X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Drzwi wejściowe – lepsze otwierane na zewnątrz czy do środka, prawe czy lewe?

drzwi winkhausKiedy wybieramy drzwi wejściowe do domu, jedną z decyzji, jakie musimy podjąć jest to czy będą się one otwierały do środka czy na zewnątrz, czy będą lewe czy prawe. Ma to także wpływ na wybór zamka.

Jeżeli mają być otwierane do wewnątrz domu, to trzeba wziąć pod uwagę, że potrzebna jest spora przestrzeń w holu, by otwarte skrzydło drzwiowe nie przeszkadzało w komunikacji. Z kolei przed wejściem do domu nie musimy posiadać ani dużego podestu, ani obszernego zadaszenia. Nie ma też problemu z otworzeniem w zimie drzwi, gdy napada dużo śniegu. W wielu domach wybiera się właśnie takie rozwiązanie.


Natomiast tam, gdzie drzwi muszą otwierać się na zewnątrz, bo inaczej kolidowałyby z innymi drzwiami w holu czy też zajmowały zbyt wiele miejsca, trzeba zadbać o dobre wejście. A mianowicie musi być solidne zadaszenie, by deszcz czy śnieg nie wpadały do mieszkania, gdy otworzymy drzwi. Powinien być również spory podest przed drzwiami. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że podczas silnego wiatru drzwi są szczelniejsze, bowiem dociska on je do ościeżnicy. Choć z kolei przy silnych podmuchach, po otworzeniu drzwi możemy mieć problem z ich ponownym zamknięciem.

Jaki kierunek otwierania drzwi wybrać? Decydują o tym względy funkcjonalne. Uważa się, że wygodniejsza jest wersja lewa drzwi (dla osób praworęcznych), jednak w praktyce nie zawsze da się takie zamontować. Robiąc remont czy urządzając mieszkanie od nowa, zwracajmy szczególnie uwagę na to, czy po otworzeniu skrzydło nie uderzy w ścianę, grzejnik lub w inne drzwi mieszczące się w holu, lub też nie porysuje frontów szafy przedpokojowej.

Jak określić kierunek otwierania drzwi? Należy stanąć przed drzwiami po tej stronie, po której widać zawiasy i jeżeli są one na belce po prawej stronie – skrzydło jest prawe, jeśli po lewej - lewe. Decyzja o tym, czy drzwi będę się otwierać do środka czy na zewnątrz, w lewą czy w prawą stronę wpływa nie tylko na wybór odpowiedniego ich modelu, ale często także rodzaju zamka, a czasem także klamki. Do drzwi wejściowych poleca się tzw. zasuwnice drzwiowe, zwane też zamkami listwowymi. To płaskie lub ceowe listwy z kasetą na zamek główny i często też z dodatkową kasetą na wkładkę bębenkową (jak w modelu zasuwnicy STV-FA 1660/45 92/8M2 firmy Winkhaus). Zasuwnice są oferowane w wersji prawej lub lewej, stąd konieczność wcześniejszego podjęcia decyzji o kierunku otwierania drzwi. Jak dobrze wybrać i zmierzyć odpowiedni model zasuwnicy, sprawdź tu: http://www.sklep.winkhaus.pl


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzwi
2016-06-13 09:38:07
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów