X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Atrakcyjnie dwukolorowy powojnik "Nelly Moser"

powojnik
Dwubarwne kwiaty powojnika "Nelly Moser" olśniewają nas swoją jasnoliliową piękną barwą działek okwiatu i intensywnym ciemnoróżowym paskiem biegnącym w środku działek oraz czerwonymi pylnikami. Niemal wszyscy wiedzą, że kwitnące powojniki wyglądają wprost zjawiskowo i potrafią stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. Kwiaty średnicy 18 centymetrów rozkwitają po raz pierwszy dość wcześnie, już w maju. W ciągu kilku tygodni roślina potrafi okryć się imponującą chmurą kwiatów, niemal całkowicie zasłaniającą zieleń liści. Ponownie, nieco słabiej, rozkwita od lipca do września.

Jest to odmiana umiarkowanie silnie rosnąca i mrozoodporna.


Pamiętajmy, że posadzona na stanowisku słonecznym i gorącym z całą pewnością nie odpłaci nam swoim pięknem. Nie znosi, bowiem takich warunków. Idealna wystawa to: północna, wschodnia i zachodnia. Stanowisko półcieniste, o glebie obojętnej lub zasadowej, próchnicznej, przeciętnie wilgotnej, żyznej i przewiewnej."Nelly Moser" doskonale nadaje się do nasadzeń przy ogrodzeniach, ścianach, altanach ogrodowych, pergolach, kratach i tyczkach. Samodzielnie wspina się również po naturalnych podporach - krzewachliściastych, iglastych i krzewinkach. Idealna do barwnych kompozycji w przydomowych ogrodach. Dorasta do 2-3 metrów. Pielęgnacja "Nelly Moser", podobnie jak innych powojników nie jest trudna.

Wiedza na temat cięcia powojników ma duże znaczenie w jej uprawie. Sposób cięcia powojników zależy, bowiem od terminu kwitnienia danej odmiany. Większość odmian nie wymaga cięcia lub przycina się je niezwykle rzadko. Regularnego cięcia wymagają jednak odmiany wielkokwiatowe - mieszańcowe, dla których regularne cięcie jest podstawowym warunkiem posiadania silnych, obficie kwitnących krzewów. Nelly wystarcza słabe cięcie. Cięcie powojników powinniśmy wykonać bardzo ostrożnie, tak by nie połamać ich delikatnych pędów.

W pierwszym roku uprawy wszystkie młode rośliny przytnijmy nie wyżej niż 30 centymetrów od podłoża. Dzięki temu rośliny dadzą nam sporo nowych odrostów. Zabieg ten przeprowadzamy od końca lutego do początku kwietnia, 1 centymetr nad parą pąków, lub ponad miejscem, w którym pędy się rozgałęziają.

Musimy pamiętać, że powojniki takie jak "Nelly Moser", rozkwitające po raz pierwszy w maju na krótkich zeszłorocznych pędach bocznych, a po raz drugi latem na pędach tegorocznych, tniemy wczesną wiosną, usuwając wszystkie zbyt wyrośnięte pędy. Wycinamy pędy chore i martwe. Zdrowe, tegoroczne pędy tniemy słabo, około 30 centymetrów od ziemi, nad silnymi pakami. Pędy zeszłoroczne około 70 centymetrów, w kolejnych latach pędy tniemy około 150 centymetrów od ziemi. Takie cięcie ograniczy nam nieco wiosenne kwitnienie, niemniej jednak przyczyni się do rozkrzewienia rośliny i obfitszego letniego kwitnienia.

Kupione w pojemnikach rośliny możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, czyli od kwietnia do połowy listopada. "Nelly Moser" na stałe miejsce sadzimy 10 centymetrów głębiej niż rosła w doniczce i co najmniej 30 centymetrów od innych roślin i ścian. Na dnie przygotowanego dołka umieszczamy drenaż z drobnych kamieni, grubą warstwę dobrze rozłożonego obornika albo ziemi kompostowej. Na tak przygotowanej warstwie umieszczamy ziemię z ogrodu wzbogaconą odkwaszonym torfem i kompostem. Tuż przed sadzeniem pojemnik z rośliną dobrze jest zanurzyć w wodzie na 10 minut. Glebę dookoła posadzonej roślinki lekko udeptujemy i obficie podlewamy. Pamiętajmy o wyściółkowaniu gleby wokół sadzonki i o zacieniowaniu podstawy niskimi krzewinkami. Przed zimą dosypmy nawet 20 centymetrów mulczu, pędy powojników podczas surowej zimy mogą, bowiem przemarzać.

Po posadzeniu dobrze jest, chcąc wzmocnić nieco roślinę, przymocować jej wierzchołek do podpórki.

Od kwietnia drugiego roku rozpoczynamy nawożenie. Najlepsze będą nawozy o spowolnionym działaniu: Osmovit, Horticote, czy Planton C. W połowie kwietnia do 2-3 otworków o głębokości 10 centymetrów zrobionych wokół rośliny, wsypujemy płaską łyżeczkę jednego z tych nawozów.

W okresie wegetacji intensywnie podlewamy - obficie, ale rzadko. W żadnym przypadku nie dopuszczajmy do przesuszenia gleby. Podlewając starajmy się nie moczyć liści.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pnącza
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-17 08:28:20
Tagi do artykułu: powojniki | altany ogrodowe | pergole | krzewy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
powojnik

Powojniki

Tworzenie roślinnych, ogrodowych kompozycji w pionie to prawdziwa przygoda. Spróbujmy więc nadać naszym ogrodom całkowicie nowy wymiar. Idealną rośliną do obsadzania naszych pergoli lub arek będą dorastające do 8 metrów długości należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) powojniki...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Ochrona roślin przed zimą

Ochrona bylin przed zimą
Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.

Ogrodowe pergole

mała architektura
Ogrodowe pergole porośnięte piękną i gęstą roślinnością nie tylko dodają uroku ogrodowym zakątkom. Dzięki nim możemy osłaniać tarasy przed słońcem, tworzyć w naszym doskonale spisują się zarówno na dużych jak i małych terenach zielonych, jako tło rabat lub miejsce ekspozycji zjawiskowych pnącz.