X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ogród dla dzieci

plac zabaw
Dzieci zazwyczaj mają bardzo dużo energii. Bawiące się w naszym przydomowym ogrodzie, potrafią nieumyślnie zdeptać piękne grządki lub połamać niewielkie krzewy.
Zakładając ogród, warto pamiętać o naszych pociechach i urządzić go w taki sposób, aby był dla nich także atrakcyjny.Ogrodowy plac zabaw dla dzieci najlepiej urządzić z dala od ulicy, w miejscu widocznym z okna, tarasu lub też miejsca, w którym najczęściej przebywamy. Aby uchronić kwiatki przed zadeptaniem, ścieżki prowadzące do dziecięcego kącika powinny omijać nasze grządki. Miejsce zabaw dla dzieci powinno być usytuowane w zacisznym, częściowo zacienionym miejscu. W sąsiedztwie tego miejsca należy unikać nasadzeń roślin trujących kolczastych czy mających właściwości uczulające.

Dzieci bardzo chętnie bawią się w ogrodzie. Nierzadko jest tak, że do zabaw wykorzystują kolorowe kwiatki kwitnące na rabatach. Można temu zaradzić, wydzielając maluchom specjalną grządkę, o którą będą musiały dbać. Przede wszystkim powinniśmy tam posadzić szybko rosnące gatunki roślin, atrakcyjne przez całe lato. Sprawdzi się tu również odmiany o ozdobnych i jadalnych liściach. Możemy także razem z naszymi pociechami założyć mały warzywniak, gdzie posadzimy łatwe w uprawie warzywa takie jak: marchewka czy szczypiorek.Wspaniałym miejscem do zabaw są piaskownice. Jest to miejsce, w którym przyszli budowniczy mogą do woli kopać, przesypywać, ale przede wszystkim bałaganić czy budować zamki. Formy piaskownic są różne. Od zwyczajnej góry piachu po duże pojemniki z pokrywą i obrzeżem, na którym można sobie usiąść.
Dodatkową atrakcją w ogrodzie jest z pewnością woda. Wiadomo, że oczka wodne, nawet te płytkie są dla małych dzieci zagrożeniem i dlatego powinniśmy je specjalnie zabezpieczyć. W takim przypadku, wystarczy zamontować kran lub pompę ręczną, skąd maluchy będą czerpać wodę na własny użytek.
W okolicy piaskownicy warto pamiętać o postawieniu elementów, na których dzieci będą mogły odpocząć. Doskonale do tego nadadzą się stoliki dziecięce lub same krzesła i ławeczki dla dzieci, ale także pieńki drzew, na których będzie można usiąść.

Tworząc kącik zabaw w ogrodzie, nie zapomnijmy o zjeżdżalni czy huśtawce. Powinny mieć one przede wszystkim solidną konstrukcję. Należy także zwrócić uwagę na to by nie miały elementów niebezpiecznych. Istotne jest także ulokowanie urządzeń zabawowych. Zjeżdżalnie i huśtawki mają tzw. strefy funkcjonowania. Warto je postawić na trawie czy ziemi, ponieważ będą amortyzować upadki z niewielkich wysokości.

Większość dzieci marzy o takim miejscu, w którym będą mogły się schować lub ukryć swoje skarby. Takim miejscem niewątpliwie jest domek na drzewie, który powinien mieć nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim cechować się wytrzymałą, bezpieczną konstrukcją. Dodatkowo w koronach starych drzew można zawiesić liny i zamontować niewielkie podesty.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o trawniku, na którym będzie możliwość gry w piłkę. Miękka trawa zapewni rozbawionym dzieciom miękkie lądowanie podczas upadku. W sąsiedztwie murawy warto zrezygnować z pięknych rabat i grządek. Zakładając trawnik warto wybrać mieszankę traw odporną na deptanie.

Dzieci są ciekawe świata. Dlatego warto wykorzystać ten czas i zaprojektować ogród w taki sposób, aby był im przyjazny oraz umożliwiał im rozwój, a także zapewniał bezpieczny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-04-22 09:04:22
Tagi do artykułu: ogród | krzewy | plac zabaw | rabaty | huśtawki | trawniki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.

Byliny miejsc suchych

kwiaty
Czy możliwe jest posiadanie przepięknego ogrodu na piaszczystej działce, czy posiadając kawałek leśnego terenu porośniętego starymi świerkami będziemy w stanie stworzyć przepiękny zakątek? Czy nieurodzajna, szybko wypłukująca dodatki użyźniające gleba może stać się podłożem pod urokliwą rabatę? Oczywiście! Odpowiednie gatunki i starannie przygotowana gleba rozwiążą wszystkie nasze obawy.