Meble bambusowe, afrykańskie wzory – 5 sposobów na styl afrykański w twoim domu

Styl afrykański w mieszkaniu

Afryka kojarzy nam się przede wszystkim z gorącym, słonecznym klimatem, dzikością natury oraz intensywnością barw, smaków czy zapachów. Stylizacje inspirowane kulturą tego kontynentu są odważne i energetyczne, ale także nieco tajemnicze, idealne dla osób mających w sobie duszę prawdziwego podróżnika. Odpowiednio dobrane meble bambusowe czy figurki afrykańskie pozwolą stworzyć wyjątkowy nastrój we wnętrzu, dzięki czemu wakacyjne wspomnienia pozostaną z nami na dłużej.  Przygotowaliśmy pięć wskazówek, jak sprawić, aby styl afrykański zagościł w naszym domu lub mieszkaniu.

1. Meble bambusowe, rattanowe, a może w stylu kolonialnym?

Meble, drzwi okna czy podłogi powinny stanowić przemyślaną bazę dla bardzo wyrazistej, wielobarwnej aranżacji. Styl afrykański doskonale podkreślą surowe, proste wyroby drewniane lub drewnopochodne o ciepłym odcieniu. Świetnie sprawdzą się także gatunki egzotyczne, takie jak heban bądź mahoń, które ze względu na wyjątkowo ciemny kolor i masywny wygląd, warto zrównoważyć lżejszymi dodatkami.

Styl afrykański w nowoczesnym wydaniu

fot. Styl afrykański w nowoczesnym wydaniu

2. Figurki, rzeźby, maski – postaw niepowtarzalne ozdoby afrykańskie

Kolejny ważny element, który pomoże nam podkreślić styl afrykański domu czy mieszkaniu, a także uzyskać niepowtarzalną atmosferę tajemniczości we wnętrzu, to charakterystyczne maski lub rzeźby afrykańskie. Ramki w afrykańskie wzory, efektowne wazony bądź patery, a także figurki afrykańskie na przykład w kształcie słoni sprawią, że nasz salon lub sypialnia nabierze wyjątkowego charakteru. Warto  także wykorzystać świeczki zapachowe bądź łagodne kadzidełka, które jeszcze bardziej podkreślą klimat i pozwolą nam przenieść się myślami na inny kontynent.

Ci, którzy nie mogą poszczycić się wyjątkowymi pamiątkami z zagranicznych wojaży, bez trudu zakupią dekoracje w stosunkowo niskich cenach na przykład internecie. Na wykorzystanie pojedynczych elementów tego typu mogą także z pewnością pozwolić sobie osoby, chcące zaakcentować elementy odmiennej kultury, w taki sposób, aby odważny, charakterystyczny styl afrykański nie zdominował całej aranżacji. Jednak nawet jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami tego typu ozdób, warto zachować pewien umiar i nie przesadzać z ich liczbą. Ze względu na bardzo wyrazisty charakter, w nadmiarze mogą okazać się dość przytłaczające.

Ozdoby afrykańskie - tradycyjne maski

fot. Ozdoby afrykańskie – tradycyjne maski

3. Gra w kolory

Tradycyjne afrykańskie wzory i dodatki mają zwykle bardzo żywe i głębokie, kontrastowe barwy. Wybierając kolor ścian, warto jednak postawić na stosunkowo neutralne, ponadczasowe ciepłe odcienie beżu bądź brązu, które staną się doskonałą bazą dla odważnej stylizacji. Można wprowadzić do wnętrza także akcenty złota, piaskowej żółci, soczystej pomarańczy, czerwieni lub zieleni.  Warto wykorzystać je jednak na pojedynczych, niewielkich płaszczyznach, aby nie zdominowały całego wnętrza.

4. Egzotyczna zieleń w twoim domu

Warto wspomnieć, że styl afrykański to nie tylko meble bambusowe czy afrykańskie wzory. Mimo suchego, gorącego klimatu panującego w tych rejonach świata, trudno nie kojarzyć ich ze specyficzną roślinnością. Świetne dopełnienie aranżacji to ciekawie dobrane rośliny doniczkowe, takie jak juka, dracena bądź monstera. Uwzględniając je w aranżacji, warto jednak pamiętać, że mogą one osiągnąć naprawdę spore rozmiary, nie warto więc w małym mieszkaniu przesadzać z ich liczbą.

 Styl afrykański - rośliny egzotyczne

fot. Styl afrykański – rośliny egzotyczne

5. Afryka to różnorodność

Pamiętajmy, że styl afrykański rzeczywistości łączy w sobie elementy wielu odległych kultur. Inne tradycje obowiązują przecież we Wschodniej czy Południowej Afryce, a jeszcze inne na przykład w Maroku. Jeśli chcemy stworzyć naprawdę wyrazistą, charakterystyczną stylizację i subtelna inspiracja nam nie wystarczy, lepiej skupić się na jednym, bardziej konkretnym obszarze, aby  dobierając ozdoby, kolory czy tkaniny uniknąć chaosu.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)