Popracuj nad dobrym oświetleniem

Przy biurku dzieci odrabiają lekcje, a my pracujemy. Czynności te wymagają skupienia, dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie kącika do nauki i pracy – korzystne dla naszego wzroku oraz samopoczucia. Jeżeli chcemy, by światło wzorowo spełniało swoją rolę, warto nad nim trochę popracować.

oświetlenie

fot. oświetlenie

Przeczytaj również: Lejemy wodę na podłogę

Żarówka ma znaczenie
Najbardziej korzystne dla naszego wzorku jest oczywiście światło naturalne, dlatego dobrze jest ustawić biurko czy stół w pobliżu okna. Będziemy mogli wtedy korzystać ze światła dziennego tak długo, jak jest to możliwe. Zimą, gdy zmrok przychodzi wcześnie, pomyślmy o lampach, które z powodzeniem rozświetlą wnętrze. Idealnie dopasowane będzie światło, które podczas pracy nie zmęczy naszych oczu, ale także nie zadziała na nas usypiająco. Zrezygnujmy raczej ze światła o barwie jaskrawej i rażącej, ale też o bardzo ciepłej i przytłumionej. Najlepiej, gdy sztuczne światło żarówek łudząco przypomina dzienne. W tej roli sprawdzą się żarówki halogenowe – są trwałe i dają bielsze światło niż zwykłe żarówki.

Postaw na lampę
Warto postawić lampę na biurku. Lampki biurkowe to najpopularniejszy rodzaj oświetlenia towarzyszącego pracy. Są wygodne, poręczne i koncentrują pasmo światła w miejscu, w którym jest nam ono w danej chwili najbardziej potrzebne, czyli np. na kartce papieru czy książce. Możemy wybrać model, który jest lekki i przenośny, dzięki czemu będziemy mogli go przestawiać i dostosowywać do potrzeb różnych osób. – Położenie lampy jest niezwykle ważne. Musi ona stać po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni, a odwrotnie, gdy piszemy lewą ręką. Tylko wtedy nasza dłoń nie zasłoni światła. Jeżeli ustawimy lampkę dokładnie na wprost twarzy, światło może razić nas w oczy, dlatego koniecznie zarezerwujmy dla niej ten właściwy róg biurka – podpowiada Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma.

Przeczytaj również: Wszystkie kolory Orientu

Klasyczne, biurkowe lampki sprawdzają się także w domowych gabinetach i oficjalnych biurach. Dodatkowo mogą stać się elegancką wizytówką wnętrza. Dobrze zaprezentują się szykowne lampy o prostej formie i ciekawym wzornictwie.

Alternatywna dla biurka
Jeżeli posiadamy małe biurko i nie chcemy, aby przestrzeń zajmowała nam lampka, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Wystarczy po obu stronach biurka zamontować małe kinkiety. Najlepiej, aby znajdowały się one tuż nad nasza głową, ale z zachowaniem odległości umożliwiającej nam swobodę ruchów. Wówczas światło będzie padało równomiernie z obu stron, bez problemu oświetlając nasze stanowisko pracy. Jeżeli brakuje nam miejsca na ścianie, dobrą alternatywą okaże się lampa stojąca z regulowanym stelażem, dzięki któremu bez trudu ustawimy odpowiedni kąt padania światła. W pomieszczeniu o niskich sufitach niezastąpiony okaże się plafon zawieszony nad samym biurkiem – światło z góry nie będzie raziło w oczy, ponieważ cała poświatę skupi na blacie. Pamiętajmy również o tym, że pracując długo przy jednym, niewielkim źródle światła, łatwo możemy przemęczyć oczy, stąd tak ważne jest, abyśmy nie rezygnowali z oświetlenia górnego. Duża lampa czy nowoczesny żyrandol przytulnie doświetlą całe pomieszczenie.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)