Kwiaty w mieszkaniu

Kwiaty w mieszkaniu

fot. Kwiaty w mieszkaniu

Nawet pięknie urządzone mieszkanie może wydawać się zimne i puste jeżeli nie ma w nim choćby kilku roślin doniczkowych. Dodanie żywych dekoracji jest jednym z najłatwiejszych sposobów na odmienienie i udekorowania wnętrza mieszkania. Aby nasze rośliny ładnie wyglądały w mieszkaniu i zdrowo rosły, powinniśmy uwzględnić panujące w nim warunki sprzyjające ich hodowli, np. nasłonecznienie. Dzięki słońcu kwiaty w domu wytwarzają z dwutlenku węgla i wody substancje, które są im niezbędne do prawidłowego wzrostu. Należy jednak pamiętać, że roślinom cieniolubnym szkodzi silne, bezpośrednie światło.

Decydując się na rośliny w domu, warto wybrać te, które nie tylko są łatwe w uprawie i pielęgnacji, ale także zaopatrzą nas w tlen, pochłoną szkodliwe substancje chemiczne oraz wyregulują poziom wilgoci w pomieszczeniu.
Kwiaty doniczkowe cieniolubne nie przepadają za bezpośrednim, mocnym nasłonecznieniem. Nadmiar słońca im szkodzi, a co za tym idzie liście zaczynają żółknąć i usychać. Rośliny cieniolubne najlepiej czują się na parapetach północnych, ale także w zacienionych miejscach jasnych pomieszczeń. Zacienione pomieszczenia to doskonałe miejsce dla stworzenia pięknej kompozycji z kwiatów o dekoracyjnych liściach. Okna wychodzące na północ stwarzają dobre warunki do hodowli paproci czy gardenii. Coraz częstszym gościem w naszych domach jest bluszcz. Jest to odpowiedni gatunek dla osób, które nie zawsze pamiętają o odpowiedniej pielęgnacji roślin. Należy jednak pamiętać, że owoce tej wspaniałej rośliny są trujące. W takich pomieszczeniach bardzo ciekawie będzie prezentować się także dracena oraz figowiec, natomiast cyklamen ożywi się każdą kompozycję.

Kwiaty w mieszkaniu

Przeczytaj również: Kolory jesieni na fototapetach

fot. Kwiaty w mieszkaniu

Rośliny światłolubne najlepiej czują się na parapetach wschodnich oraz zachodnich. W tych miejscach promienie słoneczne bezpośrednio padają na rośliny przez kilka godzin dziennie. W takim miejscu bardzo dobrze będą czuć się kaktusy, z których można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje kwiatowe. Przy właściwej pielęgnacji, mogą pokryć się pięknymi kwiatami.
Słoneczne pomieszczenie to także idealne miejsce dla roślin takich jak passiflora, bananowiec czy wilczomlecz.

Rośliny domowe doniczkowe ozdabiają i podkreślają charakter pomieszczenia swoim kolorem, ale także nierzadko oryginalną formą.. Smukła i wysoka może optycznie dodać wysokości wnętrzu. Kwiaty o wyrazistej łodydze i ciekawych liściach doskonale będą wyglądać na jednobarwnym, jasnym tle. Jeżeli chcielibyśmy mieć w naszym mieszkaniu namiastkę wdzierającej się dzikiej przyrody, to taki efekt osiągniemy dzięki pnączom.

Jak dobieramy rośliny do domu?

W sypialni powinniśmy stawiać pojedyncze, niezbyt okazałe okazy. W tym szczególnie intymnym miejscu powinien panować nastrój sprzyjający relaksowi. Można taki efekt osiągnąć dzięki nie dużym ilościom kwiatów. Wspaniale będą wyglądać tu kalanchoe, filodendron czy popularne storczyki.
Wilgotne powietrze panujące w łazience, to z kolei idealne miejsce do rozwoju roślin doniczkowych. Znakomicie będą się tu czuły gatunki bagienne oraz lubiące wilgoć. Jest to odpowiedni klimat dla storczyków, krotonów, dracen, fikusów, anturium czy też diffenbachii. Kwiaty nie tylko będą stanowiły ciekawy element wystroju łazienki, ale także wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie.
Natomiast do kuchni doskonale nadadzą się młode, niewielkie krzewy ziół np. szałwia, bazylia czy rozmaryn. Nie tylko ozdobią kuchenne okno, ale także dodając je podczas gotowania, nadadzą naszym potrawom niezwykłego aromatu.
Niewielka oranżeria do uprawy egzotycznych gatunków roślin to propozycja dla pasjonatów. W takim miejscu doskonale warunki do rozwoju znajdą jaśmin, figowiec benjamina czy chińska róża. Rośliny egzotyczne możemy również wykorzystać do przyozdobienia parapetów. Niezwykłą okazale będzie prezentować się bawełna, która latem i jesienią zachwyca dużymi żółtymi lub różowymi kwiatami. Innym, równie oryginalnym kwiatem jest granat miniaturowy, przypominający pokrojem drzewko bonsai. W czasie kwitnienia zachwyca pięknymi kwiatami a także jadalnymi owocami.

Kwiaty doniczkowe to nie tylko kolorowa dekoracja naszego mieszkania. Dzięki nim możemy cieszyć się dłużej latem, gdy za oknem pochmurne niebo.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)