X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Styropian

styropian
Styropian czyli spieniony polistyren jest materiałem izolacyjnym stosowanym od kilkudziesięciu lat. Otrzymuje się go na skutek ciśnieniowego i termicznego oddziaływania na granulki polistyrenu do spieniania. Pod wpływem wysokiej temperatury granulki pęcznieją i sklejają się tworząc strukturę komórkową.

Podczas produkcji wyrobów styropianowych (EPS) dodawane są substancje obniżające jego palność. W ten sposób wytworzona odmiana określana jest jako samogasnąca i oznaczona jest symbolem FS. Natomiast styropian palny określony jest symbolem S.

W zależności od stopnia spienienia otrzymuje się styropian o różnej gęstości. Te o małej gęstości są słabe mechanicznie i łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Styropiany o większej gęstości są twardsze i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu mogą przenosić większe obciążenie użytkowe. Zastosowanie i przeznaczenie określa norma PN-B-20132. Mówi ona również jakie parametry powinien posiadać dany styropian, aby mógł on być zakwalifikowany jako EPS o konkretnej twardości. Na przykład:styropiann


- płyta styropianowa EPS 50-042 (dawniej oznaczana jako FS 12) stosowana jest do izolacji termicznych bez obciążeń mechanicznych (np. urządzeń chłodniczych, ścianek działowych i osłonowych);
- płyta styropianowa EPS 70-040 (FS 15) przeznaczona jest do wykonywania izolacji termicznych poddawanych niewielkim obciążeniom mechanicznym (np. izolacja dachów stromych pod konstrukcją nośną);
- płyta styropianowa EPS 100-0380 (FS 20) zalecana jest do izolacji termicznych przenoszących średnie obciążenia mechanicznej (np. izolacja podłóg pod podkładem posadzkowym normalnie obciążonym);
-płyta styropianowa EPS 200-036 (FS 30) stosowana jest do izolacji termicznych poddawanych znaczącym obciążeniom technicznym (np. izolacja podłóg pod podkładem posadzkowym silnie obciążonym).

Styropian ma duże zastosowanie w budownictwie. Posiada on wiele zalet takich jak:
-jest materiałem bezpiecznym dla człowieka, ponieważ nie pyli, nie uczula i nie wymaga stosowania specjalistycznej odzieży;
-jest odporny na zawilgocenia i nie pochłania wody, dlatego też jest bardzo często stosowany jako izolacja ścian budynku;
-posiada mały współczynnik przewodzenia ciepła;
-zapewnia izolację akustyczną;
-jest to materiał energooszczędny. Jego zastosowanie przyczynia się do zmniejszenia traconej energii;
-styropian jest bardzo trwały i zachowuje swoje właściwości przez nieograniczony czas;
-produkowany zgodnie z normą nie zapala się. Pod wpływem płomienia zaczyna się topić i zwęglać. Natomiast po odjęciu płomienia sam się nie zapali;
-styropian jest łatwy w obróbce mechanicznej, łatwo uformować jakiekolwiek kształty.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Anna Dębiec
2016-07-07 08:26:36
Tagi do artykułu: styropian | ścianki działowe | dachy | izolacje akustyczne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nowa technologia klejenia styropianu

kleje
Nowa generacja materiałów budowlanych znacznie ułatwi wykonywanie wielu prac. Oszczędność czasu, łatwość aplikacji to cechy profesjonalnych produktów, do grona których dołączył szybkoschnący Klej do styropianu Tytan EOS.

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Docieplamy dom

ocieplanie
Dom kojarzy się przede wszystkim z ciepłem. A ciepło domowe kojarzy się każdemu inaczej. Dla jednego to będą przytulne wnętrza, dla innego ładne kolory ścian, a jeszcze dla innego firanki zawieszone w oknach i mama czekająca z domowym obiadem. Jednak bez tego ciepła rozumianego w dosłownym znaczeniu cała reszta jest tylko mało znaczącym dodatkiem. Bo co to za przyjemność siedzieć w najpiękniejszym wnętrzu, z najładniej pomalowanymi ścianami kiedy jest nam zimno.
Jeżeli podczas budowy domu nie pomyśleliśmy o tym, warto jak najszybciej docieplić swój dom.

Dom energooszczędny – projektowanie z myślą o przyszłości.

dom jednorodzinny
Inwestorzy zwracają baczniejszą uwagę na koszty – nie tylko budowy, ale również utrzymania domu, bowiem zdają sobie sprawę, że energia będzie drożeć. Koszt utrzymania domu energooszczędnego jest zdecydowanie niższy. Warto również wspomnieć o zmianach w Prawie budowlanym, które nakładają obowiązek certyfikowania budynków. W przyszłości domy energooszczędne legitymujące się certyfikatem energetycznym o dobrych współczynnikach będą atrakcyjne na rynku nieruchomości i ich cena będzie wyższa w porównaniu z domami wyposażonymi w standardowe rozwiązania. W odpowiedzi na oczekiwania inwestorów pracownia MTM STYL stworzyła kolekcję domów energooszczędnych wyposażonych w najnowocześniejsze instalacje i rozwiązania.