślina powinna mieć zdrowe, ciemnozielone liście, pozbawione zżółknięć i śladów działalności szkodników. Podłoże w doniczce nie może być nadmiernie przesuszone lub mokre. Świadczy to o nieprawidłowej pielęgnacji, a nawet jednorazowe przelanie rośliny może jej zaszkodzić. Po zakupie w okresie jesiennozimowym poinsecji nie należy przesadzać, jeśli więc nie podoba nam się doniczka, w której rośnie, warto zaopatrzyć się dodatkowo w dekoracyjną osłonkę ze świątecznym motywem.

Gwiazda betlejemska - kwiat, który buduje świąteczny klimat

fot. Gwiazda betlejemska – kwiat, który buduje świąteczny klimat

Gwiazda betlejemska – pielęgnacja krok po kroku

Aby gwiazda betlejemska długo i ładnie kwitła, należy zapewnić jej właściwe warunki bytowe oraz odpowiednią opiekę. Choć nie należy ona do roślin zbyt trudnych w uprawie i nawet niedoświadczony amator sobie z nią poradzi, to źle traktowana, na przykład przesuszona poinsecja może stracić swoją urodę lub zbyt szybko przekwitnąć.

Powinniśmy przede wszystkim zapewnić roślinie ciepłe, jasne stanowisko w temperaturze  wynoszącej od 18 do 22°C. Nie należy narażać jej na przemarznięcie oraz przeciągi, dlatego podczas zimowego wietrzenia mieszkania warto zdjąć ją z parapetu, a przenosząc ze sklepu do domu dobrze zabezpieczyć papierem, nawet jeśli kontakt z zimnym powietrzem ma trwać tylko chwilę. Na skutek przemarznięcia liście poinsecji mogą niestety zżółknąć. Jednak również zbyt wysoka temperatura może to niekorzystnie wpłynąć na stan poinsecji, powodując zbyt szybkie przekwitanie. Nie powinno się jej więc umieszczać w pobliżu kaloryfera, który na dodatek znacznie wysusza powietrze.

Decydując, gdzie postawić roślinę, zadbajmy również o to, aby nie miały do niej dostępu małe dzieci oraz zwierzęta domowe. Gwiazda betlejemska, podobnie jak inni przedstawiciele rodziny wilczomleczowatych wykazuje silne działanie trujące.

Gwiazda betlejemska – podlewanie i nawożenie

Poinsecji nie wolno przesuszyć, gdyż jej liście mogą wtedy bardzo szybko opaść i roślina nie odzyska już swojej urody. Podłoże w doniczce powinno być cały czas wilgotne, ale niezbyt mokre. Młodą roślinkę należy podlewać stosunkowo często, średnio co drugi, trzeci dzień, ale delikatnie. Nadmiar wody powinno się po upływie około dwudziestu minut usunąć z podstawki.

W sezonie grzewczym bardzo często zdarza się, że powietrze w pomieszczeniu ulega nadmiernemu wysuszeniu. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad wykorzystaniem nawilżacza powietrza, co wyjdzie na zdrowie nie tylko roślinom, ale i domownikom.

Gwiazda betlejemska zakupiona jesienią i uprawiana przez jeden sezon nie wymaga koniecznie nawożenia. Możemy jednak odżywić ją nawozem o zmniejszonej zawartości azotu, aby dłużej zachowała intensywne wybarwienie. Jeśli chcemy zachować poinsecję na kolejny rok, w okresie od maja do czerwca należy regularnie stosować nawóz uniwersalny dla kwitnących roślin doniczkowych o niewielkim stężeniu.

Jak zadbać o roślinę po przekwitnięciu i kiedy ją przycinać?

Niestety nawet pomimo właściwej opieki gwiazda betlejemska dość szybko przestaje być atrakcyjną rośliną. Wiele osób po przekwitnięciu poinsecji zwyczajnie się jej pozbywa, nie chcąc poświęcać jej uwagi przez cały następny rok.  Jednak przy odrobienie chęci i cierpliwości możemy przechować ją do następnego sezonu i sprawić, że znów zachwyci nas swoją urodą.

W tym celu należy pod koniec lutego stopniowo ograniczyć podlewanie i przenieść ją w chłodniejsze miejsce. Po przekwitnięciu kwiatów należy przeprowadzić przycinanie. Pędy trzeba skrócić do wysokości około 10-15 cm i przestać podlewać roślinę. Po upływie dwóch miesięcy, gdy zaczną się pojawiać nowe pędy, przesadzamy gwiazdę betlejemską do świeżego podłoża i stawiamy w ciepłym i jasnym pomieszczeniu oraz rozpoczynamy intensywne podlewanie bezlistnej rośliny. Od maja nawozimy ją regularnie co dwa tygodnie niewielką dawką nawozu dla roślin kwitnących.

Jak już wspomniano, jeśli chcemy, aby gwiazda betlejemska znów zakwitła na boże narodzenie, należy we wrześniu sztucznie skrócić jej dzień do około 9-10 godzin. Na pozostałą część doby możemy wstawić ją do ciemnego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że nawet chwilowe zapalenie światła późnym wieczorem bądź w nocy zaburzy cały cykl. Aby nieco ułatwić sobie zapewnienie roślinie właściwych warunków, możemy zakryć ją dużym kartonem lub przewiewną tkaniną.

Pod dwóch miesiącach należy przenieść ją do jasnego pokoju i zacząć regularnie nawozić. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po krótkim czasie przykwiatki zaczną się wybarwiać.

Choroby i szkodniki gwiazdy betlejemskiej

Liście poinsecji na skutek ograniczonego dostępu do światła bądź w wyniku przechłodzenia lub przenawożenia rośliny mogą zacząć żółknąć i opadać. Gwiazda betlejemska zostaje też niekiedy zaatakowana przez typowe szkodniki roślin doniczkowych, takie jak ziemiórki, wciornastki, przędziorki czy mączliki. Warto więc regularnie obserwować roślinę oraz zaglądnąć pod jej liście, aby wykluczyć obecność mszyc i innych owadów czy wyłapać pierwsze oznaki choroby.

Gwiazda betlejemska jako dekoracja świąteczna

fot. Gwiazda betlejemska jako dekoracja świąteczna

Gwiazda betlejemska – wyjątkowy kwiat dla każdego

Dzięki temu, że poinsecje występują już w tak wielu kolorach, kształtach i rozmiarach każdy powinien wśród nich znaleźć tą idealnie pasującą do swoich upodobań oraz aranżacji wnętrza. Prócz tradycyjnych, czerwonych gwiazd betlejemskich na rynku dostępne są nowe odmiany w różnych odcieniach bieli, różu, pomarańczy i czerwieni, a nawet złota, w tym również dwukolorowe.  Świetnie sprawdzają się one nie tylko jako samodzielna dekoracja, ale także na przykład element świątecznego stroika, a nawet świąteczny prezent.

Gwiazda Betlejemska

fot. Gwiazda Betlejemska jako element stroika

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)