Natura w czerni

wazon

fot. wazon

Kobieta odziana w czerń jest tajemnicza i zmysłowa. Mężczyzna w czerni ma w sobie elektryzującą magię. Czarny przedmiot często zdaje się być potężny, wyrazisty i mocarny.

Czerń kulturowo jest, co specyficzne, przesycona w przeważającej ilości negatywnymi konotacjami. Jest symbolem nocy, strachu, zła, bierności. Niemniej jednak to, co czarne, jest równocześnie w jakiś sposób dostojne, pełne wzniosłości i elegancji. Czerń, jak każdy inny symbol, niesie bowiem ze sobą ambiwalentne przesłanie.

A jaką wymowę ma czerń, gdy staje się barwą wazonu? Czarny wazon to wyzwanie, to gest odwagi, to swoista kontestacja. Słowa "wazon", "wazonik" budzą z reguły zupełnie odmienne skojarzenia kolorystyczne. Są do nich, niejako kulturowo, przypisane barwy jasne, materie delikatne, przezroczystości i transparentności. Czarny wazon zmienia oblicze tych tradycyjnych skojarzeń.
Gdy w czarnych, dumnie eleganckich wazonach duńskiej marki Rosendahl umieści się barwne kwiaty, zyska się mariaż i intrygujący kolorystycznie i głęboko symboliczny. Wyrazistość natury zostanie tu podkreślona mocnym, czarnym akcentem szkła.

wazon

fot. wazon

Pierwszy z wazonów (wazon minimalistyczny Filigran (link)) , Filigran, projekt Lin Utzon, przybierający formę rozchylającego się ku górze kwiatowego kielicha, zdaje się lewitować nad stołem dzięki warstwie przezroczystego szkła, które tworzy jego podstawę.

Kolejny z projektów tej współpracującej z marką Rosendahl designerki do złudzenia przypomina stworzenie na tłuściutkich nóżkach (wazon minimalistyczny Lin Utzon (link)). Zabawny efekt zyskano, odejmując część dna wazonika. Przysadzista forma wazonika jest zdecydowanie sympatyczna. Czerń dodaje jej wizualnego ciężaru. Tu wyrazista i elegancka barwna nie dystansuje, a "uprzytulnia" przedmiot.

Trzeci z wazoników Rosendahl to dzieło Alev Siesbye (wazon szklany Alev Siesbye (link)). Wazon z dmuchanego szkła jest wdzięcznie wcięty w talii. Jego szerokie, zmysłowe "biodra" kojarzą się z pełną temperamentu kobietą. To wszystko jednak nie odbiera mu nuty agresji. Odbijające rzeczywistość czarne szkło będzie eleganckim wsparciem dla barwnych kwiatów.

wazon

fot. wazon

Wspomnieliśmy o budującym specyficzną symbolikę połączeniu czerni wazonów i nieokiełznanej kwiecistej pomysłowości natury. Kwiat symbolizuje miłość, nadzieję, wdzięk, radość, dobroć, subtelność, uwieńczenie dzieła. Połączenie z głęboką, budzącą dreszcz wymową czerni daje zdumiewający efekt. Zasadniczo – dwie kategorie o przeciwstawnej wymowie winny odpychać się wzajemnie, budząc agresywny i nieakceptowany kontrast. A tu – jest przeciwnie. Natura, nieodmiennie zaskakująca w swoich możliwościach adaptacyjnych, fenomenalnie harmonizuje się z głęboką, magnetycznie tajemniczą czernią szkła.

Preferujący formy wyraziste, barwy zdecydowane i połączenia odważne, sklep www.smakprostoty.pl (link) z upodobaniem przystraja wnętrza barwnymi bukietami w czarnych objęciach szkła wazonów marki Rosehdahl.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)