X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.


Estetyka i wygodaNie wystarczy kupić jednak zestaw mebli ogrodowych, parasol i stosowne deklaracje, aby dobrze odpocząć. Oprócz doboru odpowiednich sprzętów konieczne jest przemyślane ich ustawienie. Dobra lokalizacja, dopasowanie wszystkich elementów do siebie pod katem stylistyki i dopracowanie każdego szczegółu, wpływającego komfort użytkowania to klucz do sukcesu. Najlepiej więc przed zakupem konkretnych mebli i dodatków zastanowić się, jaki charakter ma mieć ogród. Czy będzie to połączenie strefy relaksu z elegancko zaplanowanymi rabatkami kwiatowymi, czy też strefa te będzie stanowiła punkt centralny ogrodu. Pomysłów na ciekawie zagospodarowany ogród jest mnóstwo. Elegancki, francuski, nowoczesny, klasyczny, japoński, mały czy duży – przykłady można by mnożyć.zestaw wypoczynkowy
Wybór odpowiednich mebliMeble ogrodowe to podstawowa sprawa jeśli ma być to miejsce przeznaczone także do odpoczynku na łonie natury. Które z nich będą najlepsze? Warto poszukać inspiracji, zaglądając na strony producentów, np. tutaj: homegarden.com.pl, oferujących różnego typu meble. Jeśli ktoś ceni sobie ściślejszy związek z naturą i jest tradycjonalistą, z pewnością wybierze drewno, jako surowiec na meble wypoczynkowe. Trzeba jednak pamiętać, ze stoliki, krzesła czy sofy wystawione do przydomowego ogrodu czy na taras narażone są na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy promienie UV. Drewno jest takie materiałem, który nieodpowiednio zaimpregnowany może ulec zniszczeniu Jeśli jednak odpowiednio zadba się o nie, bez problemu powinny posłużyć znacznie dłużej.

Ciekawą alternatywą jest wybór mebli iż technorattanu. Jest to włókno sztuczne, polipropylenowe, bardzo trwałe i do złudzenia przypominające naturalne drewno. Oprócz tego charakteryzuje się lekką wagą i estetycznym designem, dlatego tak dużo osób wybiera właśnie tego typu zestawy wypoczynkowe do swoich ogrodów. Uroku dodają im kolorowe pledy i poduchy poukładane symetrycznie lub w kontrastującym nieładzie.

Oczywiście nieodłącznym dodatkiem do mebli jest stosowne zadaszenie – czyli altanka, wiata lub duży parasol.


Dekoracje – czarujące i praktyczneWystarczy wejść do większego sklepu ogrodniczego, aby przekonać się o tym, jak duża różnorodność dekoru jest dostępna. W różnych cenach, stylizacjach, kształtach i kolorach. Najlepiej dopasować go pod względem materiału do ogólnego wystroju ogrodu. Jeśli meble są wykonane z technorattanu to można dopasować do nich takie same donice różnej wielkości. Ich rola może być podwójna – jako miejsce na roślinność oraz na drobne sprzęty ogrodnicze czy podręczne rzeczy użytkowe.

Dużo uroku dają też lampy solarowe. Ustawione wzdłuż sieczki w ogrodzie lub w innym punktach po zmroku wyglądają zjawiskowo. Warto też zainwestować w pergole, które mają dwojakie przeznaczenie – używa się ich jako podpórki dla pnących roślin lub jako zadaszenie w upalne dni. Podobna rolę ozdobną pełnią tunele, drabinki i bramki, za pomocą których tworzy się ciekawie architekturę ogrodową.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrody
2019-04-23 15:55:41
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
Tarasy

Odpowiedni impregnat to podstawa

Polacy są zwolennikami drewna w ogrodzie. W badaniu społecznym, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystne na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.
 
    Najlepsze projekty domów