Nocne oblicze ogrodu

oświetlenie zewnętrzne

fot. oświetlenie zewnętrzne

Ogród ma oblicze dzienne i nocne. Skupiając się na tym pierwszym, często zapominamy o drugim, które jest równie ważne. Jak więc zaplanować oświetlenie ogrodu, by móc się cieszyć jego pięknem także po zachodzie słońca? Z pomocą przyjdzie szeroka oferta lamp dostępnych w marketach Praktiker.

Do wyboru, do koloru…
Nastrojowo oświetlony ogród staje się miejscem magicznym, gdzie chętnie spędzamy ciepłe, letnie wieczory. W marketach Praktiker znajdziemy wiele rodzajów urządzeń świetlnych, które zachwycają ciekawą formą, materiałem oraz kolorem.

oświetlenie zewnętrzne

fot. oświetlenie zewnętrzne

Lampy możemy podzielić na kilka grup różniących się od siebie wielkością i kształtem. Smukłe, wysokie, stojące słupy zwieńczone dekoracyjną latarnią posłużą do oświetlenia chodnika czy większego ogrodu. Ze względu na pokaźne gabaryty najlepiej sprawdzą się przy oświetleniu dużych powierzchni. Natomiast bardziej dyskretne lampy o wysokości kilkudziesięciu centymetrów przeznaczone są do oświetlenia alejek czy trawnika. Ostatnio bardzo popularne stają się także specjalne oprawy najazdowe umieszczane w podłożu, np. podjeździe do garażu. Przy wejściu do domu czy na bramie warto zainstalować kinkiety. W markecie Praktiker znajdziemy również podświetlane numery. Do oświetlania roślin czy innych elementów małej architektury idealne będą lampy solarne zakończone tzw. szpilką, którą możemy po prostu wbić w grunt – radzi Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.

oświetlenie zewnętrzne

fot. oświetlenie zewnętrzne

Przeczytaj: Kolory jesieni

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, warto zadbać aby było spójne i utrzymane w jednej stylistyce. Najlepiej do tego wykorzystać lampy z jednej serii. Najczęściej na serię składa się kinkiet, lampa wisząca oraz słupki o różnej wysokości. Jeżeli lubimy klasyczne rozwiązania, możemy zdecydować się na serię Wenecja lub Perfect. Natomiast nowoczesny styl cechuje kolekcje Adria i Olso.

Energia ze słońca
Lampy solarne stanowią idealne rozwiązanie do każdego ogrodu. Są niedrogie, łatwe w obsłudze, ekonomiczne i ekologiczne. Ich głównymi zaletami jest przede wszystkim prosta zasada działania oraz brak konieczności zakładania instalacji elektrycznej. W ciągu dnia gromadzą energię słoneczną, którą magazynują w akumulatorach. Zatrzymana w ten sposób energia używana jest do zasilania lamp po zmroku. Wykorzystuje się w nich diody LED, a nie tradycyjne żarówki, które są bardziej energochłonne. Dlatego lampy tego typu świecą rozproszonym, łagodnym światłem o białej barwie.

dekoracje

fot. dekoracje

Prawidłowo naładowana lampa na energię słoneczną pozwala nam cieszyć się swoim światłem średnio przez 8 godzin. Jednak należy pamiętać, że czas jej pracy zależy od kilku czynników: miejsca zainstalowania, zachmurzenia i pory roku. Dlatego już na początku warto pomyśleć o wybraniu najbardziej nasłonecznionych partii ogrodu. Obecnie dostępne są również lampy wyposażone w czujnik, który uruchamia je automatycznie po zapadnięciu zmroku – informuje Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.

Bogactwo kształtów i barw lamp na energię słoneczną pozwala zaaranżować je praktycznie wszędzie. Mogą posłużyć do stworzenia miłych dla oka świetlnych akcentów, np. w postaci podświetlonych schodów tarasowych, oczek wodnych czy ogrodowych ścieżek. Wybór solarny lamp do ogrodu jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. W zależności od potrzeb czy fantazji, możemy pokusić się o lampy imitujące kamienie, w kształcie motyli czy lilii wodnych.

oświetlenie zewnętrzne

fot. oświetlenie zewnętrzne

Osłonka ze spinaczy albo stylowy świecznik
1. Bierzemy puszkę po konserwie i odcinamy wieko. Pustą puszkę dokładnie czyścimy i malujemy na biało.
2. Do brzegów puszki mocujemy plastikowe klamerki do bielizny – zaczepiamy je jeden obok drugiego, bez odstępów.
3. Do gotowej osłonki z puszki możemy włożyć szklane spodeczki ze świeczkami typu tealight. W ten prosty sposób powstaje stylowy świecznik.
4. Do szerszej puszki możemy włożyć doniczkę z kwiatem – nasza osłonka ze spinaczy jest oryginalna i efektowna.

Stylowe lampiony
1. Do wykonania oryginalnej dekoracji ogrodowej możemy użyć np. litrowych słoików bez pokrywek, które zostały nam po kiszeniu ogórków. Najefektowniej będą wyglądać lampiony z naczyń tego samego rodzaju.
2. Każdy słoik wypełniamy żwirkiem do wysokości 5-7 cm. Możemy zdecydować się na kolorowy piasek dekoracyjny lub wykorzystać żwirek dla zwierząt. Warto wybrać silikonowy (dostępne są m.in. w kolorze białym lub mieszanym).
3. Do słoików wkładamy średniej wielkości świeczki. Dobrze sprawdzą się te o wysokości od 5 do 7 cm. Dostępne są białe, kolorowe, zapachowe lub antykomarowe (ustawione w pobliżu miejsca wypoczynku ochronią nas przed owadami!).REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)