X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rok w ogrodzie - lipiec

kwiaty
Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej. Granulki hydrożelu w czasie kontaktu z wodą wchłoną jej dużo i napęcznieją. W późniejszym czasie, w miarę potrzeb naszych roślin sukcesywnie będą oddawać wodę korzeniom. Pamiętajmy o zabezpieczeniu naszych roślin. Upały mogą być dla nich zabójcze. Dla nas uporczywe... Z pewnością jednak uprzyjemnią nam je soczyste, przepyszne owoce. To ich czas. Właśnie teraz zbieramy soczyste owoce malin, porzeczek, agrestu, jeżyn, czereśni oraz wiśni.


Jeśli urlop już za nami i właśnie wróciliśmy z wakacyjnych wojaży zdziwić nas może wygląd naszych rabatek. Aby tego uniknąć pamiętajmy by na miejsca już oczyszczone z chwastów wyłożyć kilku centymetrową warstwę ściółki. Zmniejszymy dzięki temu odparowywanie wody z gleby i utrudnimy jednocześnie rozwój kolejnym chwastom. O mulczowaniu dobrze jest pamiętać również przed wyjazdem. Zdziwienie po powrocie nie będzie tak wielkie. Warto także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu ogrodu, o którym możesz przeczytać w artykule pt.:"Nawadnianie ogrodu".lawendaWłaściciele sadów, czy nawet pojedynczych drzewek i krzewów powinni zadbać o usuwanie opadłych zawiązków owoców. Wyglądając nieestetycznie dodatkowo gniją, stając się siedliskiem larw wielu szkodników. Gałęzie drzew nadmiernie obciążonych owocami podeprzyjmy tyczkami lub podwiążmy je do grubszych konarów. Po zakończeniu zbiorów czereśni skróćmy ich wierzchołek i prześwietlmy konary. Wiśniom usuńmy stare, zwisające gałązki. Usuńmy także te rosnące do środka korony lub pokładające się na sobie. Wytnijmy tuż przy ziemi pędy malin, które już owocowały. Kontrolujmy rozrost winorośli, usuwając jednocześnie nadmiar liści, zakrywających owoce. Po zbiorach drzewa opryskajmy środkiem zwalczającym przędziorka.

Różom usuńmy pędy wyrastające z podkładek oraz przekwitłe już kwiatostany. Nie zapomnijmy o nawozie dla róż.

W ogrodzie skalnym przesadźmy i podzielmy byliny kwitnące wiosną, a także rojniki, macierzankę i rozchodniki. Lipiec to dobry miesiąc na podział wysokich bylin kwitnących latem. Po ich przekwitnięciu przytnijmy im pędy i po dwóch tygodniach wykopmy je i podzielmy. Dzieląc zadbajmy, by każda z części miała zdrowy, dobrze rozwinięty system korzeniowy. Co 2-3 lata rozsadźmy kosaćce bródkowe. Po przekwitnięciu odczekajmy czas około 3-3 tygodni i rozsadźmy rośliny.

Przekwitłe ostróżki, tojady, czy lwie paszcze zakwitną drugi raz, pod warunkiem, że przytniemy je po pierwszym kwitnieniu.

MalwyW lipcu wykopujemy cebulki i bulwy hiacyntów, - co roku - czosnków ozdobnych, narcyzów, szachownic, - co 3 lata - szafirków i zimowitów. Po wyjęciu ich z gleby rozłóżmy je w przewiewnym, ciepłym i przede wszystkich suchym pomieszczeniu. Po 2 tygodniach oczyśćmy je i przenieśmy w chłodniejsze miejsce. Najwłaściwszą temperaturą będzie temperatura rzędu 17-20°C. Coś się skończyło, coś się zaczyna - teraz posadźmy cebulki krokusów. Więcej na temat sadzenia i pielęgnacji krokusów można przeczytać w artykule pt.: "Krokusy".

Zadbajmy o wysokie rośliny uginające się pod ciężarem kwiatów, wiele z nich, podobnie jak wyciągnięte ku niebu słoneczniki będą wymagać od nas podwiązania, bądź palikowania.

Nie zapomnijmy o nawożeniu. Kwitnące rośliny właśnie teraz potrzebują wielu odżywczych substancji. Szczególnie ważny jest dla nich teraz azot. Nawozy podajmy, więc tym w pełni kwitnienia, oraz tym, które właśnie je zaczynają. Ważna uwaga - wszystkim roślinom ozdobnym usuwamy przekwitłe kwiatostany. Pobudzimy je w ten sposób do wytworzenia nowych. Po usunięciu przekwitłych kwiatów, możemy rozpocząć nawożenie ogrodu mieszanką potasową.

Właściciele stawów powinni uzupełniać w nich wodę. Odparowującą wodę uzupełniajmy etapami, dbając o to, by nie obniżyć temperatury wody w stawie. Innym problemem upalnych dni może stać się niedobór tlenu. Zainstalujmy, więc jedno z wielu napowietrzających wodę, dostępnych w sklepach, urządzeń. Przełom lipca i sierpnia to doskonały moment na przesadzanie wodnych roślin. Pamiętajmy o wyławianiu wpadających do wody kwiatów, liści, owoców, gnijących roślin wodnych i padłych zwierząt. Lipcowa tak duża ilość światła słonecznego jest często przyczyną zbyt szybkiego rozrostu glonów. Najwłaściwszy będzie 6 godzinny dostęp światła na dobę. Jeśli mamy, więc taką możliwość przysłaniajmy nasze oczko wodne, bądź też zatroszczmy się o naturalnych wrogów glonów - rozwielitki. Najlepiej wpuszczajmy je do oczka po zapadnięciu zmroku, by mogły znaleźć kryjówki zanim mieszkające w oczku ryby rozpoczną żer. Jak zwalczyć glony w oczku wodnym dowiesz się w artykule pt.: "Glony w oczku wodnym".

MakiPamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, przy jednoczesnym zadbaniu o to, by w upalne okresy suszy nie skracać go poniżej 6 centymetrów. Pamiętajmy jednak, by zbyt radykalnie nie skracać trawy po powrocie z urlopu. Nawet, jeśli urlop był dość długi i trawa przerosła samą siebie, nie kośmy jej zbyt nisko i zbyt szybko. Doprowadźmy ją do opisanej wysokości etapami. Kośmy, co kilka dni, w trzech etapach, skracając ją o 1/3. Nie zapominajmy o jej podlewaniu. Przytnijmy również żywopłot.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Kalendarium Ogrodowym, zapraszamy do lektury artykułów:
Rok w ogrodzie - styczeń
Rok w ogrodzie - luty
Rok w ogrodzie - marzec
Rok w ogrodzie - kwiecień
Rok w ogrodzie - maj
Rok w ogrodzie - czerwiec
Rok w ogrodzie - lipiec
Rok w ogrodzie - sierpień
Rok w ogrodzie - wrzesień
Rok w ogrodzie - październik
Rok w ogrodzie - listopad
Rok w ogrodzie - grudzień
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-07-16 09:37:35
Tagi do artykułu: krzewy | szkodniki | Winorośl | byliny | Narcyzy | Krokusy | Oczko wodne | trawniki | drzewa owocowe | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.