Małe mieszkanie, duży komfort – jak urządzić małe mieszkanie, by było ładne i funkcjonalne?

Małe mieszkanie - aranżacja

Ze względu na wysokie ceny największą popularnością cieszą się nieruchomości 2- lub 3-pokojowe o metrażu od 40 do 60 m² bądź mniejsze. Urządzanie małego mieszkania nie należy jednak do najłatwiejszych zadań i może okazać się dla nas prawdziwym testem kreatywności. W sytuacji, gdy każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, aranżacja powinna zostać naprawdę dobrze zaplanowana, aby cała rodzina czuła się w nowym lokum komfortowo, a eleganckie detale cieszyły oczy nie tylko domowników, ale i gości. Podpowiadamy, jak urządzić małe mieszkanie w bloku oraz na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie?

Planując zakup własnych czterech kątów, bez względu na ich rozmiar, nie należy się spieszyć. Tym bardziej że taka inwestycja zwykle wiąże się z wzięciem kredytu, który może stać się obciążeniem dla naszego budżetu na następne kilkadziesiąt lat. Warto więc zadbać, aby nie żałować podjętej decyzji i już podczas wyboru nieruchomości zastanowić się, jak urządzić małe mieszkanie. Zapoznając się z poszczególnymi ofertami, powinniśmy przemyśleć ewentualne przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń czy ustawienie kluczowych elementów wyposażenia. Mając w głowie choćby ogólny pomysł na małe mieszkanie już na tym etapie, dużo łatwiej dokonamy oceny funkcjonalności konkretnego obiektu.

Jeśli mamy taką możliwość, odwiedźmy upatrzone miejsce o różnych porach dnia. W ten sposób sprawdzimy stopień nasłonecznienia poszczególnych pomieszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem pokoju dziennego, w którym najwięcej czasu spędzamy zwykle popołudniami.

Urządzanie małego mieszkania

fot. Urządzanie małego mieszkania

Przeczytaj również: Kosze na śmieci w kuchni

Nie zapominajmy również o istotnych kwestiach technicznych, dogodnej lokalizacji, połączeniach komunikacyjnych bądź dostępności kluczowych usług w bliskim sąsiedztwie. Pod tymi względami oferty z rynku wtórnego mogą okazać się nawet atrakcyjniejsze niż spora część mieszkań deweloperskich.

Małe mieszkanie – aranżacja krok po kroku

Najważniejsze zasady, których warto trzymać się, aranżując małe mieszkanie, to umiar i prostota. Nagromadzenie szczegółów, mieszanie stylów bądź materiałów czy faktur może spotęgować wrażenie ciasnoty i nieładu. Warto mieć jeden pomysł na małe mieszkanie i konsekwentnie trzymać się konkretnego stylu. Uporządkowana, przejrzysta przestrzeń sprawia zwykle wrażenie większej niż w rzeczywistości. Niewielki metraż wymaga niekiedy pójścia na kompromis. Mimo to, wnętrze urządzone z pomysłem wciąż może być eleganckie i efektowne.

Barwny pomysł na małe mieszkanie

Aranżując małe mieszkanie, należy pamiętać o tym, że jasne barwy pomagają powiększyć pokój optycznie. Zbyt intensywne kolory, takie jak na przykład granat, fiolet, czerwień bądź ciemna zieleń, szczególnie wykorzystane na dużych płaszczyznach, mogą okazać się w niewielkim pomieszczeniu zbyt przytłaczające. Nie oznacza to oczywiście, że cała stylizacja musi zostać pozbawiona wyrazistego charakteru. Pastelowe barwy warto potraktować jednak jako bazę, a do nich dodać jeden mocniejszy akcent, na przykład malując na intensywny kolor wybraną ścianę czy też stawiając na charakterystyczne dodatki. Odpowiednio dobrane kolory pozwalają naprawdę skutecznie zakamuflować faktyczny metraż pomieszczenia.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku

fot. Jak urządzić małe mieszkanie w bloku

Przeczytaj również: Tynki z agregatu

Dużą popularnością cieszą się od dłuższego czasu salony oraz sypialnie urządzone w tonacji beżu, ciepłych brązów lub subtelnych szarości. Delikatne odcienie nie tylko sprawdzają się niemal w każdej aranżacji, ale także dodają jej nieco więcej oddechu i przestrzeni.

Co ważne, zasady te dotyczą zarówno sposobu wykończenia ścian, jak i podłogi.  Niezależnie od tego, czy chcemy zastosować ceramikę, drewno, czy okładziny korkowe bądź z tworzyw sztucznych wybierzmy jeden rodzaj materiału lub chociaż zdecydujmy się na produkty o spójnym, zbliżonym wyglądzie, tak, aby stylistycznie spinały one aranżację w jedną całość, nie dzieląc niepotrzebnie przestrzeni.

Jak oświetlić małe mieszkanie?

Co najmniej równie istotna, choć niekiedy zaniedbywana kwestia, to wybór właściwego oświetlenia. Dzięki lampom punktowym nie tylko stworzymy wyjątkowy nastrój, ale także podkreślimy wybrane elementy domowego wnętrza oraz wymodelujemy je optycznie.

Na przykład światło skierowane do góry sprawi, że pokój wyda się wyższy, z kolei padające prosto dół wizualnie obniży sufit. Operować nim możemy choćby poprzez zastosowanie wielopunktowych lamp halogenowych bądź zestawów diodowych schowanych na przykład w podwieszanym suficie albo wnęce ściennej. To stosunkowo tani, a przy tym bardzo efektowny sposób na wyraźną zmianę charakteru wnętrza, wizualne powiększenie go oraz nadanie mu nowego kształtu.

Jak umeblować małe mieszkanie?

Zazwyczaj, jeśli posiadamy małe mieszkanie, zależy przede wszystkim na tym, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Elementy wyposażenia muszą być zatem funkcjonalne, zgrabne, a przy tym spełniać wiele zadań jednocześnie.  Najlepszym rozwiązaniem okazuje się czasem zamówienie mebli na wymiar. Ich zakup wiąże się z nieco większym kosztem, zapewnia jednak dużą wygodę, a także pozwala na zachowanie pewnej swobody aranżacyjnej mimo niedoboru przestrzeni.

Jak umeblować małe mieszkanie

fot. Jak umeblować małe mieszkanie

W pomieszczeniach o niewielkim metrażu każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Na szczęście, na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych, a przy tym niedrogich rozwiązań, które ułatwią nam przechowywanie, porządkowanie oraz segregowanie ubrań akcesoriów czy sprzętów domowych.

Niezbędny element w każdym domu, bez względu na jego rozmiar, to także pojemna szafa. Powinna ona pomieścić nie tylko ubrania na każdą porę roku, ale także dodatkowe akcesoria czy drobny sprzęt sportowy w zależności od potrzeb. Warto wyposażyć ją w pomysłowe wieszaki, szuflady, pudełka czy przegródki, które pomogą nam utrzymać porządek.

Standardowe rozwiązanie ułatwiające urządzanie małego mieszkania to szafa z drzwiami przesuwnymi. Planując, jak umeblować małe mieszkanie i starając się uzyskać jak największą funkcjonalność, nie zapominajmy o tym, że zarówno meble, jak i pozostałe sprzęty domowe, pełnią także funkcję estetyczną. Elegancko wykończone drzwi szafy przesuwnej pomogą nam zaoszczędzić sporo cennych centymetrów, ale także staną się wyjątkową ozdobą wnętrza oraz pozwolą powiększyć je optycznie.  W uzyskaniu takiego efektu pomogą nam odbijające światło gładkie, lustrzane powierzchnie. Dobry pomysł to także zestawienie ze sobą mebli o zbliżonej wysokości, aby uzyskać wrażenie ładu i przemyślanej kompozycji.

Urządzanie małego mieszkania – prawdziwa sztuka iluzji

Właściwie dobrane kolory i elementy wyposażenia to jednak nie wszystko. Istnieją proste do zastosowania triki aranżacyjne, bardzo chętnie wykorzystywane również przez profesjonalnych projektantów wnętrz. Najpopularniejszy, skuteczny sposób na uzyskanie efektu głębi w niewielkich pomieszczeniach to zastosowanie luster, najlepiej o dość sporej powierzchni. Równie dobrym pomysłem może być również wybór fototapety perspektywicznej bądź panoramicznej klejonej na całej płaszczyźnie ściany. Motyw klimatycznej uliczki czy rozległych górskich szczytów nie tylko wizualnie powiększy pokój, lecz także pozwoli zbudować niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Dostępne na rynku wielkoformatowe grafiki lateksowe, winylowe laminowane lub drukowane bezpośrednio na szkle hartowanym wykazują dużą odporność na uszkodzenia oraz zabrudzenia, a co więcej mogą zostać wykonane na zamówienie klienta z wykorzystaniem dostarczonego przez niego wzoru. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy fotografię o odpowiedniej jakości.

Urządzanie małego mieszkania - sztuka iluzji

fot. Urządzanie małego mieszkania – sztuka iluzji

Aranżując małe mieszkanie, warto zadbać o to, aby niepotrzebnie nie dzielić niewielkiej przestrzeni oraz rozsądnie zagospodarować wnętrza tak, by modyfikacja funkcji pomieszczenia nie wymagała zmiany całej aranżacji. Świetnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie ażurowych, szklanych bądź mobilnych ścianek działowych, które symbolicznie uporządkują małe mieszkanie, nie powodując wrażenia ciasnoty.

Warto wiedzieć również, że drzwi przesuwne zastosować możemy nie tylko do szafy. Takie rozwiązanie jest idealne na przykład w sytuacji, gdy wejścia do sąsiadujących pomieszczeń znajdują się bardzo blisko i podczas otwierania mogłyby wzajemnie się blokować. Możemy zdecydować się na system naścienny polegający na umieszczeniu na ścianie specjalnej szyny, po której przesuwają się drzwi. Należy jednak liczyć się z tym, że kiedy otwieramy skrzydło, zasłania ono fragment ściany, w związku czym przestrzeń ta nie nadaje się do dodatkowego wykorzystania. Inny sposób montażu systemu przesuwnego to schowanie skrzydła drzwiowego w ścianę, dzięki wykonaniu ścianki z płyty gipsowo-kartonowej oraz zastosowaniu specjalnej kasety do systemu przesuwnego. Stracimy przez to kilka centymetrów z powierzchni pomieszczenia, ale w zamian zyskamy wolny fragment powierzchni, która przy tradycyjnie otwieranym skrzydle musiałaby pozostać niezagospodarowana.

Drzwi przesuwne - sposób na małe mieszkanie

fot. Drzwi przesuwne – sposób na małe mieszkanie

Interesujące, choć mało obecnie popularne rozwiązanie, to także na przykład drzwi łamane składające się z pojedynczego skrzydła oraz ościeżnicy blokowej. Połówki skrzydeł wyposażone są w przylgę przebiegającą wzdłuż krawędzi pionowej i łączone ze sobą za pomocą zawiasów sprężynowych, które utrzymują skrzydła równolegle w pozycji zamkniętej. Tego typu konstrukcja pozwala maksymalnie ograniczyć wykorzystanie cennej przestrzeni użytkowej.

Małe mieszkanie – inspiracje

W małych pomieszczeniach dobrze prezentują się pastelowe kolory oraz elementy ażurowe o prostej formie, wykonane z lekkich materiałów. Doskonale wpisuje się w to modny obecnie nurt minimalistyczny bliski harmonijnemu stylowi eko bądź skandynawskiemu. Zrezygnujmy z ciężkich, przytłaczających zasłon na rzecz rolet. Wybierzmy ciepłe miękkie, delikatne tkaniny oraz drewno, niewielkie dywaniki czy niskie meble. Zastanawiając się, jak urządzić małe mieszkanie, starajmy się zachować spójność tak, aby stworzyć przestrzeń wygodną, efektowną i funkcjonalną.

Nawet jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz, miejmy w zanadrzu własny choćby bardzo ogólny pomysł na małe mieszkanie. To z pewnością pomoże w opracowaniu koncepcji, dopasowanej do preferencji oraz potrzeb wszystkich domowników. Przykładowe rozwiązania i wskazówki zamieszczamy na Projektoskopie.

Pomysł na małe mieszkanie

fot. Pomysł na małe mieszkanie

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)