Domy jednorodzinne na wsi

Trend przeprowadzek za miasto jest wciąż aktualny. Koszt działki budowlanej na wsi w znacznej odległości od miasta, jest zdecydowanie niższy niż w miejscowościach satelitarnych tuż przy jego granicy. Należy jednak wiedzieć, że mieszkanie w cichej i malowniczej lokalizacji oprócz wielu przyjemności niesie ze sobą także i ofiary, np. utrudnioną komunikację z pracą, szkołą, a także usługami z zakresu handlu i rozrywki. Jeśli jednak zmiana nawyków nie stanowi problemu i jesteśmy w stanie pogodzić się z nowym trybem życia, mieszkanie na wsi może być cudowne.

Dom na wsi – projekt a uwarunkowania lokalne

łąka

fot. łąka

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz MPZP wykonuje się zarówno dla obszarów miejskich, jak i wiejskich. Stanowią one wieloletni plan rozwoju obszarów mieszkalnych i uprawnych. Wyznaczają obszary do rozbudowy, likwidacji bądź uzupełnienia zabudowy mieszkalnej, zagrodowej, siedliskowej, usługowej i o przeznaczeniu rolnym, a także opisują dopuszczalny sposób ich zagospodarowania. Tym samym o tym, jak będzie wyglądał projekt domu wielskiego decyduje wiele czynników. Bywa, że tereny o niskiej klasie gleb przeznacza się etapowo na cele mieszkaniowe. Wówczas właściciel takich gruntów może je "odrolnić", podzielić geodezyjnie i notarialnie na działki budowlane, a następnie sprzedać. Jednak pewne cechy wyglądu, przeznaczenia i wielkości inwestycji, tak jak w przypadku każdej innej działki w obrębie miasta lub poza nim są także z góry określone.

Dom z drewna

fot. Dom z drewna

Np. jeśli działka budowlana znajduje się w ciągu budynków istniejących, prawdopodobnie budowa realizowana w jej obrębie będzie musiała do nich nawiązywać. Dzięki temu zabytkowe obszary zabudowy starych wsi zachowują indywidualny urok, styl, spójność i rytm. Natomiast tereny mieszkalne wyznaczane na nowo, znajdujące się w znacznej odległości od starej zabudowy dają więcej swobody inwestorom w kreowaniu wyglądu inwestycji. Warto też wiedzieć, że kupno taniej działki budowlanej w szczerym polu może oznaczać pozorną oszczędność. Prawdopodobnie nie jest ona uzbrojona, a jeżeli w jej sąsiedztwie nie istnieje żaden dom mieszkalny mogą pojawić się poważne problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz doprowadzeniem dojazdu utwardzonego do najbliższej drogi.

Jaki projekt domu na wieś?

Przeczytaj również: Chłodzą i zdobią
dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Tradycyjny dom wiejski zlokalizowany na działce siedliskowej to inwestycja wielopokoleniowa, która stanowi integralną część gospodarstwa. Umiejętności i majątek przekazywane są bowiem z ojca na syna. Mieszkając pod jednym dachem pokolenia uczą się od siebie i opiekują na wzajem.

Obecnie zauważa się, że rolnicy chętnie przekształcają grunty na inne cele i sprzedają je, ponieważ coraz więcej młodych ludzi ucieka ze wsi do miast. Wielopokoleniowa zabudowa staje się więc rzadkością, a obszary wielskie z wolna obrastają w inwestycje o charakterze jednorodzinnym, stając się sypialniami dla osób pracujących w dużych miastach.

Podczas projektowania domu na wsi, oprócz obowiązujących zapisów studium i MPZP, warto zwrócić uwagę na wygląd zabudowy mieszkalnej w najbliższej okolicy działki. Nawet nowoczesny dom na wsi może gustownie nawiązywać do istniejącego krajobrazu nie zakłócając jego sielskości i harmonii. Dużą popularnością cieszą się gruntowne przekształcenia istniejącej zabudowy zagrodowej na cele mieszkaniowe, np. starych budynków gospodarczych. Projekt stajni przekształcający jej dotychczasową funkcję na cele mieszkalne nie jest pierwszyzną dla wprawnego projektanta. Koszt takiej adaptacji jest w prawdzie duży, ale zdecydowanie warty swojej ceny.

Zobacz przykłady projektów domów tradycyjnych.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)