Popracuj nad dobrym oświetleniem

Przy biurku dzieci odrabiają lekcje, a my pracujemy. Czynności te wymagają skupienia, dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie kącika do nauki i pracy – korzystne dla naszego wzroku oraz samopoczucia. Jeżeli chcemy, by światło wzorowo spełniało swoją rolę, warto nad nim trochę popracować.

oświetlenie

fot. oświetlenie

Żarówka ma znaczenie
Najbardziej korzystne dla naszego wzorku jest oczywiście światło naturalne, dlatego dobrze jest ustawić biurko czy stół w pobliżu okna. Będziemy mogli wtedy korzystać ze światła dziennego tak długo, jak jest to możliwe. Zimą, gdy zmrok przychodzi wcześnie, pomyślmy o lampach, które z powodzeniem rozświetlą wnętrze. Idealnie dopasowane będzie światło, które podczas pracy nie zmęczy naszych oczu, ale także nie zadziała na nas usypiająco. Zrezygnujmy raczej ze światła o barwie jaskrawej i rażącej, ale też o bardzo ciepłej i przytłumionej. Najlepiej, gdy sztuczne światło żarówek łudząco przypomina dzienne. W tej roli sprawdzą się żarówki halogenowe – są trwałe i dają bielsze światło niż zwykłe żarówki.

Postaw na lampę
Warto postawić lampę na biurku. Lampki biurkowe to najpopularniejszy rodzaj oświetlenia towarzyszącego pracy. Są wygodne, poręczne i koncentrują pasmo światła w miejscu, w którym jest nam ono w danej chwili najbardziej potrzebne, czyli np. na kartce papieru czy książce. Możemy wybrać model, który jest lekki i przenośny, dzięki czemu będziemy mogli go przestawiać i dostosowywać do potrzeb różnych osób. – Położenie lampy jest niezwykle ważne. Musi ona stać po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni, a odwrotnie, gdy piszemy lewą ręką. Tylko wtedy nasza dłoń nie zasłoni światła. Jeżeli ustawimy lampkę dokładnie na wprost twarzy, światło może razić nas w oczy, dlatego koniecznie zarezerwujmy dla niej ten właściwy róg biurka – podpowiada Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma.

Klasyczne, biurkowe lampki sprawdzają się także w domowych gabinetach i oficjalnych biurach. Dodatkowo mogą stać się elegancką wizytówką wnętrza. Dobrze zaprezentują się szykowne lampy o prostej formie i ciekawym wzornictwie.

Alternatywna dla biurka
Jeżeli posiadamy małe biurko i nie chcemy, aby przestrzeń zajmowała nam lampka, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Wystarczy po obu stronach biurka zamontować małe kinkiety. Najlepiej, aby znajdowały się one tuż nad nasza głową, ale z zachowaniem odległości umożliwiającej nam swobodę ruchów. Wówczas światło będzie padało równomiernie z obu stron, bez problemu oświetlając nasze stanowisko pracy. Jeżeli brakuje nam miejsca na ścianie, dobrą alternatywą okaże się lampa stojąca z regulowanym stelażem, dzięki któremu bez trudu ustawimy odpowiedni kąt padania światła. W pomieszczeniu o niskich sufitach niezastąpiony okaże się plafon zawieszony nad samym biurkiem – światło z góry nie będzie raziło w oczy, ponieważ cała poświatę skupi na blacie. Pamiętajmy również o tym, że pracując długo przy jednym, niewielkim źródle światła, łatwo możemy przemęczyć oczy, stąd tak ważne jest, abyśmy nie rezygnowali z oświetlenia górnego. Duża lampa czy nowoczesny żyrandol przytulnie doświetlą całe pomieszczenie.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)