Jak zbudować trwałe ogrodzenie?

ogrodzenia murowane

fot. ogrodzenia murowane

Ogrodzenie wokół domu może być oszczędne i skromne, albo dekoracyjne i drogie. Niezależnie od tego, czy będzie z drewna, murowane, czy metalowe warto już wcześniej zastanowić się nad jego wyborem. Eksperci Lafarge podpowiadają na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzenia i jakie produkty wybrać spośród ofert dostępnych na rynku ogrodzeń.

Budowa ogrodzenia, którego wysokość nie przekracza 220 cm nie wymaga pozwolenia na budowę. Wyjątek stanowią ogrodzenia wyższe oraz stawiane w pobliżu dróg bądź torów kolejowych. W takich wypadkach należy zgłosić chęć budowy w starostwie powiatowym. Przepisy nie dotyczą również ogrodzeń stawianych pomiędzy posesjami, dlatego zanim przystąpimy do budowy warto wcześniej skonsultować się z sąsiadem.

Jaki typ ogrodzenia wybrać?
Wybór typu ogrodzenia jest zasadniczy ze względu na indywidualne właściwości, cenę oraz trwałość użytych materiałów. Najlepszą opcją dla oszczędnych jest siatka. Chodź jest to trwały materiał, nie cieszy się dużą popularnością ze względu na niskie walory estetyczne. Z kolei ogrodzenia żeliwne charakteryzuje wysoka estetyka, trwałość oraz możliwość kształtowania ich wyglądu zgodnie z naszymi upodobaniami. Niestety koszty produkcji elementów żeliwnych są wysokie dlatego w Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są ogrodzenia drewniane, które niestety – nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu – wymagają regularnych napraw, konserwacji lub wymiany.

Alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań mogą być ogrodzenia z tworzyw sztucznych. PVC może imitować szlachetniejsze materiały, w tym drewniane sztachety. Rosnącą popularnością cieszą się również prefabrykowane panele z wibrowanego betonu.

Najwyższą ocenę pod względem wytrzymałości i estetyki cieszą się konstrukcje murowane. Można je dowolnie łączyć z elementami drewnianymi lub metalowymi przęsłami.

Niezależnie od wybranego rozwiązania zawsze warto wykonać nawet niewielki fundament, który usztywni ogrodzenie oraz uchroni je przed podkopaniem przez zwierzęta.

Ogrodzenie murowane
Ogrodzenia murowane są popularne ze względu na wytrzymałość i trwałość. Ponadto nie wymagają częstych zabiegów konserwacyjnych.
W skład ogrodzenia murowanego wchodzą słupki, fundament, cokoły oraz przęsła, które przeważnie wykonywane są z drewna, bądź kutego metalu. Do tego dochodzą bramy oraz furtki. Do budowy można użyć różnych materiałów, np. tradycyjną cegłę, którą następnie otynkujemy, ozdobny kamień lub klinkier.

Przeczytaj również: Nietypowe formy betonowe

Fundamenty ogrodzenia murowanego
Cegła klinkierowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do budowy ogrodzeń murowanych. Murując ma piaszczystym gruncie, fundament stawia się na głębokości 60 cm. Wykop dla pełnego muru powinien mieć nawet 120 cm głębokości, do poziomu przemarzania gruntu. Do wykonania fundamentów zaleca się użycie mieszanki betonowej klasy minimum C16/20, którą możemy samodzielnie przygotować na budowie np. z cementu Ekspert marki Lafarge. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników mineralnych użycie cementu Ekspert zmniejsza ryzyko pojawienia się rys skurczowych, pustek czy raków, a dodatkowo skraca czas uzyskania 100% wytrzymałości betonu. Ponadto fundament powinien być zbrojony, i wystawać min. 10 cm. ponad powierzchnię gruntu. Niewielkie ogrodzenie można wykonać samodzielnie, lecz w przypadku znacznych długości i wysokości murku należy użyć profesjonalnych szalunków, a betonowania powinny być dokładnie wypełnione przez mieszankę betonową. Gotową konstrukcję należy przykryć folią zabezpieczającą przed wyschnięciem, a następnie zwilżać wodą przez minimum 7 dni.

ogrodzenia murowane

fot. ogrodzenia murowane

Murujemy słupki i cokoły
Do prawidłowego wmurowania słupków i zbrojenie jest niezbędne, ponieważ jest to główny element nośny przęseł ogrodzenia. Łączy się je w dwudziestocentymetrowych odstępach strzemionami o średnicy od 3 do 4 mm.
Grubość prętów powinna mieścić się między 8 a 10 mm. Tak przygotowane zbrojenie obudowuje się cegłami i wypełnia betonem o plastycznej konsystencji. Do wykonania zaprawy możemy wykorzystać cement Ekspert lub zaprawę murarską wykonaną na cemencie Lepo, która idealnie nadaje się do murowania klinkieru. Nie sposób określić wzorcowych wymiarów słupków, gdyż zależą one od projektu. W przypadku ogrodzeń klinkierowych są to przeważnie 4 cegły. Aby utrzymać równą tonację kolorystyczną przy wznoszeniu słupków, należy pamiętać o układaniu na przemian cegieł z różnych palet – mówi Sławomir Rutczyński, doradca techniczny Lafarge.

Murując z cegieł klinkierowych można to robić na pełną spoinę, czyli jednocześnie formując fugi. Można też wypełnić spoiny po zakończeniu prac murarskich. W tym celu sięgamy po specjalistyczną kielnię zwaną „spoinówką”. Szerokość spoin powinna wynosić od 8 do 16 mm. Przygotowując mieszkankę na fugi należy stosować się do zaleceń i instrukcji podanej na opakowaniu, gdyż nawet drobna zmiana w doborze proporcji może skutkować otrzymaniem barwy innej, niż zakładaliśmy. Zaprawa musi całkowicie wypełnić przestrzeń pomiędzy cegłami. W pierwszej kolejności uzupełniamy spoiny poziome, a dopiero później pionowe. Pracę należy zacząć od góry, kierując się w dół elewacji. Warto wiedzieć, że budowa ogrodzeń z klinkieru wymaga szczególnej staranności, dlatego też, wszelkie zabrudzenia należy natychmiast usuwać, ponieważ trudno się ich później pozbyć.

Czapy i przęsła
Podczas stawiania słupków należy zainstalować także mocowania, na których pod koniec budowy osadzone będą przęsła. Podczas twardnienia zaprawy, słupki owijamy folią, aby zapobiec nadmiernemu wnikaniu wody deszczowej. Ostatnim elementem, który montuje się na słupkach są czapy chroniące konstrukcję przed śniegiem i deszczem. Czapy mogą być wykonane z gotowych prefabrykatów ceramicznych lub betonowych, gontu, dachówki bądź kształtek ogrodzeniowych. Należy je dokładnie zamontować i połączyć, tak by nie powstały szczeliny w które może dostać się woda.

Na koniec, do konstrukcji ogrodzenia mocuje się przęsła. Wygląd przęseł zależy od charakteru zabudowy i otoczenia. Mogą to być elementy z PCV, drewniane lub stalowe. W przypadku dwóch ostatnich, wystarczy wizyta u stolarza lub kowala aby uformować ich ostateczny wygląd według indywidualnego gustu.

Wiązania cegieł

cegły

fot. cegły

Dobór rodzaju wiązania decyduje o wyglądzie ogrodzenia, a także wpływa na czas budowy. Należy być konsekwentnym w swoich decyzjach, gdyż zmiana rodzaju wiązania poskutkuje zaburzeniem ostatecznego wyglądu. Generalnie najczęściej spotykane są dwie grupy wiązań:
Wozówkowe, w których widoczne są boki cegieł z dłuższą podstawą. Wiązania tego typu są bardzo popularne ze względu na szybkość i łatwość ich wykonania.
Główkowe, gdzie widać krótsze boki cegieł. Mają mnóstwo odmian, gdyż ich ułożenie umożliwia stworzenie wielu wariantów wykończeniowych.

***
Cementy polecane do budowy ogrodzenia:
Ekspert, to cement portlandzki wieloskładnikowy o podwyższonej klasie wytrzymałości 42,5 MPa – stosowany wszędzie tam, gdzie musimy uzyskać wytrzymałe betony w bardzo krótkim czasie i jednocześnie zależy nam na ich wysokiej trwałości. Dzięki wysokiej wytrzymałości wczesnej oraz końcowej produkt ten idealnie sprawdza się do przygotowania betonów wysokich klas od C16/20 do C35/45. Jego właściwości pozwalają na przyspieszenie tempa prac budowlanych. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników mineralnych użycie cementu Ekspert zmniejsza ryzyko pojawienia się rys skurczowych, pustek i raków czy wykwitów na gotowych elementach.

Lepo, to innowacyjny cement murarski nie wymagający dodatku wapna ani plastyfikatorów. Produkt został opracowany z myślą o zaprawach murarskich i tynkarskich, doskonale nadaje się również do prac wykończeniowych np. wyrównywania podłoża pod posadzkę czy innych drobnych remontów. Cement charakteryzuje się dobrą przyczepnością do podłoża oraz wysoką urabialnością, dzięki czemu przyspiesza tempo budowy, zmniejsza koszty wykonawcze oraz straty materiałowe powstające w trakcie prac murarsko-tynkarskich.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)