Jakie schody do domu są najlepsze?

Budowa domu, w którym pomieszczenia podzielone są na dwa poziomy wymaga wcześniejszego wyboru schodów oraz technologii w jakiej mają być wykonane. Przede wszystkim muszą być praktyczne, wygodne i dopasowane do aranżacji wnętrz. Jak pogodzić te wszystkie cechy i wybrać najlepsze schody wewnętrzne?

schody

fot. schody

Schody żelbetowe są niewątpliwie najtańsze i najpopularniejsze. Wykonuje się je w formie monolitu, który można ukształtować w dowolny kształt. W przeciwieństwie do schodów z drewna lub stali zabierają dużo miejsca i mają „ciężki wygląd”.

Lekkie konstrukcje drewniane i stalowe są atrakcyjne wizualnie. Doskonale nadają się do aranżacji wnętrz nowoczesnych, stając się jednym z głównych atrybutów wystroju. Ażurowa forma nie stanowi jednak żadnej bariery akustycznej. Hałasy dobiegające z parteru mogą przeszkadzać domownikom śpiącym w sypialniach na piętrze.

schody

fot. schody

Z kolei schody kręcone mogą być niewygodne podczas aranżacji pomieszczeń na piętrze. Wniesienie dużych pakunków z meblami jest praktycznie niewykonalne. Chodź wyglądają bardzo atrakcyjnie, to korzystanie z nich na co dzień może być bardzo niekomfortowe.

Dla bezpieczeństwa domowników stopnie muszą być wykonane z materiałów antypoślizgowych, balustrady schodowe powinny kończyć się na bezpiecznej wysokości, a barierki uniemożliwiać wypadnięcie między elementami łączącymi stopnie z poręczą.

Zobacz również: Czarno-białe wnętrza
schody kręcone

fot. schody kręcone

Każdy producent schodów oferuje gotowe rozwiązania, które można dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Większość z nich udaje się dostosować nawet do najbardziej wymyślnych aranżacji. Należy jednak wiedzieć, że dopasowanie standardowych rozwiązań do nietypowych projektów wymaga indywidualnego projektu schodów oraz wykonawstwa, a co za tym idzie także dodatkowej opłaty, która może przerosnąć budżet przeznaczony na ten cel.

schody drewniane

fot. schody drewniane

schody

fot. schody

schody do salonu

fot. schody do salonu

schody zabiegowe

fot. schody zabiegowe

[IMG=001schodyrintal01.jpg|C|W=520

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)