Letnia sjesta!

Pawilon ogrodowy

fot. Pawilon ogrodowy

Cieszymy się, że słońce coraz mocniej przygrzewa. Jednak już za chwilę będziemy szukać ucieczki przed jego gorącymi promieniami. Upragniony cień znajdujemy w domu, dlatego już teraz warto zastanowić się czy nadszedł czas na zmianę zasłon, zakup nowych rolet lub montaż markizy? Z kolei w naszym ogrodzie dobrym rozwiązaniem może okazać się rozłożysty parasol bądź pawilon. Jak znaleźć funkcjonalne rozwiązanie skrojone idealnie na nasze potrzeby? Podpowiedzi udzieli nam ekspert firmy Praktiker.

Aranżacja okna
Okna w mieszkaniu są istotnym elementem wnętrza – wpuszczają światło i przyrodę do domu. Są jak najciekawszy obraz, jaki można zwiesić na ścianie. Dlatego warto zadbać o ich aranżację, tak by w pełni eksponowały krajobraz, a przy tym chroniły przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i letniki promieniami słońca.

Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker, radzi:

Zobacz: Pędraki
Parasol easy set

fot. Parasol easy set

Nowym trendem jest wieszanie na oknach lekkich, zwiewnych, kolorowych tkanin. Spływające kaskadami, fantazyjnie upięte firany stworzą wiosenny, romantyczny klimat w salonie czy sypialni. Długość – koniecznie do samej ziemi lub nawet ciut większa. Takie rozwiązanie nie zaciemnia okna i jednocześnie pięknie je ozdabia. Zawsze jeśli chcemy dodatkowo odciąć dopływ słońca, aby np. komfortowo oglądać TV, możemy taką aranżację uzupełnić gładką roletą albo grubszą zasłoną.

Rolety cieszą się dużą popularnością już od kilku lat. W ofercie marketów Praktiker dostępne są w różnych wersjach, które różnią się od siebie sposobem montażu, mechanizmem działania i rodzajem materiału. Niewątpliwą zaletą rolet jest ogromna ilość dostępnych kolorów i faktur, co umożliwia dobranie produktu idealnie wpisującego się w stylistykę wnętrza. Obok walorów estetycznych, istotna jest także ich funkcjonalność. Główne zadania rolety to skuteczna ochrona przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

Katarzyna Skąpska, ekspert z Praktikera, radzi:
Dla zwolenników naturalnej aranżacji wnętrz polecam rolety bambusowe Rumba, o ażurowym splocie, dostępne w marketach Praktiker w wielu rozmiarach i kolorach. Jeśli zależy nam na lepszej ochronie przed słońcem, możemy wybrać roletkę zaciemniającą Blackout, wykonaną z grubszego materiału, który nie przepuszcza światła. Dobrym rozwiązaniem będą także rolety Thermo, które latem zapewnią przyjemny chłód, a zimą zatrzymają ciepło w mieszkaniu. Innym ciekawym modelem jest roleta Duo, która posiada dwie warstwy materiału, z osobnym systemem regulacji. Dzięki temu ma dwojakie zastosowanie – zasłonki i firanki.

W cieniu parasola

Huśtawka ogrodowa

fot. Huśtawka ogrodowa

Czy może być coś przyjemniejszego latem niż posiłki na świeżym powietrzu? Oczywiście, że nie! Dlatego obok miejsca na grill warto zorganizować stanowisko do przygotowania i spożywania smakowitych potraw. Z pewnością przydatny będzie stół z krzesłami lub fotelami, a także wygony barek. Warto także osłonić to miejsce przed słońcem za pomocą parasola. Dobrym rozwiązaniem stanowią teleskopowe parasole na wysięgniku bądź lekki, kolorowy parasol, o niewielkiej średnicy. Jeśli myślimy o stacjonarnym i stałym rozwiązaniu, warto zainwestować w większy, aluminiowy parasol teleskopowy o rozłożystej średnicy 3-3,5 m. Taki model powinien posiadać stabilną podstawę, która zabezpieczy przed ewentualnym wywróceniem lub przesunięciem. Niektóre bardziej zaawansowane modele z oferty marketu Praktiker posiadają dodatkowo możliwość regulacji kąta nachylenia czaszy, korbkę do regulacji wysokości czy specjalne oświetlenie.

Innym, sprawdzonym sposobem na osłonięcie miejsca przed nie tylko promieniami słonecznymi, ale także deszczem jest przestronny pawilon. Jeśli pragniemy cieszyć się otwartą przestrzenią i zielenią ogrodu, wybierzmy pawilon bez ścian, występujący w ofercie marketów Praktiker. Jeśli jednak chcemy ustawić pawilon w przewiewnym miejscu, zdecydujmy się raczej na taki, który posiada boczne osłony. Zaletą takiego zadaszenia jest fakt, że bez problemu możemy przestawić go w inne miejsce lub schować na zimę.

Katarzyna Skąpska, ekspert z Praktikera, radzi:

Hamak z moskitierą i wiatrak ogrodowy

fot. Hamak z moskitierą i wiatrak ogrodowy

Pod parasolem czy pawilonem można komfortowo spożywać posiłki, a w zaciszu rozłożystych drzew warto zaaranżować dodatkowe miejsce na sjestę! Idealnie sprawdzi się tu rozłożysty hamak z moskitierą albo huśtawka ogrodowa z wygodnym siedziskiem i zadaszeniem chroniącym przed słońcem.

Markizy
Markiza przydaje siew wszędzie tam, gdzie potrzebujemy osłonić taras lub balkon od słońca czy deszczu. Może ona także dodać urokowi i być jego ozdobą. Niewątpliwą zaletą markizy jest także to, że bez problemu można ją złożyć w każdej chwili. Nie musi zacieniać całej części tarasu – wystarczy, że zapewni cień w części wypoczynkowej. Dlatego zanim zdecydujemy się na wielkość markizy, powinniśmy poobserwować ustawienie słońca w stosunku do domu i jak układa się cień na tarasie w różnych porach dnia. Dzięki temu w łatwy sposób ustalimy optymalną szerokość oraz wysięg markizy.

Katarzyna Skąpska, ekspert z Praktikera, radzi:
Najpopularniejsze modele markiz steruje się ręcznie, za pomocą korbki. Najczęściej montowane są do ściany, sufitu lub krokwi dachowych. O dokładny sposób montażu warto podpytać sprzedawcę w markecie. Podpowie on, jakich konkretnie uchwytów użyć do montażu danego modelu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)