X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Sadzenie drzew owocowych

Drzewa owocowe
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych są jesienne miesiące. Od pierwszych dni października aż po pierwsze przymrozki. Drzewa posadzone w tym okresie zdążą przed nastaniem zimy jeszcze zregenerować uszkodzony system korzeniowy. Korzenie drzew rosną, bowiem do czasu, gdy temperatura gleby nie spadnie poniżej +4°C. Posadzone w jesiennym terminie drzewka, wiosną z całą pewnością będą już dobrze przygotowane do wzrostu.


Jesienne sadzenie drzew niesie ze sobą ryzyko przemarznięcia zarówno ich korzeni jak i części nadziemnej. Głównie dlatego gatunki bardziej wrażliwe na mróz: brzoskwinie, morele, czereśnie a nawet wiśnie i śliwy, lepiej jest sadzić wiosną. Oczywiście pod warunkiem, że zdążymy zanim rozpocznie się rozwój pąków. Opóźnienia w tym okresie mogą zakończyć się uschnięciem rośliny.
Cały rok sadzić możemy rośliny sprzedawane w pojemnikach. Mając silniejszy system korzeniowy łatwiej się przyjmą.Wybierając rośliny decydujmy się na rośliny młode, takie łatwiej się przyjmą. Zwróćmy uwagę na prawidłowo i równomiernie rozwinięty system korzeniowy. Korzenie roślin sprzedawanych w pojemnikach nie powinny przerastać ani też ciasno oplątywać pojemnika. Gałęzie i pędy powinny być zdrowe i silne, w żadnym wypadku nieprzeschnięte czy przemarznięte, wykazujące na przekroju podłużnym i poprzecznym brązowe tkanki korzenia. Zwróćmy uwagę na ewentualne uszkodzenia, szkodniki czy też oznaki chorób. Kora na pędach i pniu powinna być świeża, niepomarszczona, a pąki w stanie uśpienia. Pamiętajmy by wybierane przez nas drzewa owocowe z odkrytymi korzeniami były pozbawione liści. Do każdego egzemplarza powinna być dołączona etykieta zawierająca nazwę odmiany i podkładki, klasę jakości materiału roślinnego oraz nazwę producenta.

Przygotujmy glebę, tak by rośliny miały jak najlepsze warunki do przyjęcia się i dalszego wzrostu. Miejsce, w którym będziemy sadzić drzewka głęboko przekopmy i usuńmy chwasty. Dobrze jest zastosować Rondoup. Wzbogaćmy ją w substancje organiczne i mineralne, wykorzystajmy substrat torfowy, obornik lub przygotowany wcześniej kompost. Wybrany przez nas nawóz możemy rozrzucić po całej powierzchni, obejmującej nasz przyszły sad, lub też zaprawić nim jedynie dołki przeznaczone do sadzenia drzew.

Jeżeli nie będziemy mogli posadzić naszego drzewka zaraz po kupieniu, zapewnijmy mu odpowiednie warunki przechowywania. Wybierzmy miejsce zacienione i zadbajmy o właściwe podlewanie, tak by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Jeśli więc nie możemy posadzić go jak najszybciej zadołujmy je by korzenie nie uległy przesuszeniu. Drzewko zakupione w pojemniku możemy przechowywać przed ostatecznym posadzeniem nawet przez kilka tygodni.

Przed samym sadzeniem wycinamy sekatorem aż do miejsca zdrowego korzenie nadłamane, uszkodzone mechanicznie lub skracamy zbyt długie. Pędy boczne skróćmy o 1/3 długości, co zagwarantuje nam większy procent przyjęcia rośliny.

Przystępując do sadzenia wykopmy najpierw dołek, na tyle duży, by korzenie spoczywały w nim swobodnie. Wierzchnią próchniczną warstwę gleby odrzucamy na jedną stronę, ziemię z głębszych warstw na drugą. Na dnie dołka usypujemy kopczyk żyznej, wierzchniej, próchnicznej warstwy gleby. Na nim ustawmy drzewo i równomiernie rozłóżmy wcześniej namoczone korzenie, nigdy ich nie zawijając. Rośliny, zakupione z systemem korzeniowym zawiniętym w siatkę sadzimy wraz z siatką. Dołek częściowo wypełnijmy ziemią, przydeptując ją, dbając jednocześnie by nie uszkodzić kory na pniu. Na górę dosypujemy ziemi z głębszych warstw dołka. Przed całkowitym wypełnieniem dołka ziemią, sadzone przez nas drzewko obficie podlewamy, nawet 10 l wody. Podlewanie nowo posadzonych roślin wodą ułatwi dokładne przylgnięcie ziemi do korzeni i zmniejszy ryzyko nie przyjęcia się roślin. Wokół pnia dobrze jest usypać wałek z ziemi, tak by powstała misa zabezpieczająca nam średnicę około 60 cm, służącą do podlewania. Misę dobrze wyściółkować przegniłym obornikiem, chroniącym glebę przed nadmiernym wysychaniem i jednocześnie dostarczającym drzewku składników odżywczych. Zasypmy dołek do końca, pamiętając, iż niektóre drzewka wymagać od nas będą palikowania. Sadząc drzewko jesienią, zabezpieczmy jego korzenie przed mrozem usypując wokół pnia kopczyk.

Przed sadzeniem wyznaczamy miejsce pod poszczególne rośliny, zachowując odpowiednią rozstawę między nimi. Rozstawa zależy od gatunku, odmiany, podkładki, rodzaju gleby i wielkości działki. Na małych działkach powinniśmy sadzić drzewka szczepione na podkładkach półkarłowych i karłowych. Najczęściej stosowane odległości wynoszą: dla jabłoni na podkładkach karłowych (np.: M 9) oraz grusz na pigwie 3,5 x 1,0 - 2,0 m. Dla jabłoni na podkładkach półkarłowych (np.: M 26) oraz grusze na podkładce generatywnej 4,0 x 2,0 - 3,0 m, śliwy 4,0 x 3,5 m, czereśni 5,0 x 4,0 m, moreli i brzoskwini 4,0 x 3,5 - 4,0 m, a wiśni 3,5 - 4,0 x 3,0 - 3,5 m.

Sadząc drzewa pamiętajmy by zostały posadzone 2 do 3 centymetry głębiej niż rosły w szkółce, sprzyjać to będzie lepszemu rozkrzewianiu się roślin. Pamiętajmy, by miejsce okulizacji zawsze znajdowało się ponad powierzchnią gleby. Drzewka posadzone głębiej, będą rosły silniej i słabiej owocowały. Drzewka jabłoni sadźmy tak, by miejsce szczepienia znajdowało się około 15 centymetrów ponad powierzchnią gleby.

Pamiętajmy o odległości drzew owocowych od granic działki. W przypadku drzew owocowych słabo rosnących, co najmniej 1 metr od granicy działki. Natomiast w przypadku drzew silnie rosnących nie mniejsza niż 2 metry.
Nawożenie drzewek rozpocznijmy w okresie od końca marca do końca lipca. Drzewka sadzone wiosną nawoźmy mniejszymi dawkami po około 6 tygodniach od posadzenia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa owocowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-02-23 16:44:08
Tagi do artykułu: sadzenie drzew | sadzenie | Brzoskwinia | morele | drzewa owocowe | Sad
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak sadzić róże?

różeRóże to wspaniałe krzewy mające wielu wielbicieli. Jeżeli chcesz aby zagościły również i w Twoim ogrodzie, poznaj zasady ich sadzenia. Oto jakie sadzonki wybrać, jak przygotować glebę oraz jak i kiedy sadzić róże...

Harco - kanadyjska nektaryna

owoce
Nektaryny, obok brzoskwini i moreli należą do najsmakowitszych i najbardziej atrakcyjnych owoców. Wciąż jednak dla wielu z nas są one nowością. Ten podgatunek brzoskwini, a nie jak sądzą niektórzy połączenie brzoskwini i śliwy, ma podobne wymagania zarówno klimatyczne, glebowe jak i siedliskowe do brzoskwini. Jej sposób uprawy również nie różni się niczym szczególnym od uprawy kuzynki. Z uwagi na dużą atrakcyjność owoców warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Uprawa brzoskwini

owoce
Brzoskwinia jest bardzo ciekawym gatunkiem drzewa owocowego najczęściej uprawianego w ogrodach działkowych i przydomowych. Dla wielu jednak osób jest bliżej nieznana. Dlatego warto ją bliżej opisać. Jest to odmiana drzewa owocowego które żeby wydawało dobre owoce musi być odpowiednio przycinane przy odpowiednio zachowanym cieciu brzoskwinia rodzi duże aromatyczne, smaczne owoce staje się przez to drzewem długowiecznym i wygodnym przy pielęgnacji.

Drzewa owocowe - sadzenie

Drzewo owocowe   brzoskwinia
Najsmaczniejsze owoce, to te zerwane prosto z drzewa. A zrobione z nich przetwory stanowią wspomnienie lata w jesienne lub zimowe dni. Kto z nas nie chciałby mieć drzewek owocowych w swoim przydomowym ogrodzie. Rośliny sadownicze warto wykorzystać jako jeden z elementów kompozycji, mając na uwadze fakt, że nie tylko dostarczą nam pysznych owoców, ale będą wspaniale wyglądać.