X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Renowacja trawnika

Trawnik
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni ze stanu swojego trawnika, szpeci on ogród, na którym Państwu zależy, być może potrzebna jest jego renowacja?
Renowacji wymagają trawniki źle założone, o dużym zachwaszczeniu (zwłaszcza chwastami jednoliściennymi i wieloletnimi), o nierównej powierzchni i słabej żywotności murawy oraz wieloletnie, zniszczone intensywnym użytkowaniem.Zakładanie nowego trawnika to dobry moment na instalację nawadniania automatycznego. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycje. Zwłaszcza ostatnie gorące i suche lata, długie okresy bezdeszczowe sprawiły, że różnice pomiędzy trawnikami nawadnianymi automatycznie, a tymi zaopatrywanymi w wodę ręcznie lub wcale nie podlewanymi, są ogromne i widoczne gołym okiem. Nawadniane rośliny są zdrowsze, rosną bujniej i są mniej podatne na uszkodzenia. Nawadnianie jest też nieocenione w kluczowym momencie, czyli przy zakładaniu trawnika i kiełkowaniu nasion.Być może zawsze marzyli Państwo o oczku wodnym lub skalniaku, ale nie było okazji? Przy renowacji trawnika lepszej nie będzie!

Zanim rozpoczniemy prace nad nowym trawnikiem, musimy usunąć ten, którego chcemy się pozbyć. Można to zrobić stosując metodę chemiczną (tak zwany ugór herbicydowy) lub mechaniczne usuwanie darni.

Gdy ziemia gotowa jest do uprawy następuje najważniejszy i najbardziej pracochłonny etap: przygotowanie terenu. Trzeba mieć pewność, że na całości powierzchni przeznaczonej na trawnik warstwa ziemi urodzajnej jest równa. Należy też wykonać odpowiednie spadki i wyrównać powierzchnię ziemi. Być może potrzebne też będzie wykonanie drenaży, zwłaszcza na glebach cięższych, o dużym udziale frakcji minerałów ilastych. Błędy popełnione przy przygotowaniu terenu przez osoby w tym niedoświadczone są najczęściej nie do naprawienia przy późniejszej pielęgnacji.

Jakość trawnika będzie tym większa, im lepsze stworzymy warunki do wzrostu trawy. Należy więc pamiętać o zapewnieniu roślinom składników pokarmowych poprzez nawożenie przedsiewne, które powinno być poprzedzone rzetelną analizą gleby. W następnych latach nie wolno zapominać o dokarmianiu roślin, zwłaszcza na terenach intensywnie użytkowanych i często koszonych.

Na odpowiednio przygotowanym gruncie można rozpocząć siew trawy. Należy dokonać wyboru mieszanki traw, najlepiej przystosowanej do warunków lokalnych i funkcji trawnika.

Doskonałym rozwiązaniem jest również wybór trawy z rolki, gdyż już po kilku dniach od założenia możemy się cieszyć z efektu docelowego.

Renowacja trawnika pozwoli Państwu na nowo cieszyć się zielenią otaczającą Państwa domy. Znów w słoneczne popołudnie będą Państwo mogli zrelaksować się wygodnie na miękkim i pachnącym trawniku.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
2009-11-18 09:56:32
Tagi do artykułu: trawniki | ogród | rośliny | nasiona | Trawy
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
kwiaty

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Wraz z końcem jesieni znikają z naszych ogrodów nasze ukochane rośliny. Jak zachować przy sobie te ulubione? Może czas pomyśleć o ozdobieniu naszego domu najpiękniejszymi okazami?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zapobieganie chorobom trawników

choroby roślin
Jednym z czynników obniżających estetyczny wygląd trawnika są choroby powodowane przez grzyby. Problem ten łączy się z typem trawnika. Trawniki koszone raz lub dwa razy do roku, bez nawożenia mineralnego, prawie wcale nie chorują, ale też nie mają walorów estetycznych. Wraz z częstotliwością koszenia i nawożenia poprawia się wygląd trawników ale wzrasta zagrożenie chorobami, zwłaszcza gdy przy ich pielęgnacji popełniane są błędy.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Trawy mniej znane

Bambusy
Trawy, jako element aranżacji ogrodowych i parkowych, wykorzystywane były już w ubiegłych stuleciach. Trawy należą do grupy najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwość uprawy, trwałość oraz odporność traw na niekorzystne warunki, choroby i szkodniki zapewnia powodzenie uprawy. Zróżnicowany pokrój, atrakcyjne barwy oraz wymagania siedliskowe powodują, że są one interesującym elementem ozdobnym, służącym do nasadzeń pojedynczych (gatunki wysokie) lub w grupach oraz w kompozycjach z bylinami.

Choroby traw w uprawie na nasiona

Choroby traw
W Polsce na trawach stwierdzono występowanie 71 gatunków grzybów. Około 20 gatunków wymienianych jest jako wyrządzające szkody gospodarcze. Stopień szkodliwości poszczególnych patogenów zależy od przeznaczenia traw i rodzaju uprawy Inne choroby mają znaczenie w uprawie traw na paszę, inne w uprawie na nasiona, a jeszcze inne w uprawach trawnikowych.