X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Sufity podwieszane - maskują i zdobią!

Nie ma domu, mieszkania, które nie miałoby sufitu. Gdy jest równy i ładnie pomalowany – zdobi. Co jednak gdy jest krzywy, nierówny, albo chcemy zamontować jakieś fantazyjne oświetlenie? Wtedy idealnie sprawdzi się sufit podwieszany. Pozwoli ukryć to co brzydkie i wyeksponować we wnętrzu to co ładne. Sprawdzi się również we wnętrzach użyteczności publicznej, gdzie stosowane są nawiewniki czy czujniki ppoż.


Sufit podwieszany – a co to?
Przykładowy sufit podwieszanyNajogólniej mówiąc sufit podwieszany jest powierzchnią przymocowaną do stropu w pewnej odległości od niego. Sufity podwieszane z płyt gipsowych (stosowanych najczęściej) opierają się na lekkiej konstrukcji (aluminiowej), mocowanej do stropu (lub więźby dachowej) za pomocą wieszaków. Sufity podwieszane charakteryzują się:
- szybkim montażem fabrycznie przygotowanej konstrukcji;
- regulowaną odległością od stropu;
- możliwością układania materiałów izolacyjnych;


- dużym bezpieczeństwem pożarowym – podwyższenie klasy odporności ogniowej;
- możliwością montażu oświetlenia i kratek wentylacyjnych;
- wolną przestrzenią na poprowadzenie przewodów.


Cechy te na pewno przekonują wykonawców do ich stosowania, szczególnie w biurowcach czy starych kamienicach. W biurach jest przydatne w przypadku montowania klimatyzacji. Mamy miejsce na ukrycie przewodów, na powierzchni jedynie widoczne są anemostaty. W przypadku starych kamienic ukryją stary, nierówny sufit, a przy okazji obniżą wysokie wnętrza.

Jak wykonać sufit podwieszany?
Przykładowy sufit podwieszanyMontaż sufitów podwieszanych jest prosty, jednak wymaga od nas dużej staranności i czasu. Podwieszanie sufitu polega na przymocowaniu do rusztu stalowego płyt. Stelaż może być jednokierunkowy (stosowany w pomieszczeniach podłużnych) lub krzyżowy (pomieszczenia o dużej powierzchni). Do ścian montujemy profile przyścienne, na których opierają się końce rusztu nośnego. Rozstaw tych profili zależy od grubości zastosowanej płyty oraz kierunku montażu. Jeśli profile przebiegają prostopadle do długości płyty to jest to montaż poprzeczny, gdy przebiegają równolegle jest to montaż podłużny. Na profilu nośnym montujemy płyty. Polega to na przykręceniu ich wkrętami samonawiercającymi. Należy pamiętać, żeby wkręty nie przecinały warstwy kartonu, gdyż wtedy płyta nie będzie podtrzymywana. Wkręty powinny być w rozstawie ok 20cm.

Dobre oświetlenie to podstawa
Projektanci w ciągu ostatnich kilku lat, podkreślają funkcje dekoracyjne sufitu podwieszanego. Najbardziej efektownym zabiegiem dla wnętrz jest właśnie odpowiednie oświetlenie sufitu. Projekty sufitów podwieszanych eksponują nam coraz to bardziej wyszukane rozwiązania. Na chwilę obecną, dużym powodzeniem cieszy się kierowanie w dól kilku ostrych punktów świetlnych, oraz rozproszenie na boki i w górę delikatnego światła. Odbijając się od powierzchni gipsowej, mamy wrażenie jakby świeciła cała powierzchnia sufitu. Oryginalnym pomysłem jest także skierowanie kilku smug światła no konkretne przedmioty, które chcemy wyeksponować w naszym wnętrzu.

Przykład sufitu podwieszanegoDostępne wzory sufitów podwieszanych pozwalają nam spełnić wszystkie nasze fantazje. Możemy zrobić go w kilku poziomach, dowolnie formować łuki, skosy, podcienia. Zastosowanie do tego luster i gry świateł nada naszemu wnętrzu niepowtarzalny klimat.
Ciekawym rozwiązaniem jest także sufit podwieszany kasetonowy. Kasetony mają kształt kwadrata lub prostokąta, czasem koła. Materiał z jakiego są wykonane to najczęściej gips (lepiej izolują dźwięk, ich grubość to od 8 do 31mm), wełna mineralna (brud i kurz nie wnika w ich wnętrze), czasem metal (wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej, dobre właściwości akustyczne). Do mocowania kasetonów stosuje się ruszt o regularnych wymiarach dostosowanych do płyt wypełniających. Sufity kasetonowe nie wymagają dodatkowego wykończenia, a w razie usterki można łatwo zdemontować pojedynczy element i zamontować go ponownie.

Obecność produktów, których jeszcze kilka lat temu nie było, daje ludziom szerokie pole do popisu. Dlatego ozdobne sufity podwieszane cieszą się coraz większą popularnością. Po prostu, każdy chce mieć coś oryginalnego i wyjątkowego, nawet sufit.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2009-05-28 11:56:51
Tagi do artykułu: sufity podwieszane | anemostaty | oświetlenie | Kasetony
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
strop drewniany

Ocieplenie stropu

Ciepły strop zmniejsza zużycia energii, która jest potrzebna do ogrzania domu. W domu jednorodzinnym najistotniejsze jest ocieplenie stropu podłóg na gruncie lub stropu nad piwnicą i ocieplenie poddasza. Strop pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym może pozostać nieocieplony.
Ocieplenie poddasza

Nowoczesne izolacje natryskowe

Wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje liczne zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
dom wielorodzinny

Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Sufity podwieszane - estetyka i funkcjonalność

sufit
Stosowane od dawna w architekturze biurowej sufity podwieszane, są coraz częściej spotykane w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Dzięki najnowszym technologiom szereg barier w projektowaniu sufitów zostało przełamanych. Do zaprojektowania ciekawego sufitu warto się przyłożyć - jest przecież pierwszym co widzimy po przebudzeniu, a jego kształt będzie nas cieszyć również w czasie odpoczynku na kanapie po ciężkim dniu w pracy. Ciekawie zaaranżowane oświetlenie pomoże stworzyć niepowtarzalną atmosferę na każdą okazję...

Sufit podwieszany

Przykład sufitu podwieszanego
Sufit jest najczęściej pomijanym elementem podczas aranżacji domowego wnętrza. Większość z nas raz na jakiś czas maluje go białą farbą i zapomina o nim na najbliższe lata. Wystarczy jednak odrobina wysiłku, aby sufit nabrał ciekawej formy, przyciągnął wzrok odważnym kolorem, a w parze z oświetleniem stworzył niepowtarzalny klimat w domowym wnętrzu.

Dobra kawiarnia przyciąga nie tylko kawą

kawiarnia
W Polsce od kilku lat rozwija się moda na spotkania w kawiarniach. Jeszcze jakiś czas temu takie lokale postrzegane były jako miejsce do wypicia kawy. Obecnie stają się obowiązkowym punktem spotkań ze znajomymi, przestrzenią dla sztuki lub pracy z laptopem na stoliku. Klientów przyciąga nie tylko dobra kawa, ale także charakter i wystrój wnętrza.

Płyty gipsowo-kartonowe na wszelkie niedoskonałości

jadalnia
Oczekiwania inwestorów, decydujących się na budowę domu lub zakup nowego mieszkania są w obecnych czasach zdecydowanie wyższe aniżeli miało to miejsce jeszcze dziesięć lat temu. Tradycyjne, ciężkie materiały budowlane nie zawsze mogą sprostać naszym wyobrażeniom o wnętrzach w wymarzonym domu lub mieszkaniu.