Pokój w stylu skandynawskim – dlaczego skandynawskie wnętrza tak nam się podobają?

Nowoczesne skandynawskie wnętrza

Funkcjonalne, uporządkowane, proste wnętrza w stylu skandynawskim doskonale prezentują się zarówno w niewielkich mieszkaniach w bloku, jak i przestronnych domach. Ich popularność nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że pokój w stylu skandynawskim łączy w sobie wszystko to, co najważniejsze we współczesnych aranżacjach. Jest wygodny w codziennym użytkowaniu, estetyczny a przy tym przytulny oraz przyjazny dla całej rodziny. Doskonale wpisuje się także w zyskujący coraz większą popularność trend powrotu do natury, udowadniając, że ponadczasowe połączenie drewna i pastelowych barw nie musi być nudne.

Wnętrza w stylu skandynawskim – mniej znaczy więcej

Oglądając skandynawskie wnętrza, nietrudno zauważyć panujący tam aranżacyjny ład i porządek. Zwykle dominuje tu ponadczasowa biel, przełamana niekiedy delikatnym beżem, błękitem czy szarością, doskonale współgrająca z elementami drewna lub kamienia naturalnego.  Dzięki zastosowaniu takich połączeń, pokój w stylu skandynawskim sprawia wrażenie jasnego oraz przestronnego, a jednocześnie nie brak mu przytulności i ciepła.

Także meble dobrane są w taki sposób, aby doskonale spełniały swoją funkcję, nie dominując jednocześnie we wnętrzu. Proste bryły, subtelne kolory, a także ponadczasowe zestawienie drewna i gładkich lekkich tkanin powodują, że cała aranżacja sprawia wrażenie lekkiej, przyjaznej i komfortowej.

Nowoczesne wnętrza w stylu skandynawskim

fot. Nowoczesne wnętrza w stylu skandynawskim

Harmonijne nie znaczy nudne – postaw na skandynawskie dodatki

Należy jednak podkreślić, że mimo swojego minimalizmu i harmonii, wnętrza w stylu skandynawskim nie są wcale tak nudne czy oczywiste jak mogłoby się wydawać.  Bardzo ważną rolę odgrywają tu dekoracje skandynawskie nadające subtelnej aranżacji nieco bardziej wyrazistego charakteru. To właśnie dodatki stanowią często mocniejszy akcent kolorystyczny oraz pozwalają podkreślić indywidualny styl domowników. Możemy wybrać na przykład poduszki bądź narzutę w odcieniu soczystej żółci czy czerwieni, powiesić na ścianach czarno-białe grafiki czy postawić na nowoczesne geometryczne wzory, a całość uzupełnić soczystą zielenią roślin. Doskonale sprawdzą się także wszelkie dekoracje skandynawskie wykonane z drewna lub kamienia, a także naturalne tkaniny, takie jak len albo bawełna. Obowiązkowy element wyposażenia to także miękki, ciepły koc, którym możemy otulić się w chłodne jesienne bądź zimowe wieczory.

fot. Skandynawskie dodaki

Skandynawskie wnętrza pełne światła

Oryginalne wnętrza w stylu skandynawskim zostają z reguły zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne, którego w tych krajach niestety często brakuje. Stosowane tam rozwiązania doskonale sprawdzą się jednak również w naszym klimacie. W skandynawskich salonach rzadko znajdziemy firanki, czy ciężkie zasłony. Ich funkcję przejmują coraz częściej gładkie rolety. Dzięki jasnym barwom, harmonijnej aranżacji oraz właśnie dobremu oświetleniu nawet niewielkie pomieszczenia sprawiają wrażenie jasnych i przestronnych.

Dlaczego warto postawić na skandynawskie wnętrza?

Przytulny, uporządkowany pokój w stylu skandynawskim to miejsce, gdzie możemy po prostu poczuć się dobrze. Harmonijny, przytulny wystrój pomoże nam zrelaksować się po ciężkim dniu pracy oraz osiągnąć wewnętrzny spokój, a estetyka, ład i porządek zrobią wrażenie na odwiedzających nasz dom gościach.

Pokój w stylu skandynawskim

fot. Pokój w stylu skandynawskim

Co ważne, urządzając skandynawskie wnętrza, nie musimy wcale obawiać się aranżacyjnej nudy. Coraz więcej osób traktuje te proste, ponadczasowe połączenia jedynie jako bezpieczną bazę całej stylizacji. Dobierając do niej elementy dopasowane do naszego gustu oraz potrzeb stworzymy przestrzeń z charakterem doskonałą dla całej rodziny.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)