Czym kierować się przy wyborze projektu domu na wąską działkę?

Znalezienie idealnego miejsca, w którym chciałoby się zamieszkać, stanowi wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego, cenę gruntu, bliskość do sklepów, szkół, komunikację miejską. Wybrana działka może okazać się zbyt wąska na budowę wielkiej rezydencji. Jednak nie musimy rezygnować z posiadania pięknego domu – wystarczy, że znajdziemy projekt spełniający wszystkie nasze wymagania.


Miejsce na garaż i poddasze użytkowe

Decydując się na działkę niewielkich rozmiarów, należy liczyć się z tym, że parterowy, rozłożysty dom nie zostanie wybudowany.

Dom parterowy

fot. Dom parterowy

By zwiększyć ilość powierzchni użytkowej, warto zastanowić się nad projektem uwzględniającym pomieszczenia na poddaszu. Dzięki temu niewielki domek stanie się naprawdę pojemny. Pomyśl także o garażu. Na twojej posesji nie będzie miejsca na kolejny budynek, więc wybierz projekt uwzględniający pomieszczenie dla samochodu stanowiące całość bryły. Takie konstrukcje wyglądają zgrabnie i elegancko. Pamiętaj także, że zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, co w niewielkim budynku może bardzo efektywnie obniżyć koszty ogrzewania.


Przestrzeń na balkonie

Małe działki wymagają zastosowania kreatywnych rozwiązań, jeśli zależy nam na zyskaniu dodatkowych metrów kwadratowych. Projekty piętrowych domów bardzo często uwzględniają tarasy dachowe położone dokładnie nad garażem.

Dom Archipelag wąska działka

fot. Dom Archipelag wąska działka

W ten sposób nie tracimy pomieszczeń z poddasza użytkowego, a dodatkowo możemy cieszyć się przestrzenią do spędzania wolnego czasu. Taras możemy urządzić w dowolnym stylu i traktować go tak samo jak taras położony bezpośrednio na podłożu. Jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie, ponieważ, jeśli wkoło domu nie mamy zbyt wiele przestrzeni, to miejsce na odpoczynek możemy zorganizować właśnie na tarasie.

Ciekawe inspiracje na projekty domów na wąską działkę znajdziesz na stronie Archipelag.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)