X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, przebiśniegi, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.


Wczesnowiosenne byliny bardzo często są niewielkie i niepozorne. Z łatwością można je dostrzec na tle ostatnich płatów śniegu. Pomimo tego, że noce są zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu do naszego ogrodu zawita wiosna i będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.

Kiedy tylko gleba przeschnie na tyle, że nie będzie się już lepić, powinniśmy ją spulchnić i bardzo starannie wyrównać jej powierzchnię. Usuńmy chwasty, pamiętając by czynność tą wykonywać regularnie. Wśród ogólnych prac koniecznych do wykonania w ogrodzie powinno znaleźć się również odłowienie ślimaków, ich obecności nigdy nie powinniśmy lekceważyć.kwiatyStopniowo usuńmy z roślin zimowe zabezpieczenia, wciąż jednak chroniąc przez przymrozkami i nocnymi spadkami temperatury krzewy szczególnie delikatne i wrażliwe na mróz. Rozgarnijmy kopczyki ziemi okrywające róże. Osłony zdejmujmy w pochmurny dzień, tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że roślinom nie zagrożą gwałtowne skoki temperatury.

Z powierzchni trawnika wygrabmy śmieci, patyki, liście oraz suchą trawę. Najlepsze do tego celu będą grabie wachlarzowe. Zasypmy i wyrównajmy kretowiska, dociśnijmy kępy traw i wyrównajmy ich powierzchnię. Nawieźmy trawnik specjalnym nawozem do trawników bądź też wykorzystajmy azofoski, sól amonową lub mocznik. Wyrównaną ziemię obsypmy nasionami mieszanki traw, przykryjmy je warstwą ziemi lekko ją ubijając - nie wymyje ich deszcz i nie wydziobią ptaki.

Podwiążmy i podetnijmy róże wysokopienne. Podkładki róż, zadołowane jesienią, w marcu przygotujmy do sadzenia skracając ich korzenie i pędy na długości 12-15 centymetrów. Sadźmy je rzędami odległymi od siebie o 60-70 centymetrów, przy zachowaniu odległości między podkładkami 17-25 centymetrów.

Szklarnie przewietrzmy zapobiegając rozwojowi grzybów, a rośliny w nich uprawiane umiarkowanie podlejmy.

SzafirkiW sadzie i ogrodzie zwróćmy uwagę na każde nawet niewielkie pęknięcie, każdą ranę czy inną szkodę wywołaną przez mróz. Uzupełnijmy drzewostan moreli, brzoskwini, pigwy i winorośli właściwej. Marzec jest właściwym miesiącem na sadzenie krzewów jagodowych - porzeczek i agrestu. Nowo posadzone drzewa i krzewy owocowe podetnijmy, nadając im odpowiedni kształt. Morele i brzoskwinie możemy przycinać na krótko przed kwitnieniem. Jeśli obawiamy się przemarzniętych konarów, poczekajmy z ich cięciem do późnej wiosny, wtedy łatwo odróżnimy przemarznięte gałęzie. Pędy boczne, posadzonych w poprzednich latach żywopłotów, przytnijmy tak, by utrzymać planowany kształt, skróćmy, więc również ich szczytowe przyrosty.

Drzewa i krzewy zasilmy kompostem lub jednym z dostępnych w sprzedaży nawozów. Użyjmy nawozu wieloskładnikowego lub też przygotowanego specjalnie dla danego gatunku rośliny. Z powodzeniem zastosować możemy nawóz o spowolnionym działaniu.

Marzec jest odpowiednim miesiącem na wysiew nasion kwiatów jednorocznych bezpośrednio już do gleby, czy też doniczek, inspektów czy balkonowych donic oraz na rozsadzenie poprzez podział korzeni wcześniej kwitnących bylin. Usuńmy uschnięte kępy, obumarłe, chore, czy uszkodzone oraz zaatakowane przez pasożyty części kęp. Do ciepłego pomieszczenia przenieśmy rośliny przechowywane zimą w chłodnym pomieszczeniu. Gdy po miesiącu wypuszczą nowe pędy, zróbmy z nich sadzonki. Wysianym w lutym, kiełkującym roślinom zapewnijmy ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Siewki zbyt zagęszczone, rozpikujmy. Można także spróbować uzyskać wcześniejsze kwitnienie kwiatów, a w szczególności narcyzów oraz hiacyntów. Informacje na ten temat można przeczytać w artykułach pt. "Pędzenie narcyzów" oraz "Pędzenie hiacyntów".

Cebulica syberyjskaMarzec jest miesiącem wysiewu szarłatów, floksów, astrów chińskich, aksamitek, goździków Chabaud, celozji, szałwii. Znajdźmy dla nich ciepłe miejsca. Po wykiełkowaniu i podrośnięciu przepikujemy je i wysadzimy na stałe miejsce. Pod koniec miesiąca bezpośrednio do gleby wysiać możemy m.in. czarnuszkę, smagliczkę, miłka letniego, gipsówkę letnią, groszek pachnący oraz mak ogrodowy. Przez podział korzeni rozmnażać możemy byliny kwitnące latem i jesienią: lawendę, kuklik, gęsiówkę, marcinki, liliowce, floksy oraz rudbekie.
W marcu możemy naciąć szczepki do ukorzeniania z zimozielonych drzew oraz posadzić wybrane już wcześniej drzewa, krzewy i byliny.

Regularnie sprawdzajmy czy mszyca świerkowa zielona nie zaatakowała świerków. Zwalczmy różne choroby drzew, pleśnie, plamistości liści, raka drzew, zniszczmy gniazda i gąsienice motyli, usuńmy porażone przez mącznika części agrestu. Marzec to właściwy miesiąc na przeprowadzenie profilaktycznych oprysków drzew i krzewów zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Wykorzystać możemy Topsin lub Benlat, wypróbujmy również wywary ze skrzypu czy piołunu, znakomicie zabezpieczające przed infekcjami grzybiczymi. Po każdej ostrej zimie pień i konary drzew owocowych opukajmy drewnianym młotkiem. Przemarznięte miejsca z korą oddzieloną od drewna poznamy po głuchym odgłosie. Odstającą korę przybijmy do drewna gwoździkami i zabandażujmy zabezpieczając przed nadmiernym nagrzewaniem. Rany zgorzelinowe oczyśćmy z uszkodzonej kory i posmarujmy białą farbą emulsyjną z dodatkiem środków grzybobójczych W przypadku dużych ran i pęknięć, zastosujmy szczepienie mostowe w kwietniu. Oddzielnym zabiegiem powinno być opryskanie drzew Karboliną DNK, niszczącą zimujące jaja mszyc, miodówki jabłoniowej, piędzika przedzimka oraz larwy namiotnika jabłoniowego i misecznika śliwowca. Usuwajmy mumie owoców, będące źródłem choroby - brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych i pestkowych.

ForsycjaW ogrodzie warzywnym czas na wysiew i produkcję rozsad. Pod szkłem wysiejmy cykorię, seler naciowy, paprykę, pomidory, brokuły, sałatę głowiastą, rzodkiew, rzodkiewkę i kalarepę. Pod folią sałatę listkową, kędzierzawą, buraki ćwikłowe, białą kapustę i kapustę pekińską. Do gruntu wysiejmy mniszek lekarski, szpinak i groch perłowy. W zależności od pogody, przykryjmy folią uprawy warzyw ozimych. Rabarbar możemy przykryć skrzynkami lub czarna folią, przyśpieszy to jego zbiór, który będzie możliwy od końca marca. Pamiętamy jednak, by tak zabezpieczony rabarbar od czasu do czasu przewietrzać. W razie potrzeby uprawy zasilmy nawozami.

W marcu przesadźmy rośliny doniczkowe do większych doniczek. W zależności od wielkości pierwszej doniczki, wybierzmy średnicę większą o 2 centymetry, bądź nawet 4 centymetry. Roślin bardzo dużych już nie przesadzamy, wymieńmy im jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Rośliny doniczkowe możemy rozmnażać również przez podział lub sadzonki pędowe. Niektóre przytnijmy, pobudzając w ten sposób wzrost nowych pędów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Kalendarium Ogrodowym, zapraszamy do lektury artykułów:
Rok w ogrodzie - styczeń
Rok w ogrodzie - luty
Rok w ogrodzie - marzec
Rok w ogrodzie - kwiecień
Rok w ogrodzie - maj
Rok w ogrodzie - czerwiec
Rok w ogrodzie - lipiec
Rok w ogrodzie - sierpień
Rok w ogrodzie - wrzesień
Rok w ogrodzie - październik
Rok w ogrodzie - listopad
Rok w ogrodzie - grudzień
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-02 20:56:38
Tagi do artykułu: pierwiosnki | Przebiśniegi | ogród | krzewy | trawniki | kwiaty | byliny | sadzonki | drzewa owocowe | mszyce
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.