X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Izolacja przeciwwilgociowa

O jakości inwestycji decyduje wiele czynników, między innymi rodzaj materiałów budowlanych i doświadczenie wykonawców. Trwałość obiektu to przede wszystkim fundamenty i konstrukcja. Aby mury były zdrowe przez wiele lat należy zadbać by izolacja wodochronna została prawidłowo wykonana. To bardzo istotne, ponieważ zabezpiecza obiekt przed warunkami atmosferycznymi oraz działaniem zmiennych stosunków wód gruntowych.


Izolacje wodochronne dzielą się na rodzaje, w zależności od funkcji ochronnej:
Izolacja przeciwwilgociowa - chroni przed działaniem wody, która nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego;
Izolacja przeciwwodna – chroni przed działaniem wody, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne;
Izolacja parochronna – chroni przegrody budowlane przed szkodliwym działaniem pary wodnej, która może przeniknąć i skondensować się wewnątrz tej przegrody;

Prawidłowo wykonana izolacja wodochronna to ciągły i szczelny układ, który oddziela budowlę od wilgoci. Podkład izolacyjny powinien być trwały, dobrany do obciążenia, układany na powierzchnię równą, suchą i nie popękaną. Ostre narożniki powierzchni trzeba zaokrąglić lub sfrezować pod kątem 45 stopni, w przeciwnym wypadku mogą uszkodzić izolację.Prace najlepiej wykonywać w okresie bezdeszczowym, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 5 stopni C, a wszelkie czynności poprzedzające izolację są zakończone.
W zależności od tego czy dom ma mieć piwnicę, czy nie, obowiązuje inna metoda izolacji przeciwwilgociowej. Jeśli na działce budowlanej występuje wysoki poziom wód gruntowych zaleca się rezygnację z piwnicy. Jest szansa, że woda przedostanie się do wnętrza osłabiając konstrukcję budowli, spowoduje powstawanie grzybów i pleśni.

Izolacja przeciwwilgociowa w budynkach niepodpiwniczonych
izolacja przeciwwilgociowa schematWąskoprzestrzenny wykop pod fundament powinien sięgać poniżej granicy przemarzania gruntu (pamiętajmy, że dla każdego terenu Polski granica jest inna!). W wykopie należy osadzić ławy fundamentowe, a na nich ściany fundamentowe, które będą wystawać 0,3 m ponad poziom terenu. Na tym poziomie powinna znaleźć się izolacja pozioma, która łączy się z izolacją poziomą podłogi.

Według nowej technologii izolacja pozioma na ścianie fundamentowej powinna łączyć się z izolacją pionową, która schodzi po zewnętrznej stronie przegrody w dół i łączy się z izolacją poziomą pomiędzy ławą fundamentową a ścianą fundamentową (jak na rysunku 1).

Izolacja przeciwwilgociowa w budynkach podpiwniczonych
schemat izolacji przeciwwilgociowejTak jak w przypadku fundamentów pod budynek niepodpiwniczony obowiązują dwie izolacje poziome połączone spójnie izolacją pionową.
Izolacja pozioma pomiędzy ławą fundamentową, a ścianą fundamentową powinna przechodzić w izolację poziomą posadzki piwnicznej (jak na rysunku 2).

Hydroizolacjamateriały izolacyjne i ich zastosowanie
Masy izolacyjne - Masy dyspersyjne, asfaltowe, polimerowe, asfaltowo-kauczukowe i szpachlowe. Warstwa uszczelniająca o grubości 0,2-3 mm nakładana jest pacą lub szpachlą na równej i oczyszczonej powierzchni.
Papy, maty izolacyjne, membrany i folie - Najczęściej stosowana jest papa asfaltowa, przyklejona lepikiem. Budowlańcy nie polecają papy na osnowie tekturowej. Nie jest trwała i po pewnym czasie nasiąka wodą. Poradnik majstra budowlanego* zaleca papy oznaczone symbolami: I/333 oraz I/400. Warstwy izolacyjne łączy się na zakładkę 5-10 cm.

Najłatwiejsza do wykonania jest izolacja z membrany samoprzylepnej – w przypadku niektórych membran wystarczy jedna warstwa. Należy dodać, że materiał jest bardzo elastyczny i wytrzymały.

Folie izolacyjne umieszcza się swobodnie. Nie przytwierdza się ich do całej powierzchni izolowanej. Poszczególne arkusze łączy się zgrzewając lub sklejając. To bardzo delikatne materiały izolacyjne, narażone na przypadkowe rozdarcia. Mają małą izolacyjność i przepuszczalność pary wodnej, która może zgromadzić się w materiałach konstrukcyjnych, a w efekcie osłabić budynek.

__________
* Nowy poradnik majstra budowlanego, Wydawnictwo "Arkady" Sp. z o.o., Warszawa 2003, 2008
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-02 15:19:14
Tagi do artykułu: fundamenty | wody gruntowe | izolacje przeciwwilgociowe | wilgoć | izolacje | Hydroizolacja | materiały izolacyjne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Izolacja fundamentów

Murowanie ścian fundamentowych
Wilgoć pojawiająca się w domu stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia i samopoczucia, ale także dla wytrzymałości konstrukcji budynku. Może ona uszkodzić materiały budowlane, zmniejszyć ich izolacyjność cieplną oraz przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie najniższych partii budynku, czyli fundamentów. Przed tego rodzaju kłopotami z pewnością ochroni je izolacja wodoochronna fundamentów.

Wysoki poziom wód gruntowych a budowa domu

budowanie domu
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?

Oddychające ściany

ściana jednowarstwowa
Wysoki poziom wilgotności we wnętrzu mieszkania kładziemy zazwyczaj na karb zbyt szczelnej stolarki okiennej lub niedostatków systemu ogrzewania i wentylacji. Zapominamy jednak, jak wiele w tej kwestii zależy od odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej budynku i właściwości materiałów, z których zdecydujemy się wznieść mury...

Izolacja przeciwwodna fundamentów

fundamenty
Fundamenty wymagają zabezpieczenia przed niszczącym działaniem wody. Gdy są one posadowione na gruntach nieprzepuszczalnych, gdzie zalegające wody gruntowe wywierają destrukcyjne w skutkach parcie hydrostatyczne, potrzebują najsolidniejszego zabezpieczenia – izolacji przeciwwodnej typu ciężkiego...