Kupować czy budować dom?

budowa domu

fot. budowa domu

Podejmując decyzję posiadania własnego domu, pierwszym pytaniem, na które będziemy musieli odpowiedzieć jest to, czy będziemy go budować, czy kupować gotowy. Samodzielna budowa domu przeważnie kosztuje mniej niż gotowy dom. Z kolei zakup już stojącego budynku pozwoli nie tylko zyskać na czasie, ale także popełnić mniej błędów.

Kupno czy budowa domu?
Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem budowy domu był system gospodarczy. Budynki wznoszone były stopniowo, powoli i często przy użyciu własnych sił. Obecnie duże znaczenie dla inwestorów ma czas, dlatego wielu z nich rozważa kupno gotowej nieruchomości od dewelopera.

domy wielorodzinne

fot. domy wielorodzinne

Warto wiedzieć, że samodzielna budowa domu wymaga także wiedzy na temat sztuki budowlanej lub pomocy ze strony najbliższych. Dotyczy to w szczególności kluczowych dla budowy etapów, takich jak zbrojenie elementów konstrukcyjnych czy budowa dachu. Dlatego dość dużym atutem kupna gotowego domu jest fakt, że nie musimy martwić się o zatrudnianie budowlańców, wybór lokalizacji czy projektu budowlanego. Natomiast warto zdawać sobie sprawę, że w takim przypadku nie mamy dużego wpływu na układ pomieszczeń w domu.

Gotowe domy na sprzedaż są zdecydowanie droższą opcją niż budowa domu sposobem gospodarczym. Istotną kwestią jest także lokalizacja, którą w przypadku budowy możemy dostosować do indywidualnych potrzeb. Należy natomiast pamiętać, aby zdecydować się na miejsce, z którego dojazd do najważniejszych dla nas punktów będzie jak najprostszy. W ten sposób w przyszłości zaoszczędzimy czas na dojazdach.

Ponadto decydując się na budowę domu mamy możliwość nie tylko przemyśleć rozlokowanie poszczególnych pomieszczeń, a także takich elementów jak garaż, taras czy lokalizacja ogrodu. Niestety dla wielu inwestorów wadą samodzielnej budowy domu może okazać się konieczność wyboru działki, projektu budowlanego, a przede wszystkim nadzór postępujących prac.

Budowa lub zakup domu to decyzja, którą podejmujemy na najbliższe lata. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze zastanowić się nad rozmiarem nieruchomości. Najczęstszym błędem jest wybór za dużego domu. Skutkiem takiej decyzji bardzo często są zwiększone wydatki na ogrzanie i utrzymanie pomieszczeń.

Najważniejsze, aby wnikliwie przeanalizować koszty inwestycji zakupu gotowego domu lub budowy nowego od podstaw. Dzięki temu z pewnością będzie nam łatwiej podjąć odpowiednią decyzję. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)