Butea

kwiaty

fot. kwiaty

Rodzina: Leguminosae (Fabaceae) – motylkowat
Pochodzenie: Azja (Indie, Indochiny).

Opis: Drzewo średniej wielkości, wolnorosnące, w ojczyźnie dorastające do 15 m wysokości. Szczególnie atrakcyjne są bardzo duże, zebrane w kwiatostany kwiaty, o niepowtarzalnym, łudeczkowatym kształcie.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Wysiew: Przed wysiewem polewamy nasiona gorącą wodą, następnie moczymy je w ciepłej wodzie przez 24 – 48h. Po tym czasie umieszczamy w podłożu do wysiemu na głębokości 1 cm i przenosimy w jasne i ciepłe miejsce (temp. ok. 25°C). Utrzymujemy stałą, ale nie za wysoką wilgotność podłoża.

Czas wysiewu: możliwy całoroczny – szczególnie polecany wiosną.

Pielęgnacja: Latem powinna stać w jasnym, półcienistym do słonecznego ciepłym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w temp. powyżej 15°C, pomieszczenie – w przypadku zrzucenia lisci przed zimą – może być ciemne. Wymaga regularnego, obfitego podlewania – należy jednak zwracać uwagę aby jej nie przelać. Jest wrażliwa na zbyt wilotne podłoże, a zwłaszcza stojącą wodę. Zimą podlewamy tylko tyle, aby podłoże całkiem nie wyschło. Powinno być ono żyzne, dobrze przepuszczalne, z dodatkiem piasku lub perlitu.
Nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskładnikowym lub wiosną – zaraz po rozpoczęciu wegetacji – mieszamy przed posadzeniem podłoże z nawozem o długotrwałym działaniu (6 miesięcy).

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)