Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

fot. Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

Szafa wnękowa jest doskonałym miejscem do przechowywania nie tylko odzieży i obuwia, ale także ręczników, pościeli i innych przedmiotów codziennego użytku. Projektanci firmy Komandor podpowiadają, w jaki sposób ujarzmić taki wewnętrzny świat rzeczy przy pomocy użytecznych akcesoriów.

Uporządkuj ubrania
Gdy spieszymy się do pracy, nie zwracamy uwagi na bałagan, jaki pozostawiamy w szafie, wyjmując ubrania, buty i inne przedmioty. Z każdym dniem tworzymy coraz większy galimatias wewnątrz mebla. W jaki sposób ujarzmić ten chaos? Na pewno pomocne będą akcesoria marki Komandor, które pozwolą uporządkować przechowywanie rzeczy i utrzymać ów stan na co dzień.

Do wieszania ubrań tradycyjnie najlepsze będą drążki, na których możemy powiesić wieszaki. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dwóch drążków – jednego nad drugim, co znacznie zwiększa pojemność szafy. Na górze możemy powiesić rzeczy krótsze, np. koszule i spódnice, natomiast niżej – okrycie wierzchnie. „Należy jednak pamiętać, aby drążek nie był dłuższy niż 1 metr – w przeciwnym wypadku może się wygiąć z powodu zbyt dużego obciążenia ubraniami” – radzi Monika Szczęsny, Projektant Wnętrz firmy Komandor.

Zobacz: Gra kolorów
Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

fot. Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

Praktycznym rozwiązaniem jest także zamontowanie w szafie pantografu. Jest to drążek z zamocowanym chwytakiem, który służy do ściągania drążka z wieszakami umieszczonego w górnych partiach szafy. Dzięki temu można bez problemu sięgnąć do ubrań przechowywanych wyżej. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób niższych i przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

Bez wieszaków ani rusz
W niedużych szafach, o głębokości wnętrza mniejszej niż 50 cm, warto zamontować pod półką wieszak poprzeczny. Zajmuje niewiele miejsca, a pełny wysuw wieszaka umożliwia bezproblemowe dotarcie do powieszonych na nim ubrań. Praktycznym rozwiązaniem, szczególnie dla panów, jest poręczny wieszak na spodnie. Wieszak z linii chromowanej marki Komandor, przewidziany jest na 8 par spodni, a jego drążki wyposażone są w antypoślizgowe gumki, które zapobiegają zsuwaniu się odzieży. Podobnie jak wieszak poprzeczny, posiada on możliwość pełnego wysuwu, co pozwala na wygodne użytkowanie i swobodny dostęp do ubrań. Produkt ten przyda się także paniom, które chętnie zawieszą na nim spódnice i szale.

Bałagan w szafie bardzo często powstaje za sprawą dodatków i drobiazgów – chust, apaszek, szali, pasków czy krawatów. Doskonałym pomysłem na ich przechowywanie i uporządkowanie, jest montaż specjalnego wieszaka do jednej z bocznych ścianek szafy. W ofercie firmy Komandor można znaleźć wieszaki w kolorze srebrnym lub czarnym. Zajmują niewiele miejsca, a dzięki możliwości pełnego wysuwu mogą być umieszczone nawet w bardzo wąskich meblach. Jeżeli we wnętrzu szafy lub garderoby mamy mało miejsca, trafnym rozwiązaniem może być montaż pionowej szuflady. Ma ona postać wysuwanego modułu skrzyniowego. Składa się z drążka do powieszenia krawatów i specjalnej dwustronnej przegrody na paski.

Na półce nic nie zginie

Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

fot. Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

Prócz drążków i wieszaków, niezbędne w każdej szafie są półki, na których możemy ułożyć pościel czy ręczniki, a także przechowywać odzież sezonową. Najlepiej wykonać je na indywidualne zamówienie. „Nasi specjaliści realizują zamówienia na półki na dowolny wymiar w zależności od ich przeznaczenia. Mogą być długie lub krótkie, szerokie lub płytkie – czyli dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika” – mówi Monika Szczęsny, Projektant Wnętrz firmy Komandor. Idealnym pomysłem są specjalne półki wysuwane z prowadnicami przymocowanymi do krótszych boków i uchwytami w części przedniej. Projektując półki trzeba pamiętać, aby nie były dłuższe niż 1 metr bez podparcia dolnego. W przeciwnym wypadku, półki będą nieestetycznie uginać się pod ciężarem. Wygodniejsze i praktyczniejsze są półki szerokie – łatwiej dostać się do ubrań ułożonych w dwóch rzędach obok siebie, niż sięgać w głąb szafy. Wysokość między półkami na ubrania nie powinny być zbyt duże, aby nie układać z rzeczy wielkich stosów.

Nie lada szuflada
Część zabudowy warto przeznaczyć na szuflady. W zależności od tego, co chcemy w nich przechować, mogą mieć różne głębokości, szerokości, uchwyty i prowadnice. Najbardziej praktyczne są szuflady z pełnym wysuwem, które dają swobodny dostęp do całego wnętrza. Niezależnie od tego jaki typ szuflad wybierzemy, musimy dobrze zaplanować jej ułożenie, aby dostęp do niej był szybki i nieograniczony przez drzwi szafy. Praktycznym pomysłem jest oświetlenie wewnętrzne, które sprawdzi się szczególnie w garderobach lub szafach znajdujących się w pomieszczeniach, do których jest słaby dostęp światła dziennego. „Dzięki inteligentnemu systemowi samoczynnego zapalania się światła podczas otwierania szuflady, bez problemu znajdziemy rzeczy – bez konieczności włączania głównego światła w pokoju” – dodaje Monika Szczęsny.

Kosz Twoim pomocnikiem

Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

fot. Praktyczne sposoby zagospodarowania wnętrza szafy

W szafie przechowywana jest nie tylko odzież i dodatki, ale także pościel, ręczniki czy koce. Kiedy brakuje nam miejsca na półkach, warto pomyśleć o koszach drucianych. W ofercie firmy Komandor można znaleźć kosze w białej, srebrnej kolorystyce lub chromowane pojemniki. Dostępne są także w kilku szerokościach i głębokościach, co zdecydowanie ułatwia ich stosowanie w różnych przestrzeniach szafy czy garderoby, a także dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu rzeczy ułożone w koszu pozostają dłużej świeże. Przy segregowaniu bielizny bardzo pomocny będzie specjalny kosz wyścielony głębokim workiem z płótna. Można w nim przechowywać rzeczy przeznaczone do wyprania lub pracowania. Zastosowanie płótna, jako głównego materiału, umożliwia swobodny przepływ powietrza, a prosty sposób demontażu worka w celu jego wyprania, pozwala utrzymać higienę w szafie.

Dolne partie też są ważne
Częstym błędem jest pozostawienie dolnej części szafy niezagospodarowanej i „upychanie” tam wszelkich rzeczy, na które nie mamy stałego miejsca np. żelazka czy odkurzacza. Warto jednak zdecydować się na praktyczne akcesoria, które ułatwią nie tylko w prosty sposób utrzymać porządek, ale także przechowywać w dolnych partiach więcej przedmiotów. Dzięki ażurowym półkom na obuwie, możemy przechowywać nawet kilka par butów. Dodatkowo, możemy zamontować takie półki jedną nad drugą, co pozwoli stworzyć strefę obuwia w wydzielonym segmencie szafy czy garderoby. Możemy również wybrać półki z prawidłami, co zapobiegnie odkształcaniu się butów.

W dolnej części szafy, przy ściance bocznej, możemy również zamontować uchwyt na rurę od odkurzacza i żelazko. Elementy te pozwolą uporządkować cześć gospodarczą szafy – dzięki nim ograniczymy wypadanie rury od odkurzacza przy każdorazowym rozsuwaniu drzwi, a w przypadku żelazka nie będziemy potrzebowali już dodatkowej półki na nie lub angażowania miejsca na już istniejących.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)