Minimalistyczna imitacja betonu – do czego przyda się masa samopoziomująca w aranżacji wnętrz?

Panele betonowe na ścianie

Beton we wnętrzu to rozwiązanie mało popularne w Polsce. Wciąż wielu osobom kojarzy się on głównie z budownictwem modułowym, czyli tak zwaną wielką płytą oraz słynnymi kostkami mieszkalnymi, a trzeba przyznać, że metody wykończenia tych obiektów w latach 80. pozostawiały wiele do życzenia. Nadeszła jednak pora, aby ten materiał odczarować i podarować mu drugie życie. Lakierowane na połysk, gładkie niczym stół płyty betonowe dekoracyjne to ozdoba wnętrz bądź elewacji idealnie wpisująca się we współczesne minimalistyczne i modernistyczne nurty w aranżacji pomieszczeń.

Beton we wnętrzu

fot. Beton we wnętrzu

Jak można wykorzystać płyty dekoracyjne betonowe?

Mieszanka tworząca beton nie należy do najlżejszych, dlatego też nie nadaje się do wykończenia każdej powierzchni. Chcąc wykorzystać ją w aranżacji, lepiej wybrać przegrody nośne, które udźwigną dodatkowy ciężar.

Coraz więcej firm ma w swojej ofercie płyty betonowe dekoracyjne gładkie bądź chropowate o standardowych wymiarach wyrażonych w centymetrach: 30×60, 40×80, 50×100, 60×120, 60×60 i 90×90 oraz grubości wynoszącej od 15 do 20 mm lub wykonywane na indywidualne zamówienie.

Płyty dekoracyjne betonowe

fot. Płyty dekoracyjne betonowe

Przeczytaj również: Wariacje na temat hokerów

Do osadzania elementów w pionie, na elewacji lub ścianach pomieszczeń służą specjalne systemy kotwienia oraz kleje. Dzięki nim montaż płyt jest bardzo prosty. Co więcej, zaawansowane technologie produkcji oraz impregnacji sprawiają, że niektóre panele betonowe na ścianę mogą zostać zastosowane także w pomieszczeniach mokrych, takich jak na przykład łazienka.

Masa samopoziomująca

Osobom, które chcą uzyskać efekt surowego, zatartego betonu, profesjonaliści radzą użycie specjalnej gładkiej, niewymagającej dodatkowego szlifowania masy samopoziomującej. Po wylaniu ma ona grubość około 2-3 mm i klasyczny szary kolor. Podobny efekt można również uzyskać, stosując niektóre posadzki epoksydowe.

Imitacja betonu na sto sposobów

Lista elementów wykończeniowych z betonu do wnętrz i elewacji wciąż rośnie. Panele betonowe na ścianę czy masa samopoziomująca to dziś wciąż najpopularniejsze, lecz zdecydowanie niejedyne rozwiązanie. W sprzedaży ukazały się także choćby płytki podłogowe. Beton to materiał bardzo solidny i trwały, a jednocześnie dający się łatwo kształtować. Można go gładzić, lakierować czy wytłaczać. Hitem stały się również wylewki na podłogę z wygrawerowanymi na powierzchni wzorami. Płynne, subtelne motywy kontrastują z surowym charakterem betonu, nadając mu niepowtarzalny wygląd.

Oryginalna imitacja betonu

fot. Oryginalna imitacja betonu

Przeczytaj również: Secesja i inspiracje

Co więcej, na rynku dostępna jest również specjalna, odporna na ścieranie farba do podłogi betonowej, pozwalająca nadać temu surowemu materiałowi praktycznie dowolną barwę. Malowanie posadzki betonowej sprawi, że nabierze ona wyjątkowego charakteru oraz świetnie wkomponuje się w wiele nowoczesnych aranżacji wnętrz. Należy jednak pamiętać, że prace wykonawcze z wykorzystaniem betonu najlepiej powierzyć fachowcom. To stosunkowo trudny w obróbce materiał, z którym amator może sobie nie poradzić.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)