Jak wybrać piękny dom?

dom pasywny

fot. dom pasywny

Elegancka prostota, nowoczesna stylistyka, a może design w stylu retro? Jak powinien wyglądać idealny projekt domu i czym kierować się przy jego wyborze?

Zobacz: AutoCad 2012

Piękny dom to marzenie każdej rodziny, uciekającej od zgiełku metropolii w stronę zacisznego przedmieścia. Malownicze tereny, bliskość natury i potrzeba większej prywatności coraz częściej skłaniają do przeprowadzki. Przyszli właściciele, zdecydowani na budowę domu, muszą jednak liczyć się z koniecznością podjęcia wielu decyzji, od których zależy powodzenie przyszłej inwestycji.

Ogromną rolę, już na pierwszym etapie budowy, odgrywa właściwy wybór projektu domu. Nie powinniśmy się spieszyć z jego zakupem i zanim zdecydujemy się na tę czy inną propozycję, prześledźmy dokładnie oferty pracowni. Współcześnie architekci prześcigają się w tworzeniu wyszukanych koncepcji, które zaspakajają potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, począwszy od wyboru materiałów budowlanych, a skończywszy na kolorach ścian. Jak wyglądają najpiękniejsze domy ich pomysłu?

Przeczytaj również: Okna bez tajemnic
dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

W portfolio pracowni architektonicznych znajdziemy, zarówno klasyczne projektów domów jak i wyrafinowane aranżacje, będące odpowiedzią na zmieniające się trendy w budownictwie. Trudno odpowiedzieć na pytanie, które z propozycji są najciekawsze, dlatego każdy powinien dokonać ich indywidualnej oceny. Nie ulega jednak wątpliwości, że obecne projekty domów znacząco różnią się od tych, tworzonych jeszcze dwie lub trzy dekady temu. Stają się kwintesencją kunsztu i elegancji, umożliwiając właścicielom pełną dowolność w zakresie wyposażenia wnętrz.

Na wygląd przyszłego domu wpływa wiele czynników, o których warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy. Z najważniejszych należy wymienić: detale architektoniczne, kolorystykę, wybór odpowiednich materiałów, kształt konstrukcji oraz możliwości dokonywania zmian w gotowym projekcie. Ładne domy tworzą kompozycyjną całość, dlatego każdy element powinien współgrać z pozostałymi, co w największej mierze decyduje o końcowym efekcie realizowanej koncepcji. Przypadkowe zastosowanie tych czy innych rozwiązań może niekorzystnie wpływać na wygląd pomieszczeń oraz estetykę zewnętrznej części budynku.

Blachy Pruszyński Blachodachówka KRON Dom Jednorodzinny w Staszowie

fot. Blachy Pruszyński Blachodachówka KRON Dom Jednorodzinny w Staszowie

Można zdecydować się, zarówno na ładny dom w stylu minimalistycznym jak i harmonizujący z naturą projekt domu z bali. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz przyszłych potrzeb użytkowych. Podobna sytuacja dotyczy aranżowania przestrzeni i rozkładu pomieszczeń. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy stylem skandynawskim, modernistycznym i industrialnym, dostosowując charakter wnętrza do wymagań domowników oraz ich indywidualnych gustów. Ważne, żeby nie odbiegać znacząco od przyjętych założeń oraz umiejętnie łączyć rozmaite detale, unikając w ten sposób nadmiernego eklektyzmu.

Przy wyborze właściwego projektu warto również pamiętać o wydobyciu walorów zakupionej działki. Jeżeli w jej najbliższym otoczeniu znajduje się las, staw lub jezioro można podkreślić atrakcyjne położenie domu poprzez zastosowanie przeszklonych okien lub budowę tarasu. Użycie nowoczesnych rozwiązań pozwoli nam również na ukrycie jej drobnych mankamentów, takich jak hałas czy nieciekawe otoczenie.

Przed rozpoczęciem budowy domu, która często jest inwestycją na całe życie należy zadbać o każdy szczegół, wpływający na oryginalny charakter i przyszłą funkcjonalność pomieszczeń. Decyzje o wykorzystaniu konkretnych elementów budowlanych powinny, natomiast, odpowiadać na potrzeby przyszłych użytkowników, zapewniając im poczucie komfortu i bezpieczeństwa.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)