Fototapety powiększające wnętrze

fototapety panoramiczne

Aranżacja niewielkiego pomieszczenia to trudne zadanie. Na szczęście istnieją proste sztuczki, które sprawią, że przynajmniej optycznie stanie się ono przestronniejsze. Jednym z ciekawszych rozwiązań coraz chętniej wykorzystywanym przez projektantów są fototapety powiększające wnętrze. Na rynku dostępna jest szeroka gama gotowych wzorów, a jeśli zależy nam na uzyskaniu naprawdę niepowtarzalnego efektu, możemy nawet zlecić przygotowanie fototapety ze zdjęciem wykonanym przez nas. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?

Gdzie sprawdzą się fototapety panoramiczne?

Fototapeta powiększająca pokój powinna mieć charakter przestrzenny. Dużą popularnością cieszą się fototapety panoramiczne z widokiem na miasta, podcienie czy wąskie uliczki. Niezwykłe widoki nie tylko sprawią, że pokój wyda się bardziej przestronny, ale także wprowadzą do niego niepowtarzalny klimat.

Co więcej, tapeta powiększająca pomieszczenie sprawdzi się nie tylko w pokoju dziennym. Grafiki ścienne  można z powodzeniem zastosować w niemal w całym mieszkaniu, także w kuchni czy łazience. Oferta dostępna na rynku stwarza naprawdę duże możliwości wyboru, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego wzoru nie powinno stanowić problemu.

Fototapety panoramiczne - natura

fot. Fototapety panoramiczne – natura

Przeczytaj również: Wino w jesionowym uścisku

Motywy przyrodnicze, takie jak łąki, parkowe alejki lub morskie widoki idealnie  pasują do niewielkich sypialni i doskonale ukoją nerwy po całym dniu pracy. W mieszkaniach utrzymanych w nowoczesnym stylu dobrze prezentują się natomiast fototapety powiększające pomieszczenie przedstawiające wysokie wieżowce, nowoczesne konstrukcje czy abstrakcje.

nowoczesne fototapety panoramiczne

fot. Nowoczesne fototapety panoramiczne

Zabawa perspektywą, czyli fototapety z efektem głębi

W niewielkim pokoju  doskonale sprawdzi się także fototapeta perspektywiczna.  Popularnym jej przykładem są wszelkie wariacje na temat tunelu, który stopniowo zwęża się ku końcowi. Taka fototapeta z efektem głębi nie tylko optycznie powiększy wnętrze, ale także doda mu wyjątkowego charakteru. Pożądany efekt stanie się szczególnie wyraźny, jeśli fototapetą pokryjemy całą powierzchnię ściany.

 Fototapeta panoramiczna - morze

fot. Fototapeta panoramiczna – morze

Możemy jednak wykorzystać fototapety powiększające pokój zupełnie inaczej. Ciekawym rozwiązaniem są choćby grafiki przyklejane do drzwi. Dzięki takiemu zabiegowi odnowimy stary oraz nieatrakcyjnie wyglądający element wystroju, jak również zagospodarujemy w ciekawy sposób wolną płaszczyznę. Pamiętajmy, że tapeta może zdobić nie tylko całe ściany lub ich fragmenty, ale także wąskie wnęki oraz szafy.

Tapeta powiększająca pokój to nie wszystko – garść dodatkowych wskazówek

Fototapety powiększające pokój to jednak niejedyny sposób na optyczne powiększenie zbyt małej przestrzeni. Istnieje jeszcze kilka prostych metod, które da się zastosować niemal w każdym domu lub mieszkaniu.

Gra w kolory

Zmiana proporcji przy pomocy kolorów to metoda stosowana na długo przed tym, zanim na rynku pojawiły się jakiekolwiek fototapety powiększające wnętrze. W pomieszczeniach szerokich efekt głębi uzyskamy, malując dwie naprzeciwległe ściany ciemniejszym kolorem. Stosowanie ciemniejszego koloru na suficie zaleca się we wnętrzach wysokich, np. w starych kamienicach. Ciemniejszy sufit obniży optycznie pomieszczenie i doda mu przytulności. Z kolei zestawienie ciemnej podłogi i  ścian z jasnym sufitem sprawi, że pokój wyda się wyższy niż w rzeczywistości.

W gabinecie luster

Połyskujące płaszczyzny oprawione w dekoracyjne ramy już od kilku sezonów podbijają salony. Nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ pasują one praktycznie do każdego typu aranżacji, a uzyskany efekt dekoracyjny zależy od doboru obramowania. We wnętrzach minimalistycznych można całkowicie zrezygnować z oprawy na rzecz dużego formatu powierzchni odbijającej. Natomiast w tych bardziej klasycznych stylizacjach zaleca się wykorzystanie eleganckiej ramy stanowiącej dopełnienie całości.

Lustra mile widziane są także w wąskich przedpokojach czy łazienkach. Można je powiesić na ścianie lub drzwiach albo zastosować jako element szafy wnękowej.

Fototapety z efektem głębi i inne sztuczki

Urządzanie małego pomieszczenia to naprawdę spore wyzwanie. Na szczęście istnieje dość sporo stosunkowo niedrogich, a przy tym łatwych do zastosowania rozwiązań, które przy odrobinie wysiłku i kreatywności pomogą powiększyć wnętrze optycznie Wśród wypróbowanych metod najpopularniejsze to odpowiedni dobór barw odcieni, a także wykorzystanie powierzchni odbijających światło, takich jak połyskujące fronty lub lustrzane płaszczyzny. Doskonale sprawdzą się tutaj także fototapety powiększające wnętrze dostępne na rynku w najróżniejszych wzorach oraz zestawieniach kolorystycznych.

Fototapeta - Santorini

fot. Fototapeta – Santorini

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)