Oświetlenie salonu – jak zaplanować

salon

fot. salon

Salon jest pomieszczeniem, w którym się odpoczywa, rozmawia i przyjmuje gości. Aby dobrze czuć się w tym pokoju, należy zadbać nie tylko o jego wystrój, ale także o odpowiednie oświetlenie.

Dawno minęły czasy, gdy w domach królem oświetlenia był żyrandol. Obecnie instaluje się wiele różnych źródeł światła. Oprócz oświetlenia górnego, często stosuje się dodatkowe w postaci kinkietów czy punktowych lampek. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, światło można ustawić według potrzeb – innego światła potrzeba w trakcie czytania, a innego podczas rozmów z przyjaciółmi. Niebagatelne znaczenie ma też oświetlenie elementów dekoracyjnych, takich jak obrazy czy rośliny.

salon

fot. salon

Dobrze dobrane główne oświetlenie pokoju jest podstawą prawidłowego oświetlenia pomieszczenia. W tym celu zwykle wiesza się w centralnym punkcie lampę, którą wspomagają rozmieszczone w kilku miejscach kinkiety i oświetlenie punktowe. Dodatkowo, zawieszone na różnych wysokościach, pozwolą na optyczną regulację wysokości pomieszczenia.

Oświetlenie salonu
W salonie powinno znaleźć się także miejsce na oświetlenie używane podczas relaksu i odpoczynku. Doskonale do tego nadadzą się lampy stojące, których wybór na rynku jest bardzo szeroki. Często stanowią one także samodzielny element dekoracji wnętrza. Niewielkie lampki stojące można postawić na stoliku lub komodzie. Dodatkowe oświetlenie dekoracyjne stworzy przytulny klimat w pokoju.

salon

fot. salon

Dużą popularnością cieszą się także halogeny lub świetlówki, które punktowo podświetlą i wyeksponują np. wiszący obraz na ścianie lub wnękę z półkami. Również oświetlenie przedmiotów w przeszklonej witrynie będzie stanowić dekorację pomieszczenia w którym się znajdzie. Jedną z możliwości jest zamontowanie światła w panelu podsufitowym lub regale meblowym.

Bardzo istotna jest także barwa oświetlenia. W pomieszczeniu przeznaczonym na relaks i odpoczynek światło powinno być ciepłe, podkreślające kolorystykę wnętrza. Takie światło dają żarówki o pastelowej bańce, które dają miękkie, łagodnie zabarwione światło.

Warto zadbać, aby oświetlenie w salonie miało przytulny nastrój i zachęcało do spędzania w nim czasu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)