X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Sufity – rodzaje

salon
Sufit to warstwa stropu, widoczna od wewnętrznej części pomieszczenia. Metody wykonania i wykończenia sufitu zależą od: rodzaju stropu, wysokości pomieszczenia i indywidualnego gustu. Najczęściej spotykanym rodzajem wykończenia jest tynk lub gładź. Czasem, ze względu na rozmieszczenie instalacji lub zbyt dużą wysokość pomieszczenia, stosuje się sufity podwieszane na całej powierzchni lub fragmentarycznie.


Prosty sufit pod stropodachem
Dom wybudowany w stylu modernistycznym charakteryzuje się kubiczną bryłą i dachem płaskim (tzw. stropodach, którego stopień nachylenia zawiera się między 5% a 20%). Niewątpliwymi korzyściami zastosowania stropodachu są: ergonomiczne wnętrza, bez skosów i oszczędność kosztów. Dach wielospadowy jest dużo droższy od dachu płaskiego.

Izolacja termiczna zawiera się pomiędzy stropem a warstwami zewnętrznymi stropodachu, dlatego sufit jest równy i wymaga nałożenia jedynie materiałów wykończeniowych: wyrównania tynkiem lub gładzią i pomalowania farbą.Sufit podwieszany i sufit napinany
sufitSufity podwieszane są powszechnie stosowane jako element wykończenia wnętrz o różnorodnym przeznaczeniu. Ta metoda pozwala obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie lub ukryć instalacje podwieszone pod stropem.

Ruszt, na którym zostają przymocowane płyty gipsowo-kartonowe może być wykonany z drewna lub specjalnych profili metalowych. Ruszt drewniany lub metalowy mocowany jest bezpośrednio do stropu, bądź na wieszakach. Wieszaki – taśmowo-szczelinowy i noniuszowy - mają regulowaną długość, dzięki czemu można obniżyć sufit o wybraną odległość.
Do rusztu mocuje się płyty gipsowo kartonowe. Sufity podwieszane z płyt gipsowych można wykonać z gotowych konstrukcji dostępnych w marketach budowlanych, np. produkty Nida Gips, Thermatex, Knauf i Lafarge Gips.

sufitW obiektach wielkopowierzchniowych użyteczności publicznej dużym powodzeniem cieszą się sufity napinane. Folie PCV lub płótna, są rozpinane i naciągane pomiędzy listwami zamocowanymi na przegrodach pionowych lub poziomych.
Producenci tego rozwiązania oferują wykonanie wszelkich form architektonicznych w trójwymiarze, takich jak: pierścionki, fale, szyszki, bloki, kostki, piramidy, kopuły, łuki okrągłe, sklepienia, karnisze i inne.
W teatrach, na lotniskach, miejscach kultu religijnego i innych obiektach w których powstaje duży hałas stosuje się materiały perforowane, które zmniejszają akustykę pomieszczeń.

Sufit ze szkła
sufitTo innowacyjne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Geometryczne tafle szklane mocowane są do stropu przy pomocy specjalnych uchwytów i klamer.
Jeśli tafle szklane są elementem uzupełniającym płaszczyznę sufitu podwieszanego, można wykorzystać je do oświetlenia pomieszczenia.

Podświetlany sufit
Sufit podwieszany można wykorzystać do wielopunktowego oświetlenia pomieszczenia. Tak podświetlany sufit doskonale sprawdzi się w: kuchni, pokoju dziennym, gabinecie i łazience.

Sufit rastrowy
Sufity podwieszaneSufit rastrowy to typ sufitu podwieszanego, o konstrukcji ażurowej. Jego strukturę tworzą elementy o przekroju w kształcie litery U. Elementy konstrukcyjne to profile nośne, rozmieszczone względem siebie w równych odległościach, podwieszone na wieszakach umocowanych do stropu. Dzięki prześwitom, elementy sygnalizacyjne i zraszacze mogą znajdować się nad nim.

A może kasetony?
Wykończenie klasycznego sufitu nie musi być nudne. Urządzając wnętrze stylizowane, przy pomocy odpowiednich dekoracji, takich jak sztukateria i kasetony na sufit, można otrzymać ciekawy efekt. Sufit kasetonowy nie musi być brzydki. Dzisiejsze kasetony zdecydowanie różnią się od produktów sprzedawanych 30 lat temu. Ponadto ten rodzaj wykończenia zapewnia dodatkową izolację od wewnątrz pomieszania.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-15 02:45:33
Tagi do artykułu: sufity | Stropodachy | sufity podwieszane
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Aranżacje sufitów podwieszanych

sufit
Sufity podwieszane wykonuje się przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej. Jest to lekka konstrukcja zamontowana poniżej stropu. Wolna przestrzeń, powstała pomiędzy stropem a sufitem, zwana także „przestrzenią technologiczną”, może posłużyć do ukrycia instalacji lub docieplenia pomieszczenia.

Przestrzeń z duszą

biuro
Współczesne trendy w projektowaniu wnętrz roztaczają przed architektami oraz specjalistami od designu i wzornictwa szerokie pole do popisu. Dzięki wyobraźni i dostępnym na rynku rozwiązaniom każda przestrzeń może stać się wyjątkowa, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.

Idealna powierzchnia sufitu podwieszanego

Sufity
Sufity podwieszane to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane we wnętrzach o różnym przeznaczeniu. Dziś montuje się je nie tylko w biurowcach, ale również w budynkach edukacyjnych, placówkach opieki zdrowotnej, centrach handlowych czy w halach lotnisk.

Sufity podwieszane i akustyka wnętrz

Sufit podwieszany
Tradycyjny, otynkowany sufit nie zdaje egzaminu wszędzie tam, gdzie komfort akustyczny odgrywa szczególnie ważną rolę. Zastosowanie sufitu podwieszanego to doskonały sposób na kształtowanie optymalnych warunków akustycznych, pozwalający jednocześnie na pełną swobodę wizualnego kreowania wnętrz.