Nowe wcielenie stołu

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Nawet najprostszy, nieciekawy stolik, można zamienić w oryginalny mebel, jakiego nie ma nikt. Przyozdobienie blatu płytkami jest proste i można wykonać to samemu. Odrobina twórczej inwencji oraz odpowiedni materiał zapewnią, że stół nada niepowtarzalny styl każdemu pomieszczeniu, bądź ogrodowi.

Na stabilnej podstawie
Wzór i styl, w jakim wykonany zostanie blat, to kwestia wyobraźni i smaku – można stworzyć misterną mozaikę w secesyjnym stylu, bądź prostą, bardziej nowoczesną powierzchnię. Zacząć trzeba zawsze od starannego przygotowania podłoża. Przede wszystkim należy zadbać o mocną, stabilną konstrukcję stołu. Dzięki niej nie narazimy ceramicznego blatu na odkształcenia, prowadzące do pękania fugi między spoinami, a w konsekwencji także do kruszenia się płytek. Stół musi być solidnie wykonany, by wytrzymać ciężar okładziny – na przykład płytek ceramicznych lub kamiennych.

Przyklejanie płytek
Wykonanie blatu z płytek o standardowych wymiarach nie powinno nastręczać trudności. Blat, przed ich położeniem, niezależnie od materiału z jakiego jest wykonany (np. z płyty OSB), należy pokryć podkładową masą akrylową Atlas Cerplast. Jest to preparat gruntujący i – dzięki zawartości kruszywa – nadający zagruntowanej powierzchni chropowatość, która zwiększa przyczepność zaprawy klejącej. Cerplast rozprowadza się równomiernie, wałkiem lub pędzlem.
Po około 6 godzinach od nałożenia, można przystępować do przyklejania płytek. W przypadku drewnianego stołu warto zastosować klej wysokoelastyczny Atlas Plus, a do klejenia płytek wykonanych z gresu, użyć można kleju Atlas Progres Elastyk o podwyższonej przyczepności. W przypadku zdobienia stolika mozaiką, należy dociąć płytki, według wzoru, specjalnymi szczypcami, pokryć osobno każdy element klejem Atlas Plus Biały i przykleić do blatu.

Do wyboru, do koloru
Spoinowanie okładziny można rozpocząć nie wcześniej niż po 24 godzinach od przyklejenia płytek. Spoiny należy wypełnić elastyczną, szybkowiążącą zaprawą do fugowania. Powinna ona być także mało nasiąkliwa, odporna na spękania, ścieranie i zabrudzenia. Takim preparatem jest Fuga Atlas Artis z innowacyjnym systemem Color Protect, gwarantującym przedłużoną trwałość koloru fugi. Odpowiednio przygotowaną zaprawę wprowadza się głęboko i szczelnie w spoiny za pomocą gumowej pacy. Bogata kolorystyka fugi (30 kolorów) daje ogromne pole do popisu, można dowolnie dobierać barwy zaprawy do okładziny. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest użycie fugi epoksydowej Atlas Artis. Jej główną zaletą jest zerowa nasiąkliwość, co na stole ma niebagatelne znaczenie – nie wnikną w nią żadne zabrudzenia z soków, sosów itp.

Jeżeli kafle, którymi wyłożony jest blat, mają jednolity kolor, można dodać im blasku, stosując fugę Atlas Artis Style z efektem brokatowym. Efekt brokatowy nadaje spoinie niepowtarzalny dekoracyjny wygląd. Zależy on od rodzaju, natężenia i kąta padania światła. Najlepiej widoczny jest przy punktowym oświetleniu, ale także w słońcu. Natomiast przy rozproszonym świetle dziennym jest delikatniejszy. Im szersza spoina, tym efekt brokatowy staje się bardziej intensywny.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)