Jak zbudować dom i nie zbankrutować

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Na jakości materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych nie warto oszczędzać. Co więc zrobić, by nie przeinwestować i zmniejszyć tak wydatki, by starczyło pieniędzy na wykończenie naszego wymarzonego domu?

Znalezienie kompromisu pomiędzy realizacją wymarzonego projektu, a naszymi zasobami finansowymi nie jest łatwe. Nieprzewidziane wydatki wynikające z popełnionych błędów, konieczność przedłużenia prac ze względu na niekorzystne warunki pogodowe czy tez wzrost cen materiałów budowlanych, mogą utrudnić dokończenie inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie dokładnego kosztorysu oraz szukanie oszczędności na każdym etapie budowy domu.

Projekt z zyskiem dla portfela
Jeżeli cięcie kosztów jest niezbędne, warto zacząć ograniczać już na etapie projektu. Zmiany w rozmieszczeniu i liczbie pomieszczeń, rezygnacja z niepotrzebnych balkonów lub piwnicy z pewnością przyniosą wymierne oszczędności finansowe. Warto mieć na uwadze fakt, że przeważnie proste rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne. Wielospadowy dach z dużą liczbą załamań będzie bardziej skomplikowany w budowie i droższy, niż prosty dwu- lub czterospadowy. Wybierając projekt domu warto także przeanalizować potrzeby domowników i odpowiednio przystosować do nich metraż. – W Polsce wyraźna jest tendencja do wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny – mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA – Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Zobacz również: Klinkier pełen finezji

Zima dobrym czasem na zakupy
Materiały budowlane stanowią największą część kosztów całej inwestycji, dlatego też przeważnie na nich się oszczędza. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować oferty producentów, biorąc pod uwagę parametry techniczne, długość i zakres gwarancji, a także opinie specjalistów. Jednak należy pamiętać, że najtańsze rozwiązania mogą okazać się tylko pozornym zyskiem, jeśli weźmie się pod uwagę ich niską jakość i problemy, jakie mogą wiązać się z tym w przyszłości. W momencie gdy produkt nie będzie spełniał naszych oczekiwań, jego wymiana może okazać się po prostu niemożliwa. Za materiałami budowlanymi warto zacząć się rozglądać poza sezonem, ponieważ specjalne oferty przygotowywane w okresie zimowym są sposobem na utrzymanie płynności finansowej firmy. Natomiast dla klientów jest to możliwość zakupu wysokiej jakości produktów po niższej cenie. – Tego typu promocje przeprowadzamy w naszej firmie cyklicznie – zdradza Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA – W bieżącym roku z obniżek można skorzystać do końca marca. W zależności od produktu, sięgają one nawet do 15% i obejmują najwyższej jakości produkty m.in. energooszczędne okna TYTANOWEtermo czy drzwi podnoszono-przesuwne MS iD Design.

Oszczędzać z głową
Decydując się na materiały budowlane oraz na wykonawce warto w przemyślany sposób być powściągliwym w wydatkach. W obu przypadkach wybór najtańszej oferty może przynieść opłakane skutki, a w najgorszym zakończyć się wymianą wadliwych elementów lub dokonaniem poprawek. Często za nieprzemyślane oszczędności przychodzi zapłacić już podczas użytkowania domu. Dlatego warto zawczasu wziąć pod uwagę np. koszty ogrzewania wybierając energooszczędne materiały. Przykładowo, różnica w cenie okien o bardzo dobrej izolacyjności zwróci się w postaci niższych rachunków już po około 7 latach, w dalszej perspektywie czasu przynosząc dodatkowy zysk. Kolejnym istotnym czynnikiem, którego nie należy zaniedbywać jest długość i jakość gwarancji. Zakup elementów i materiałów budowlanych od renomowanego producenta daje nam pewność, że w razie otrzymania wadliwego produktu dodatkowe koszty pokryje firma, a my nie zostaniemy sami z problemem. Przy budowie domu należy przede wszystkim pamiętać, że zazwyczaj przyjdzie nam w nim mieszkać przez długi okres, a za nieroztropne zakupy możemy płacić latami.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)