X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Szarka śliw

śliwki
Szarka śliw to wirusowa choroba przenoszona w czasie okulizacji i szczepienia. Szarkę przenoszą także mszyce. Liczba drzew ulegająca infekcji zależy w dużej mierze od liczby uskrzydlonych mszyc. Największą niechlubną rolę odgrywa mszyca śliwkowo-kocankowa – zielono zabarwiona mszyca, powodująca skręcanie liści. Do najczęściej atakowanych roślin należą gatunki z rodziny Prunus - śliwy, brzoskwinie i morele. Najsilniej atakowana jest 'Węgierka Zwykła' oraz inne pokrewne jej odmiany. Sztucznie starano się przenieść wirusa na drzewa wiśni, infekcja pozostawała jednak jedynie miejscowa.


Wirus szarki pochodzi z okolic Bułgarii i jak dotąd nie stwierdzono żadnego przypadku wystąpienia choroby poza obszarem Euro-śródziemnomorskim.
Infekcja spowodowana obecnością mszyc ma następujący przebieg. Owady wkłuwają się, żerując na porażonych liściach, a następnie przelatują na inne drzewa i ponownie się wkłuwając przenoszą chorobę.


Do najczęstszych objawów chorobowych zaliczyć możemy chlorystyczne, żółte przebarwienia na liściach, przybierające kształty pierścieni o rozmytych brzegach i smug oraz przejaśnienia żyłek. Na brzoskwini może dochodzić nawet do deformacji Liści. Zielone jeszcze owoce pokrywają się ciemnofioletowymi plamami. W miarę dojrzewania plamy na owocach ciemnieją, pojawiają się bruzdy, a same owoce deformują się. Miąższ w okolicach plam jest czerwonobrązowy i kwaśny, nie odstaje od pestki. Brunatnoczerwone plamy pojawiają się również na pestkach. Porażone owoce przedwcześnie dojrzewają, opadają i nie nadają się do przerobu. Intensywność objawów zależy od warunków panujących w danym sezonie wegetacyjnym, gatunku oraz odmiany Prunus, a także organu rośliny.
Odmiany tolerancyjne objawy dają wyłącznie na liściach, u mniej odpornych choroba poraża także owoce.
Kontrola drzew, z uwagi na bardzo nieregularne rozmieszczenie wirusa na porażonych drzewach, nie daje nam gwarancji na szybkie wykrycie choroby. Problem ten pogłębia się szczególnie w okresie aktywnego wzrostu roślin. Silna infekcja może jednak prowadzić do zniekształceń owoców, przedwczesnego ich opadania, aż do całkowitej utraty plonu.
Zwalczanie szarki śliw polega najczęściej na wycięciu porażonych, dziko rosnących śliw oraz zwalczaniu żerujących mszyc, co jednak jest zabiegiem mało skutecznym. Przede wszystkim jednak chcąc ustrzec się przed tą chorobą zrazy do uszlachetniania drzew powinniśmy pobierać tylko i wyłącznie z kwalifikowanych mateczników. Nie istnieją, bowiem żadne zabiegi pozwalające na zwalczenie szarki w sadzie. Efektywną metodą zwalczania jest więc wyłącznie produkcja drzew z certyfikowanego zdrowego materiału nasadzeniowego.

Zastępowanie wrażliwych odmian śliw, odmianami odpornymi również może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wśród odmian śliw bardzo wrażliwych poza wspomnianą 'Węgierką Zwykłą', znajdziemy także 'Węgierkę Włoską'. Odmiany wrażliwie to 'Węgierka Łowicka' i 'Węgierka Wangenheima'. Odmiany średnio wrażliwe to 'Węgierka Dąbrowicka', 'Renkloda Ulena', 'Kirka', 'Herman', 'Oneida'. Wśród odmian mało wrażliwych znajdziemy 'Renklodę Althana', 'Węgierkę Wczesną', 'Opal' oraz 'Stanley'.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Choroby roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2009-06-04 11:37:29
Tagi do artykułu: choroby roslin | mszyce | drzewa owocowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
owoce

Choroby brzoskwiń

Wśród wielu pytań pojawiających się na internetowych forach bardzo często znajdują się te, dotyczące problematyki chorób drzew owocowych m.in. chorób brzoskwiń. Przybliżenie zagadnień ułatwi nam, często nierówna, walkę.
Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób brzoskwini.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
kwiaty

Choroby chryzantem

Uprawiane przez nas chryzantemy mogą zostać zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Jeśli porażenie objęło roślinę w niewielkim stopniu zawsze warto ją ratować, jeśli chory jest już cały okaz wyrzućmy go.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rak bakteryjny drzew owocowych

czereśnie
Rak bakteryjny drzew owocowych to choroba wywoływana przez polifagiczną bakterię Pseudomonas syringae pv syringae van Hall atakującą między innymi drzewa owocowe. W naszym klimacie rak bakteryjny występuje bardzo często na czereśniach i wiśniach. Choroba typowa jest dla brzoskwini, czereśni, moreli oraz wiśni. Jabłonie i grusze są porażane znacznie rzadziej. Dodatkowo chorobie sprzyjają zimne i zwięzłe gleby.

Czereśnia "Kordia"

Czereśnie
Czereśnie to, zaraz za truskawkami, jedne z najsmaczniejszych i najpopularniejszych owoców sezonu letniego. Apetyczny wygląd, zapach oraz słodki smak sprawiają, że chętnie po nie sięgamy nie tylko na surowo, ale także jako dodatek do różnego rodzaju deserów. Najsłodsze i najlepsze czereśnie to te o ciemnoczerwonym miąższu.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.