Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski we wnętrzach to jeden z popularniejszych nurtów aranżacyjnych. Charakteryzuje się prostotą oraz ponadczasową bielą, która optycznie powiększa wnętrza. Barwa ta to doskonała baza dla innych kolorów, które często goszczą w pomieszczeniach urządzonych w stylu właściwym dla Północnej Europy.

salon

fot. salon

Zobacz również: Płytki wielkoformatowe

Wnętrza w stylu skandynawskim to przede wszystkim jasne barwy. Dominuje w nich biel, écru i beż. A to wszystko z powodu pogody. Długie mroźne zimy oraz krótkie dni sprawiły, że życie w krajach skandynawskich przebiegało dosyć ponuro. Mieszkańcy musieli zaradzić tej depresyjnej aurze, dlatego domowe wnętrza zaczęli urządzać pogodnie, optymistycznie, przytulnie i bardzo jasno.

Styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem i oszczędnością formy, dlatego sprawia wrażenie przestronnego, harmonijnego oraz uporządkowanego. Jest to doskonały sposób na urządzenie niewielkich i ciemnych pomieszczeń. W tak urządzonych wnętrzach warto podkreślić jeden mebel, który wyróżnia się oryginalnym wyglądem.

Zobacz również: Kompaktowe WC krok po kroku
salon

fot. salon

Oczywiście styl ten nie musi oznaczać wnętrza chłodnego i pozbawionego przytulności. Zimna biel kontrastuje z ciepłym odcieniem drewna. Dużą rolę odgrywają tutaj także dodatki, które często występują w mocnych i wyrazistych kolorach. Wprowadzenie do wnętrza mocnych akcentów barwnych nie tylko urozmaica wnętrze, ale także nadaje mu oryginalnego charakteru.
Tkaniny przeważnie są lekkie i zwiewne. W zależności od pomysłu na całą aranżację mogą być w oryginalne i kolorowe wzory lub stonowane i całkiem gładkie.

Duże znaczenie w aranżacjach w stylu skandynawskim ma światło. W klasycznym skandynawskim wnętrzu znajdują się duże okna, które przeważnie nie są zasłonięte, by jak najwięcej światła wpadało do wewnątrz. W mieszkaniach stylizowanych można pokusić się o białe, przepuszczające światło rolety lub drewniane żaluzje. W przypadku sztucznego oświetlenia warto zainwestować w boczne lampy i kinkiety, lampki stołowe i podłogowe. Boczne oświetlenie w takich aranżacjach tworzy znacznie przytulniejszy nastrój.

Przeczytaj również: Montaż baterii? Nic prostszego!

Zobacz również: meble skandynawskie

kuchnia

fot. kuchnia

kuchnia

fot. kuchnia

Warto wiedzieć, że styl skandynawski rozwinął się w trzech odmianach:
styl duński – charakteryzuje się subtelnością, romantycznością i łagodnością. Meble mają obłe formy a samo wnętrze jest pełne fantazyjnych detali i płynnych linii. Przedmioty są funkcjonalne, jednak to nie ma wpływu na ich szlachetną i wyrafinowaną formę.
styl fiński – podstawowym kolorem jest biel, skontrastowany z czernią, grafitem oraz ciemnym brązem. Styl ten jest pełen kanciastych i zgeometryzowanych form.
styl szwedzki – w tak urządzonych wnętrzach odnajdziemy największy minimalizm. Wnętrza są lekkie z jasnym drewnem i przeważającą bielą. Znajdziemy tutaj niewielką ilość dekoracji, ale za to sporo ekologicznych rozwiązań.

Do skandynawskiego wystroju wnętrza doskonale pasuje beton architektoniczny. Jest to materiał uniwersalny, którym można ozdobić jedną ścianę, na tle której staną proste w formie meble. Mimo swojej surowości, w połączeniu z drewnem i ciepłymi kolorami dodatków, pomieszczenie stanie się przytulne. Warto także pomyśleć o samodzielnym wykonaniu niektórych mebli, jak np. stolików. Idealnie do tego nadadzą się popularne w ostatnim czasie palety i skrzynki. Wykonane z nich proste meble idealnie wpiszą się w skandynawską stylistykę. REKLAMAPK

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)