Drzewo bawełniane

kwiaty

fot. kwiaty

Rodzina: Bombacaceae
Pochodzenie: Azja.

Opis: Bawełniane drzewo (Bombax malabaricum) osiąga wprawdzie w swojej ojczyźnie 40m wysokości, ale rośnie bardzo wolno i potrzebuje kilku lat na przekształcenie się z zielonego „kaktusa” w prawdziwe drzewko. Jego pień jest pokryty okrągłymi kolcami, które na naturze chronią jego owoce przed „zbiorem” przez zwierzęta. Owoce zawiązują się tylko w tropikach, i tylko tam można pobierać z nich wełniste włosy którymi w Japonii wypełnie się pojemniki niezbędne w medytacjach Zen.

Rozmnażanie: Nasiona

Przeczytaj również: Astry bylinowe

Wysiew: Nasiona przed wysiewem powinny być przez 24h moczone w ciepłej wodzie. Następnie umieszczamy je w na głębokości 1 cm w podłożu do wysiewu (można dodać 1/3 do 1/2 gruboziarnistego piasku lub perlitu). Kiełkowanie najszybciej przebiega w temperaturze 25°C. Siewki przesadzamy po 2-3 tygodniach od skiełkowania do małych doniczek.

Czas wysiewu: wiosna

Pielęgnacja: W naszym klimacie dobrze rozwija się w ciepłym, słonecznym miejscu, wyrastając na okazałą roślinę tarasową, której pień jest cały pokryty kolcami. Nie jest odporny na mrozy. Przed zimą zrzuca liście i na bezlistnych pędach zaczynają pojawić się intensywnie szkarłatne kwiaty.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)